Na co zwrócić uwagę kupując samochód?

Na co zwrócić uwagę kupując samochód?

Oceń ten wpis

Zakup auta to, obok inwestycji w dom lub mieszkanie, jeden z największych wydatków, jakie musi ponieść przeciętna polska rodzina. Kluczowe znaczenie ma wybór modelu, który będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom, zapewni komfort i bezpieczeństwo Twoim najbliższym oraz co ważne – nie będzie generował dużych wydatków związanych z późniejszym utrzymaniem pojazdu. Sprawdź, co i jak załatwić planując kupno samochodu!

 O czym musisz pamiętać, planując zakup samochodu? Jak ułatwić sobie cały proces i na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając konkretne auto? Jakie formalności generuje kupno samochodu używanego i nowego? Na te pytania w przystępny sposób odpowiemy w dzisiejszym wpisie na naszym blogu. Przekonaj się, że zakup samochodu – używanego lub nowego – wcale nie musi być trudny!

Jakie są najważniejsze kryteria do wyboru odpowiedniego samochodu?

Nieważne, czy planujesz zakup samochodu używanego, czy kupno samochodu prosto z salonu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, które będą miały wpływ na komfort użytkowania auta oraz wydatki związane z jego utrzymaniem.

  • Koszty eksploatacji – im mniejsze jest spalanie auta, tym niższe będą miesięczne koszty paliwa. To bardzo ważne, jeżeli nie chcesz obciążać swojego budżetu i zależy Ci na ekonomicznym samochodzie, np. z powodu częstych i długich tras, które pokonujesz.
  •  Koszt części wymiennych – rozważając kupno auta, musisz być przygotowany na to, że z czasem niektóre części pojazdu będą wymagały wymiany z uwagi na zużycie lub usterki, dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, ile kosztują wymienniki. Dzięki temu upewnisz się, że wydatki na części nie będą dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym.
  •  Awaryjność – kupno samochodu używanego i nowego powinna poprzedzić kontrola awaryjności wybranego modelu. Im bardziej samochód jest awaryjny, tym więcej wydasz na usuwanie usterek i częściej będziesz musiał sobie radzić bez auta, co na co dzień, zwłaszcza jeżeli dojeżdżasz do pracy lub rozwozisz dzieci do placówek, może być dużym problemem.
  • Bezpieczeństwo – kupowanie samochodu wymaga sprawdzenia zastosowanych w nim systemów bezpieczeństwa. Zwróć uwagę przede wszystkim na takie rozwiązania, jak:
  • ABS – przeciwblokujący układ hamulcowy,
  • ESP – stabilizacja toru jazdy,
  • BLIS – informacje o martwym polu,
  • TSR – system odczytujący znaki drogowe,
  • System kontrolujący zmęczenie kierowcy,
  • System automatycznego hamowania.

Oczywiście, przy wyborze auta istotne są również kwestie wizualne, ale powinny one zejść na dalszy plan – priorytetem zawsze jest Twoje bezpieczeństwo.

 Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie samochodu?

Wiesz już, co ma priorytetowe znaczenie, zarówno jeżeli chodzi o kupno auta używanego, jak i nowego modelu. Teraz wyjaśnimy Ci, jakie czynniki dodatkowo warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz wybrać samochód na miarę swoich potrzeb.

  • Pojemność bagażnika i wnętrza samochodu – to ważne, zwłaszcza jeżeli jesteś rodzicem lub często wyjeżdżasz autem na dłuższe wycieczki i potrzebujesz miejsca. Sprawdź, czy bagażnik samochodu będzie w stanie pomieścić wózki dziecięce, a na tylnej kanapie wygodnie zmieszczą się foteliki Twoich pociech.
  •  Udogodnienia dla kierowcy i pasażerów – miejsce na napoje, rolety przeciwsłoneczne na oknach, wygodne fotele, klimatyzacja czterostrefowa, dzięki której każdy pasażer będzie mógł wybrać odpowiednią dla siebie regulację nawiewu, port USB przy siedzeniach – to tylko przykłady rozwiązań, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na komfort jazdy. Naturalnie te udogodnienia nie są koniecznością, bez nich również można podróżować, ale jeżeli możesz sobie na nie pozwolić pod względem finansowym, warto rozważyć zakup auta, który zagwarantuje Ci i podróżnym maksymalną wygodę.
  •  Napęd – jeżeli szukasz porad na temat zakupu samochodu używanego lub nowego modelu, zastanów się, jaki silnik preferujesz. Diesel? Napęd benzynowy? Coraz bardziej popularny „elektryk”? Hybryda? Ostateczny wybór zależy od Twoich oczekiwań, ale jeżeli kupujesz auta na co najmniej kilka lub kilkanaście lat, postaw na przyszłościowe rozwiązanie.
  •  Przedłużona gwarancja – przedłużona gwarancja, jak sama nazwa wskazuje, oznacza przedłużenie obowiązywania gwarancji producenta, co może ochronić Cię przed koniecznością pokrywania kosztów drogich napraw z własnej kieszeni.

Jeżeli planujesz kupno używanego samochodu, dodatkowo koniecznie sprawdź przebieg pojazdu, stan lakieru oraz upewnij się, że auto nie ma śladów korozji.

Jaki budżet trzeba przygotować na zakup samochodu?

Ceny aut rosną, głównie z powodu inflacji i wysokich kosztów produkcji. Trudno więc określić, jaką kwotę musisz przygotować, jeżeli szukasz modelu na miarę swoich potrzeb.

  • Budżet potrzebny na zakup samochodu zależy przede wszystkim od tego, czy zależy Ci na modelu prosto z salonu, czy nie masz nic przeciwko samochodom „z drugiej ręki”. Dla ceny kluczowe znaczenie ma również klasa pojazdu oraz jego rocznik.
  • Średnie ceny nowych aut kształtują się na poziomie 150 000 – 180 000 złotych, ale na rynku znajdziesz również tańsze modele. Najtańszy samochód prosto od producenta kupisz już za około 50 000 złotych.
  • W przypadku samochodów używanych rozstrzał cenowy jest jeszcze większy. Ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych (kilkunastoletnie auta), ale na rynku nie brakuje ofert pojazdów najwyższych klas sięgających nawet powyżej 200 000 złotych.

Nasza rada dla Ciebie: ceny samochodu nigdy nie analizuj w oderwaniu od kosztów eksploatacji pojazdu. W końcu musisz mieć pewność, że będzie Cię stać nie tylko na zakup, ale również na utrzymanie wybranego auta.

Jakie są różnice pomiędzy zakupem samochodu nowego a używanego?

Wybór pomiędzy nowym a używanym samochodem powinien być podyktowany przede wszystkim Twoimi potrzebami. Sprawdź, o jakich najważniejszych różnicach musisz pamiętać, podejmując decyzję.

  • Dostępność – ze względu na problemy z łańcuchem dostaw spowodowane wydarzeniami z ostatnich kilku lat, czas oczekiwania na nowe auto może się wydłużyć nawet do 6-12 miesięcy. Jeżeli więc potrzebujesz samochodu „na już”, możliwe, że auto używane, dostępne od ręki, będzie lepszym rozwiązaniem.
  •  Cena – dysponujesz budżetem w stosunkowo niewielkiej kwocie, poniżej 50 000 złotych? Wybierając auto z rynku wtórnego, będziesz miał duże pole do popisu, jeżeli chodzi o dopasowanie pojazdu do Twoich oczekiwań. Przy obecnych cenach suma mniejsza niż 50 000 złotych może nie wystarczyć natomiast na kupno nowego modelu.
  •  Leasing – ta kwestia dotyczy klientów firmowych. Możliwe, że łatwiej będzie dopiąć formalności leasingowe w przypadku nowych pojazdów. Nie jest to jednak reguła.

Formalności związane z kupnem używanego auta to przede wszystkim konieczność zapłaty podatku PPC (podatek od czynności cywilnoprawnych), jeżeli pojazd kupiłeś od podmiotów, które nie są płatnikiem podatku VAT, czyli np. od osoby prywatnej. Podatku nie musisz płacić natomiast, jeżeli samochód kupiłeś za granicą, jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 złotych lub auto zostało kupione na fakturę. Oznacza to, że jeżeli wybrałeś nowy model, prosto z salonu, podatek PPC Cię nie dotyczy.

Inne formalności, których musisz dopełnić, decydując się na zakup samochodu używanego to m.in. podpisanie umowy sprzedaży w jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron, rejestracja pojazdu oraz wykupienie OC lub przejęcie dotychczasowej polisy.

 Jak uniknąć oszustwa przy zakupie samochodu?

Odpowiednie dopilnowanie wszystkich formalności związanych z kupnem samochodu może ochronić Cię przed przykrą niespodzianką. O czym musisz pamiętać, jeżeli nie chcesz dać się oszukać?

  • Kupujesz auto używane? Sprawdź numer VIN, dzięki któremu możesz zapoznać się z historią pojazdu.
  • Potwierdź dane podawane w książce serwisowej samochodu z drugiej ręki. Jeżeli zgodnie z danymi z książki, auto było serwisowane w ASO, możesz to łatwo sprawdzić, odwiedzając autoryzowany serwis marki.
  • Skorzystaj z usług stacji kontroli pojazdu. Za cenę ok. 100 – 150 złotych sprawdzisz jego stan techniczny.
  • Kupując nowy pojazd, uważaj na sztuczki stosowane przez sprzedawców. Nie daj się namówić na samochód, który nie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jak się przed tym zabezpieczyć? Wypisz na kartce listę cech, które mają dla Ciebie priorytetowe znaczenie i z których nie będziesz w stanie zrezygnować, i zabierz ją ze sobą oraz oblicz, ile faktycznie możesz przeznaczyć na kupno auta.

 

Co musisz zrobić po zakupie auta? W przypadku nowego samochodu – wykupić ubezpieczenie OC oraz, opcjonalnie, ubezpieczenia dobrowolne, takie jak ubezpieczenia AC (autocasco), ubezpieczenie Assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. W przypadku samochodu z drugiej ręki – korzystać z bieżącej polisy OC, aż do momentu jej wygaśnięcia lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć ją z innym ubezpieczycielem. Korzystając z porównywarki OC AC w KioskPolis.pl porównasz oferty różnych towarzystw bez wychodzenia z domu i kupisz OC/AC nawet to 70% taniej.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie turystyczne online

Ubezpieczenie turystyczne online

Ubezpieczenia turystyczne w ostatnich latach zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Wiąże się to między innymi z rosnąca świadomością Polaków dotyczącą podstawowych zagrożeń, z którymi można spotkać się w podróży, podczas rekreacyjnego albo wyczynowego uprawiania sportu, a nawet […]

więcej
Winiety Czechy – wszystko co musisz wiedzieć planując podróż samochodem

Winiety Czechy – wszystko co musisz wiedzieć planując podróż samochodem

Pobliskie Czechy oferujące wiele zachwycających atrakcji turystycznych, to jeden z najpopularniejszych kierunków na weekendowy wypad poza Polskę. Ze względu na stosunkowo niedużą odległość i rozbudowaną sieć autostrad, wiele osób decyduje się na podróż do miejsca docelowego własnym samochodem. […]

więcej
Strefy i plakietki ekologiczne w Niemczech

Strefy i plakietki ekologiczne w Niemczech

Ekologia oraz wpływ zanieczyszczeń powietrza na naszą planetę to temat, który znajduje się obecnie na językach całego świata. Wiele krajów – w tym Niemcy – już dawno podjęło kroki, mające na celu minimalizowanie wpływu szkodliwej działalności człowieka na […]

więcej
Wiek polisowy

Wiek polisowy

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje zasady związane ze sprzedażą oferowanych usług. Ustaliły tak zwany wiek polisowy, czyli minimalny wiek, jaki musi ukończyć osoba chcąca zakupić u nich polisę. Zdecydowana większość z nich umożliwia zakup ubezpieczenia na życie dopiero po […]

więcej