Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Oceń ten wpis

Nie każdy z nas cieszy się z urlopu w wersji all inclusive – nie brakuje osób, dla których najlepsze wakacje to wakacje z plecakiem. Gwarantują one większą niezależność, pozwalają poznać wybrane miejsce nieco z innej strony niż wtedy, kiedy decydujemy się na pobyt w luksusowym hotelu. Ci, którzy planują pierwszą podróż z plecakiem po Europie mogą mieć jednak wiele wątpliwości dotyczących tego, jak zaplanować budżet, o czym pamiętać, a także gdzie się wybrać.

Jak zorganizować wycieczkę z plecakiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że urlop z plecakiem nie musi pod wieloma względami różnić się od luksusowego wyjazdu z walizką w ręku. Jeśli nie nastawiasz się na spędzanie czasu w hotelu, zawsze musisz mieć przygotowany plan. Na kilka tygodni przed wyjazdem warto poświęcić nieco czasu na lekturę o najbardziej atrakcyjnych miejscach w Twoim kraju docelowym. Sprawdź, gdzie najczęściej udają się turyści, ale spróbuj odnaleźć również te lokalizacje, które mają mniej turystyczny charakter. Zastanów się, czego oczekujesz od urlopu: jedni nastawiają się na odwiedzanie muzeów, inny chcą oglądać zabytki na świeżym powietrzu, a jeszcze inni uwielbiają spędzać czas na odwiedzaniu kolejnych plaż – pamiętaj, że to od Ciebie zależy, na co się zdecydujesz.

Co wziąć ze sobą na wyjazd z plecakiem?

Jeśli rozważasz wakacje tego typu, z pewnością zastanawiasz się, co zabrać w podróż z plecakiem. Wiele zależy od tego, gdzie się wybierasz, co planujesz, a także jak duży jest Twój plecak. Na pewno powinieneś spakować do niego szczoteczkę do zębów oraz podstawowe przybory toaletowe. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spać w hotelu, a wybierzesz prywatne kwatery, hostele bądź pensjonaty, możesz nie dostać kosmetyków – warto mieć je ze sobą.

Oczywiście przyda się także odzież na zmianę – przed wyjazdem sprawdź, czy możliwe będzie zrobienie niewielkiego prania. Jeśli tak, ogranicz liczbę majtek, skarpet i koszulek – szybko odświeżysz je na miejscu, jeśli będzie taka potrzeba.

W plecak warto spakować również przewodnik oraz mapę miejsca, do którego się wybierasz – z pewnością ułatwią one zwiedzanie. Pamiętaj o dokumentach – niezbędny jest oczywiście dowód osobisty lub paszport, a także dowód ubezpieczenia. Nie zapominaj, że ubezpieczenie turystyczne to absolutne must have, jeśli w czasie wyjazdu chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie. Oferty ubezpieczycieli możesz wygodnie sprawdzić na Kioskpolis.pl – to porównywarka, która pozwala szybko znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Jakie koszty należy wziąć pod uwagę podczas wycieczki z bagażem podręcznym?

To jedno z częściej zadawanych pytań – wiele osób zastanawia się, jak wygląda planowanie budżetu na wakacje w takim przypadku. Warto zaznaczyć, że większość linii lotniczych nie pobiera od swoich klientów opłaty za bagaż podręczny – pamiętaj jednak, że plecak musi zmieścić się w określonych rozmiarach. UWAGA: na niektórych lotniskach jest to bardzo dokładnie sprawdzane! Jeśli będzie on za duży, nie będziesz mógł go ze sobą zabrać. Bagaż rejestrowany to z kolei dodatkowe opłaty, które w większości przypadków są naprawdę wysokie – zdecydowanie lepiej jest ich uniknąć, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przykład na dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli Ci szybko obliczyć koszty, jakie trzeba ponieść w związku z kupnem polisy. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie turystyczne ranking jest tym, z czym warto się zapoznać.

Wydatki na transport

Jeśli już wiesz gdzie wybierzesz się na wakacje z plecakiem, pamiętaj, aby dokładnie obliczyć wydatki na transport. W większości miejsc możesz poruszać się komunikacją publiczną, ale jeśli zależy Ci na większej niezależności, niezbędny będzie wynajem samochodu. Za dzień możesz zapłacić nawet sześćdziesiąt euro, do tego dojdzie koszt paliwa, a także ewentualnych parkingów.

Wydatki na noclegi

Bez względu na to, czy jest to Twoja pierwsza podróż z plecakiem, czy masz już doświadczenie, musisz uwzględnić wydatki związane z noclegami. Najmniej zapłacisz w hostelach – pamiętaj jednak, że często śpi się w nich w wieloosobowych salach, co nie dla każdego jest komfortowe. Koszt pokoju w hotelu uzależniony jest oczywiście od standardu.

Wydatki na wyżywienie

Wycieczka z plecakiem to zawsze również wydatki związane z wyżywieniem. Jeśli chcesz zjeść dobrze, spróbować lokalnych smaków, a jednocześnie nie wydać majątku, pamiętaj, aby unikać typowo turystycznych miejsc. Czasem wystarczy pójść kilka ulic dalej, aby trafić na świetną tawernę, w której jadają miejscowi – to naprawdę dobry wybór.

Niespodziewane wydatki w podróży

Nawet najlepiej zaplanowana wycieczka z plecakiem może Cię zaskoczyć – planując budżet, pamiętaj, aby uwzględnić w nim nieprzewidziane wydatki. W czasie wyjazdu może przytrafić Ci się choroba, która będzie wymagała zakupu leków. Może być również tak, że coś z Twojego wyposażenia ulegnie uszkodzeniu i trzeba będzie wymienić to na nowe, dlatego warto mieć zapas gotówki.

Jak znaleźć balans między budżetowym wyjazdem a doświadczaniem?

Podróż z plecakiem to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić, a jednocześnie zwiedzać świat. Pamiętaj, że zwiedzanie budżetowe naprawdę jest możliwe – musisz jedynie dokładnie zaplanować swoje wydatki przed wyjazdem. Zaoszczędzić możesz na przykład na noclegach – nie musisz spać w luksusowym hotelu. Podobnie jest, jeśli chodzi o jedzenie – nie musisz jeść w najlepszych restauracjach.

Jak efektywnie zarządzać budżetem na wycieczkę z plecakiem? – podsumowanie

Planując budżet na wakacje, pamiętaj, aby uwzględniać nie tylko standardowe wydatki. Musisz liczyć się z tym, że zawsze może coś się wydarzyć. Przed wyjazdem dokładnie uwzględnij wszystkie koszty, a do uzyskanej kwoty dodaj pewną zapasową sumę – jej wysokość powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty płatniczej – w razie potrzeby będzie można z niej skorzystać.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w […]

więcej
Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Już ponad 4 miliony Polaków wyjechało w 2017 roku na wakacje. Ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie za granicą do pracy czy ubezpieczenie na wyjazd – np. narty czy snowboard – te polisy podróżni wybierają najczęściej. Wyjeżdżasz i szukasz dodatkowego zabezpieczenia? […]

więcej
PZU Pomoc Assistance – 7 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

PZU Pomoc Assistance – 7 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Polisa Assistance od PZU nosi nazwę „Pomoc w Drodze”. Jest to pakiet ochronny, gwarantujący wsparcie w wielu kłopotliwych sytuacjach związanych z autem. Przedstawiamy 7 rzeczy, które warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu komunikacyjnym! Masz samochód ubezpieczony w PZU i właśnie […]

więcej
5 sytuacji, w których warto skorzystać z krótkoterminowego Assistance

5 sytuacji, w których warto skorzystać z krótkoterminowego Assistance

Ubezpieczenie samochodu chroni przed wydatkami związanymi z naprawami czy odszkodowaniami. Nie każdego stać jednak na opłacanie składki za dodatkową całoroczną ochronę. W razie potrzeby można wykupić Asisstance obowiązujący przez określony czas. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto skorzystać […]

więcej