Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

5/5 - (Ocen: 4)

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2018 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2019 roku. Już od wiosny w Internecie widoczny jest wzrost zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Osoby szukające informacji na ten temat, zapewne chciałyby wybrać ofertę wakacyjnej podróży, która będzie tania oraz komfortowa. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Dotyczy ono zarówno wypłacalności operatora turystycznego, jak i pokrycia kosztów ewentualnej pomocy medycznej w miejscu wakacyjnego wypoczynku. Z myślą o tegorocznych urlopowiczach, postanowiliśmy dokładniej omówić te dwie kwestie.

Gwarancja TFG nie zwalnia turystów z ostrożności

Lato 2019

Działalność Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który został uruchomiony w listopadzie 2016 roku, na pewno zwiększyła bezpieczeństwo finansowe polskich turystów. Takie osoby obecnie nie muszą się już obawiać problemów z wyegzekwowaniem pieniędzy od niewypłacalnego biura podróży. Jeżeli do pokrycia roszczeń klientów nie wystarczy obowiązkowa polisa OC operatora turystycznego, to TFG sfinansuje dodatkowe koszty. Warto dodać, że działalność Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jest finansowana dzięki niewielkiemu udziałowi tej instytucji w cenie sprzedawanych biletów turystycznych.

Istnienie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jest dobrą wiadomością dla wycieczkowiczów. Trzeba jednak pamiętać, że działalność wspomnianego funduszu nie zwalnia urlopowiczów z ostrożności. Powinni oni sceptycznie podchodzić do ofert wyjazdów z mało znanymi biurami podróży. Przed wyborem operatora turystycznego warto sprawdzić, czy widnieje on w urzędowej ewidencji (Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych). Pożytecznym źródłem informacji są również internetowe opinie wcześniejszych klientów biura turystycznego. W razie wątpliwości, lepiej jest dopłacić względnie niewielką kwotę i skorzystać z oferty bardziej znanych konkurentów. Warto bowiem pamiętać, że w razie upadłości operatora turystycznego opisywany fundusz (TFG) nie wykluczy pojawienia się kłopotów i dodatkowych kosztów dotyczących np. noclegu.

Polisa kupiona z biletem nie będzie wystarczająca

Lato 2019

O bezpieczeństwie urlopowiczów świadczy również poziom ochrony zapewnianej przez polisę turystyczną. Coraz większa część naszych rodaków przed wyjazdem za granicę kupuje takie ubezpieczenie. Nie można jednak stwierdzić, że udział rozważnych wycieczkowiczów osiągnął już zadowalający poziom.

Mówiąc o odpowiedniej ochronie, jaką powinno zapewniać ubezpieczenie wakacyjne,  nie mamy na myśli polisy sprzedawanej z biletem turystycznym. W tym kontekście warto przypomnieć, że obowiązujące przepisy nakazują organizatorowi wycieczki zagranicznej zawarcie na rzecz klientów umowy ubezpieczeniowej. Obowiązkowe ubezpieczenie powinno zapewniać zwrot kosztów leczenia i ochronę z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Problem polega na tym, że przymusowe ubezpieczenia kupowane razem z biletem cechują się niewystarczającym zakresem ochrony.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę (do krajów Europy lub basenu Morza Śródziemnego) powinno zapewniać zwrot kosztów transportu medycznego oraz leczenia wynoszący w przeliczeniu na jedną osobę co najmniej 20 000 euro – 30 000 euro. Ubezpieczenie podróżne kupowane razem z biletem, zwykle gwarantuje o wiele niższy poziom ochrony i dodatkowo może nie obejmować np. kosztów transportu chorego turysty do Polski. W znalezieniu bardziej kompleksowej ochrony dla singla lub rodziny pomoże nam porównywarka ubezpieczeń podróżnych.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Planujesz urlop i zastanawiasz się, co wziąć na wakacje, by zapewnić sobie minimalny ciężar w trakcie wędrówki? A może wprost przeciwnie – chcesz, by Twoja lista na wakacje obejmowała wszystkie niezbędne rzeczy podczas długiego wypoczynku w kurorcie z […]

więcej
Egzotyczne wakacje: spełnij wakacyjne marzenia!

Egzotyczne wakacje: spełnij wakacyjne marzenia!

Dane dotyczące popularności zagranicznych wyjazdów potwierdzają, że statystyczny polski turysta nadal nie wypoczywa bardzo daleko od domu. Wystarczy wspomnieć, że około połowa naszych rodaków wyjeżdzających za granicę z pomocą biur podróży wybiera Grecję, Bułgarię lub Hiszpanię. Nawet Egipt […]

więcej
Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić w pięknej Argentynie? Ameryka Południowa zachwyca przyrodą, niesamowitymi krajobrazami i barwną kulturą. Turyści muszą jednak mieć na względzie nie tylko przyjemności, ale też potencjalne zagrożenia. Do tak dalekiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, […]

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Wybierasz się w swoją pierwszą większą podróż? A może podróżujesz coraz częściej? Nieznacznie od sytuacji warto, byś znał podstawowe pojęcia ubezpieczeniowe w ubezpieczeniu turystycznym. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, a także podejmować świadome i najkorzystniejsze decyzje. Przekonaj […]

więcej