Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2018 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2019 roku. Już od wiosny w Internecie widoczny jest wzrost zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Osoby szukające informacji na ten temat, zapewne chciałyby wybrać ofertę wakacyjnej podróży, która będzie tania oraz komfortowa. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Dotyczy ono zarówno wypłacalności operatora turystycznego, jak i pokrycia kosztów ewentualnej pomocy medycznej w miejscu wakacyjnego wypoczynku. Z myślą o tegorocznych urlopowiczach, postanowiliśmy dokładniej omówić te dwie kwestie.

Gwarancja TFG nie zwalnia turystów z ostrożności

Lato 2019

Działalność Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który został uruchomiony w listopadzie 2016 roku, na pewno zwiększyła bezpieczeństwo finansowe polskich turystów. Takie osoby obecnie nie muszą się już obawiać problemów z wyegzekwowaniem pieniędzy od niewypłacalnego biura podróży. Jeżeli do pokrycia roszczeń klientów nie wystarczy obowiązkowa polisa OC operatora turystycznego, to TFG sfinansuje dodatkowe koszty. Warto dodać, że działalność Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jest finansowana dzięki niewielkiemu udziałowi tej instytucji w cenie sprzedawanych biletów turystycznych.

Istnienie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jest dobrą wiadomością dla wycieczkowiczów. Trzeba jednak pamiętać, że działalność wspomnianego funduszu nie zwalnia urlopowiczów z ostrożności. Powinni oni sceptycznie podchodzić do ofert wyjazdów z mało znanymi biurami podróży. Przed wyborem operatora turystycznego warto sprawdzić, czy widnieje on w urzędowej ewidencji (Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych). Pożytecznym źródłem informacji są również internetowe opinie wcześniejszych klientów biura turystycznego. W razie wątpliwości, lepiej jest dopłacić względnie niewielką kwotę i skorzystać z oferty bardziej znanych konkurentów. Warto bowiem pamiętać, że w razie upadłości operatora turystycznego opisywany fundusz (TFG) nie wykluczy pojawienia się kłopotów i dodatkowych kosztów dotyczących np. noclegu.

Polisa kupiona z biletem nie będzie wystarczająca

Lato 2019

O bezpieczeństwie urlopowiczów świadczy również poziom ochrony zapewnianej przez polisę turystyczną. Coraz większa część naszych rodaków przed wyjazdem za granicę kupuje takie ubezpieczenie. Nie można jednak stwierdzić, że udział rozważnych wycieczkowiczów osiągnął już zadowalający poziom.

Mówiąc o odpowiedniej ochronie, jaką powinno zapewniać ubezpieczenie wakacyjne,  nie mamy na myśli polisy sprzedawanej z biletem turystycznym. W tym kontekście warto przypomnieć, że obowiązujące przepisy nakazują organizatorowi wycieczki zagranicznej zawarcie na rzecz klientów umowy ubezpieczeniowej. Obowiązkowe ubezpieczenie powinno zapewniać zwrot kosztów leczenia i ochronę z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Problem polega na tym, że przymusowe ubezpieczenia kupowane razem z biletem cechują się niewystarczającym zakresem ochrony.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę (do krajów Europy lub basenu Morza Śródziemnego) powinno zapewniać zwrot kosztów transportu medycznego oraz leczenia wynoszący w przeliczeniu na jedną osobę co najmniej 20 000 euro – 30 000 euro. Ubezpieczenie podróżne kupowane razem z biletem, zwykle gwarantuje o wiele niższy poziom ochrony i dodatkowo może nie obejmować np. kosztów transportu chorego turysty do Polski. W znalezieniu bardziej kompleksowej ochrony dla singla lub rodziny pomoże nam porównywarka ubezpieczeń podróżnych.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Planujesz wyjazd na półwysep Indyjski? To niezwykłe miejsce na ziemi zachwyca swoją egzotyką, dziką naturą oraz niesamowitą kulturą. Piękne buddyjskie świątynie, niesamowite plaże Goa czy barwne targowiska to jedynie kilka atrakcji, które zachwycają turystów z całego świata. Wybierając […]

więcej
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej
Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

Holandia jest pięknym i ciekawym krajem, chętnie wybieranym przez turystów jako cel swoich wakacyjnych podróży. Chociaż jest to państwo należące do Unii Europejskiej, dodatkowa polisa turystyczna jest wskazana przy dłuższych pobytach. Wyjaśniamy, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie do Holandii […]

więcej