Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

1/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Nabywanie samochodów z rynku wtórnego jest powszechnym zjawiskiem. W ten sposób można w korzystnej cenie zdobyć pojazd w przyzwoitym stanie. Należy jednak mieć świadomość tego, że takie auto jest bardziej narażone na awarie. Radzimy, jakie części warto wymienić w używanym samochodzie!

Przekazanie gotówki poprzedniemu właścicielowi oraz opłacenie składek za ubezpieczenie samochodu to nie koniec wydatków, które czekają osobę kupującą używane auto. By móc bez obaw korzystać z takiego pojazdu, powinno się zainwestować nieco pieniędzy w przegląd i serwisowanie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić się uwagę oraz jakie części powinno się wymienić, gdy kupiło się używane auto!

Jakie części koniecznie powinno się wymienić, gdy kupi się używane auto?

Jakie części koniecznie powinno się wymienić, gdy kupi się używane auto?

Po zakupie auta z drugiej ręki przede wszystkim warto wymienić pasek rozrządu oraz pasek klinowy. Jest to łącznie wydatek rzędu kilkuset złotych, ale ich zerwanie może spowodować poważną awarię silnika. W takiej sytuacji naprawa będzie się wiązała ze zdecydowanie większymi kosztami, których nie pokryje ubezpieczenie AC.

Kolejną ważną częścią jest zawieszenie. Wymiana m.in. sworzni wahacza, amortyzatorów czy sprężyn łącznie może kosztować do kilkuset złotych. Na początek najlepiej skontrolować ich stan w punkcie diagnostycznym. Gdy fachowiec odkryje jakiekolwiek nieprawidłowości, warto działać od razu. Jeśli w przyszłości spowoduje się wypadek przez usterkę zawieszenia, ubezpieczenie OC może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z kolizją.

Z pewnością warto też wymienić świece zapłonowe. Tylko w pełni sprawne dają gwarancję wykorzystania pełnej mocy silnika przy jego prawidłowej pracy. Komplet świec kosztuje ok. 100 zł. Zaniedbanie tej kwestii również może prowadzić do poważniejszych usterek.

Co jeszcze warto wymienić w używanym aucie?

Co jeszcze warto wymienić w używanym aucie?

Niezwykle ważna jest wymiana płynów eksploatacyjnych w używanym samochodzie, w szczególności płynu silnikowego, hamulcowego i chłodniczego. Wielu kierowców z nierozsądnej oszczędności jeździ na nich przez zdecydowanie zbyt długi czas, narażając pojazd na poważne usterki. Świeże płyny poprawiają także ogólne bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Po kupnie używanego auta dobrze jest sprawdzić stan reflektorów oraz żarówek w kabinie i kierunkowskazach. Używany reflektor może przestać świecić w każdej chwili, a jeśli nie zauważy się tego na drodze, można dostać mandat. Kara wynosi do 200 złotych i zmniejszy szanse na możliwie najniższe OC.

Wiele osób po kupnie używanego auta decyduje się także na wymianę kompletu filtrów: paliwa, powietrza oraz kabinowego. Dwa pierwsze mają wpływ na działanie silnika, a trzeci chroni przed wilgocią wewnątrz auta.

O jakie kwestie trzeba zadbać po kupnie używanego samochodu?

Po kupnie używanego auta należy oczywiście wykupić obowiązkową polisę OC oraz inne dodatkowe świadczenia. Takie pojazdy są bardziej narażone na awarie, więc cena składek zawsze jest wyższa. Jak więc znaleźć możliwie najkorzystniejsze opcje? Najwygodniej jest skorzystać z naszego kalkulatora i porównać ubezpieczenia online, co pozwala w kilka chwil zorientować się w ofertach wszystkich najlepszych towarzystw. Wystarczy, że podasz podstawowe dane oraz zaznaczysz odpowiednie kryteria w krótkim formularzu, a nasz kalkulator OC przygotuje gotowe zestawienie – wraz z cenami.

Używane auto musi być dokładnie skontrolowane po zakupie. Dokładny przegląd pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości. Zainwestuj w wymianę części oraz dobre ubezpieczenie, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Jeżeli masz do dyspozycji całe 15 tysięcy złotych i szukasz ekonomicznego i niezawodnego auta – świetnie trafiłeś! Zrobiliśmy mały przegląd rynku i wyłoniliśmy cztery modele, które warto kupić. Postawiliśmy nie tylko na małe i miejskie pojazdy, ale również […]

więcej
Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Wydaje się, że za 20 tysięcy złotych nie można kupić ani dobrego, ani nowego samochodu. Jednak na rynku modeli używanych pojawiają się prawdziwe perełki w niezwykle konkurencyjnych cenach. Jeżeli chcesz kupić auto za 20 tys, zobacz jakie modele […]

więcej
Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Majątek uzyskany podczas egzekucji może podlegać licytacji, co pozwala między innymi uzyskać samochód od komornika. Natomiast zanim podejmie się decyzję o uczestnictwie w takich zakupach, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dokona się […]

więcej
Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Nawet jeżeli dysponujesz małym zasobem gotówki, w niemal każdym zakresie  cenowym znajdziesz kilka ciekawych modeli, które warto kupić. Pamiętaj jednak, że samochód ekonomiczny to nie tylko taki, który jest oszczędny w spalaniu paliwa, ale i taki, który jest […]

więcej