Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy!

Jeśli nie ma się kapitału na zakup pojazdu, można zwrócić się po pomoc do banku. Jest to sprawdzony, popularny sposób na zdobycie własnego auta. Taka usługa oczywiście wiąże się z masą warunków i obostrzeń. Objaśniamy, jak działa kredyt samochodowy oraz podpowiadamy, kiedy najlepiej się na niego zdecydować!

Kredyt na samochód – czym jest?

Kredyt na samochód to umowa zawierana między bankiem a kredytobiorcą. Obejmuje pożyczenie określonej kwoty pieniędzy na konkretny cel, którą w ustalonym okresie czasu należy regularnie spłacać, w ratach powiększonych o stosowne odsetki. Wiele banków pozwala w ramach takiego kredytu kupić także inne pojazdy mechaniczne, np. motocykl, skuter czy auto dostawcze. Wysokość pożyczki jest ściśle zależna od zdolności kredytowej.

Warto wiedzieć, że oprocentowanie kredytu samochodowego jest o wiele bardziej korzystne niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Czy jednak zawsze opłaca się kupić w ten sposób wymarzony pojazd? Nowe auto mogą wybrać jedynie osoby z bardzo korzystną zdolnością, za to opłaty związane z zakupem używanego modelu mogą rosnąć z czasem. Przed podjęciem decyzji o pożyczce najrozsądniej jest dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanymi przez bank.

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

Koszty kredytu samochodowego to znacznie więcej, niż cena wybranego pojazdu. Do tej kwoty należy doliczyć oprocentowanie (ok. kilkunastu procent) i prowizję (zwykle od 2-5 procent), doliczane przez bank do każdej raty. Stawki te są zależne od wybranego samochodu – korzystniejszy będzie kredyt na samochód używany, niż na nowy.

Do tego należy dodać także cenę składki za obowiązkowe polisy. Auto wzięte na kredyt obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie AC. Chociaż w polskim prawie wymaganym świadczeniem jest ubezpieczenie OC, banki dodatkowo obligują do wykupienia Autocasco. W ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnymi stratami. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, koszty związane z ewentualną szkodą należy pokryć z własnej kieszeni!

Bank wymaga także od klientów zabezpieczenia na jeden z kilku sposobów. Należą do nich:

  • weksel in blanco (zobowiązanie do zapłaty kwoty wpisanej przez bank)
  • poręczenie osoby trzeciej,
  • zastaw rejestrowy (w razie gdy klient przestanie opłacać raty, bank może sprzedać pojazd w celu odzyskania pieniędzy);
  • przewłaszczenie (samochód w 49% należy do banku, do momentu jego pełnej spłaty. Karta Pojazdu znajduje się w oddziale, ale można ją bezpłatnie wypożyczyć).

Kredyty samochodowe a ubezpieczenie

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

By ograniczyć koszty związane z kredytem samochodowym, warto znaleźć najtańsze OC i AC. W poszukiwaniach pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń online. Wystarczy wypełnić krótki formularz na KioskPolis.pl, by w kilka minut uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Udostępniany przez nas kalkulator OC oblicza spersonalizowaną wysokość składki na podstawie wpisanych danych, dlatego od razu można wybrać najniższą z nich.

Kredyt samochodowy jest dla niektórych jedyną szansą na zakup własnego auta. By jednak był jak najbardziej korzystny, należy uważnie wybrać model, a także zainwestować w odpowiednie ubezpieczenia. Zadbaj o to, by rata kredytu i składki za polisy nie przeciążyły Twojego budżetu!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu jest zawsze zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wartość auta. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiegają wyceny samochodów oraz co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel w zaskakujący dla Ciebie sposób obliczył cenę […]

więcej
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Volkswagen? Tak jak wszyscy polscy kierowcy, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy jesteś pewien, że opłacana przez Ciebie oferta jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen! Jedną z najpopularniejszych marek samochodów w Polsce […]

więcej