Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy!

Jeśli nie ma się kapitału na zakup pojazdu, można zwrócić się po pomoc do banku. Jest to sprawdzony, popularny sposób na zdobycie własnego auta. Taka usługa oczywiście wiąże się z masą warunków i obostrzeń. Objaśniamy, jak działa kredyt samochodowy oraz podpowiadamy, kiedy najlepiej się na niego zdecydować!

Kredyt na samochód – czym jest?

Kredyt na samochód to umowa zawierana między bankiem a kredytobiorcą. Obejmuje pożyczenie określonej kwoty pieniędzy na konkretny cel, którą w ustalonym okresie czasu należy regularnie spłacać, w ratach powiększonych o stosowne odsetki. Wiele banków pozwala w ramach takiego kredytu kupić także inne pojazdy mechaniczne, np. motocykl, skuter czy auto dostawcze. Wysokość pożyczki jest ściśle zależna od zdolności kredytowej.

Warto wiedzieć, że oprocentowanie kredytu samochodowego jest o wiele bardziej korzystne niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Czy jednak zawsze opłaca się kupić w ten sposób wymarzony pojazd? Nowe auto mogą wybrać jedynie osoby z bardzo korzystną zdolnością, za to opłaty związane z zakupem używanego modelu mogą rosnąć z czasem. Przed podjęciem decyzji o pożyczce najrozsądniej jest dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanymi przez bank.

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

Koszty kredytu samochodowego to znacznie więcej, niż cena wybranego pojazdu. Do tej kwoty należy doliczyć oprocentowanie (ok. kilkunastu procent) i prowizję (zwykle od 2-5 procent), doliczane przez bank do każdej raty. Stawki te są zależne od wybranego samochodu – korzystniejszy będzie kredyt na samochód używany, niż na nowy.

Do tego należy dodać także cenę składki za obowiązkowe polisy. Auto wzięte na kredyt obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie AC. Chociaż w polskim prawie wymaganym świadczeniem jest ubezpieczenie OC, banki dodatkowo obligują do wykupienia Autocasco. W ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnymi stratami. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, koszty związane z ewentualną szkodą należy pokryć z własnej kieszeni!

Bank wymaga także od klientów zabezpieczenia na jeden z kilku sposobów. Należą do nich:

  • weksel in blanco (zobowiązanie do zapłaty kwoty wpisanej przez bank)
  • poręczenie osoby trzeciej,
  • zastaw rejestrowy (w razie gdy klient przestanie opłacać raty, bank może sprzedać pojazd w celu odzyskania pieniędzy);
  • przewłaszczenie (samochód w 49% należy do banku, do momentu jego pełnej spłaty. Karta Pojazdu znajduje się w oddziale, ale można ją bezpłatnie wypożyczyć).

Kredyty samochodowe a ubezpieczenie

Jak uzyskać najtańszy kredyt samochodowy?

By ograniczyć koszty związane z kredytem samochodowym, warto znaleźć najtańsze OC i AC. W poszukiwaniach pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń online. Wystarczy wypełnić krótki formularz na KioskPolis.pl, by w kilka minut uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Udostępniany przez nas kalkulator OC oblicza spersonalizowaną wysokość składki na podstawie wpisanych danych, dlatego od razu można wybrać najniższą z nich.

Kredyt samochodowy jest dla niektórych jedyną szansą na zakup własnego auta. By jednak był jak najbardziej korzystny, należy uważnie wybrać model, a także zainwestować w odpowiednie ubezpieczenia. Zadbaj o to, by rata kredytu i składki za polisy nie przeciążyły Twojego budżetu!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kielce ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Kielce ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Stolica województwa świętokrzyskiego jest jednym z mniejszych miast powiatowych. Między innymi właśnie z tego względu jego mieszkańcy płacą stosownie niższe składki za polisy komunikacyjne. Jak duża jest ta różnica względem innych miejsc w Polsce? Sprawdziliśmy ile w 2022 […]

więcej
Warszawa ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Warszawa ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Stolica naszego kraju jest jednym z najdroższych miejsc do życia. Mieszkańcy muszą liczyć się też z kosztownymi polisami komunikacyjnymi. Wiele osób dokłada więc wszelkich starań, by znaleźć najtańsze OC. Czy jest ono dużo wyższe niż w innych rejonach […]

więcej
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Szukając polis ubezpieczeniowych można natrafić na ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Jest to bardzo specyficzna instytucja, dlatego zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do tego zgromadzenia, należy dobrze poznać jego sposób funkcjonowania. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa TUW! […]

więcej
Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu jest zawsze zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wartość auta. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiegają wyceny samochodów oraz co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel w zaskakujący dla Ciebie sposób obliczył cenę […]

więcej