Ubezpieczenie na podróż nie bez powodu kojarzy się z ochroną dodatkową, fakultatywną. Osoby bez ubezpieczenia ryzykują, bo w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia nie otrzymają pieniędzy. Ale uwaga! Są sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia w podróży to obowiązek turysty. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, w jakich sytuacjach będziesz zobowiązany do nabycia go.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy ubezpieczenie na podróż może być obowiązkowe?
Obowiązek zakupu ubezpieczenia wakacyjnego nie jest rzeczą powszechną, lecz w niektórych przypadkach to jedyny sposób na podróż do kraju, który Cię interesuje. W rzeczywistości bowiem każde państwo, które wymaga od podróżników wizy, wymaga jednocześnie wykupienia ubezpieczenia na podróż. Przykłady to: Białoruś, Iran, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina. Jeśli chcesz odwiedzić inny kraj i nie jesteś pewien, czy masz obowiązek nabycia ubezpieczenia na podróż, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź.
Ale to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać! Poza faktem posiadania polisy turystycznej znaczenie ma również jej zakres. Niektóre państwa wymagają np. określonej minimalnej sumy ochrony kosztów leczenia.
Co lepsze: ubezpieczenie wakacyjne czy EKUZ?
Osoby wyjeżdżające na wakacje do krajów europejskich i posiadające kartę EKUZ mogą się zastanawiać, czy warto kupić ubezpieczenie na podróż w sytuacji, w której nie jest ono wymagane prawnie. Skoro wspomniana karta zapewnia im pokrycie kosztów leczenia w razie choroby lub uszkodzenia ciała, to może nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy?
Nic bardziej mylnego. Ubezpieczenie na podróż to ochrona o znacznie szerszym zakresie oraz przydatna nawet tam, gdzie nie ma zastosowania EKUZ. Zobacz główne różnice pomiędzy rozwiązaniami:
- EKUZ refunduje wyłącznie koszty leczenia, które w danym kraju są bezpłatne. Ubezpieczenie na podróż refunduje pełne koszty leczenia.
- EKUZ obowiązuje na terenie państw Unii Europejskiej i EFTY. Ubezpieczenie na podróż ma zastosowanie na całym świecie.
- Z karty EKUZ skorzystasz jedynie w placówkach publicznych. Z ubezpieczenia na podróż także w prywatnych – sam wybierasz.
- Jeżeli masz kłopoty ze zdrowiem, EKUZ sprawdzi się świetnie. Jednak tylko ubezpieczenie na podróż ochroni Cię również w innych sytuacjach, np. kradzieży bagażu, uszkodzenia czyjegoś mienia, zepsucia samochodu, potrzeby uzyskania szybkich informacji o adresie zagranicznej placówki.
O TYM PAMIĘTAJ!
Aby ubezpieczenie wakacyjne pokryło koszty leczenia czy innych wypadków w pełni, musi mieć odpowiednio wysoką sumę. Upewnij się, że koszty leczenia wynoszą co najmniej 30 tys. euro. Jeżeli chcesz aktywnie spędzać czas lub uprawiać sporty za granicą – minimum 50 tys. euro.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i gdzie je kupić?
Korzystne pod względem zakresu, a jednocześnie tanie ubezpieczenie wakacyjne znajdziesz w porównywarce polis, takiej jak KioskPolis.pl. W formularzu uwzględnij daty wyjazdu i powrotu, kraj docelowy, dane podróżników oraz sposób spędzania czasu wolnego (wypoczynek, sport itd.). Na wygenerowanej liście ofert zobaczysz zakresy ubezpieczeń na podróż oraz ceny. W tańszych znajdują się podstawowe rodzaje ochrony, w droższych także OC, NNW czy assistance. Zastanów się, czego Ci potrzeba na wyjeździe.
Po znalezieniu idealnego ubezpieczenia wakacyjnego nie musisz iść do siedziby placówki, by je nabyć. Zrobisz to wygodnie – online. Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach konieczne będzie poinformowanie ubezpieczyciela o istotnych czynnikach, które spowodują wzrost ceny składki. Przykładowe to ciąża jednej z podróżniczek lub zamiar uprawiania sportów ekstremalnych, tych o podwyższonym ryzyku urazu.
Sprawdź również: