Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

Oceń ten wpis

Trudno znaleźć kogoś, kto nie marzy o wakacyjnym wypoczynku. Niestety, ceny wyjazdów nierzadko potrafią zwalać z nóg. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej Polaków zastanawia się, kiedy kupować wyjazd na wakacje, aby zapłacić możliwie jak najmniej. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się wakacje last minute – na kilka dni przed wyjazdem można było trafić naprawdę atrakcyjne cenowo oferty. Pandemia COVID – 19 mocno zmieniła jednak branżę turystyczną, a tak zwane lasty niemalże zniknęły.

Od czego zacząć planowanie urlopu?

Jeśli chcesz, aby Twoja podróż była naprawdę udana, zacznij planować ją odpowiednio wcześniej. Zastanów się nad tym, gdzie chcesz się udać – pamiętaj, że na świecie znajduje się wiele pięknych miejsc, które jednak nie każdemu przypadną do gustu. Jedni uwielbiają wylegiwać się na gorącej plaży, innych fascynują antyczne zabytki, jeszcze inni czerpią największą przyjemność z podziwiania nowoczesnej architektury. Zanim wybierzesz destynację, odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz w czasie urlopu robić.

Musisz również dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że egzotyczny wyjazd będzie raczej droższy, niż urlop spędzony na przykład na jednej z greckich wysp. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego – cena w dużej mierze uzależniona jest od odległości, którą musi pokonać samolot.

Najlepszy czas na zakup wakacyjnej wycieczki

Jeszcze kilka lat temu – przed wspomnianą już pandemią – największą popularnością cieszyły się wakacje last minute. Był to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcieli pojechać na urlop wypoczynkowy za granicę, a jednocześnie zależało im na tym, aby zapłacić za niego możliwie jak najmniej. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej – jeśli nie chcesz przepłacić, nastaw się raczej na tak zwane first minute. Co to oznacza? Tanie wakacje można kupić nawet rok przed wyjazdem. Wiele osób powie, że to zdecydowanie za wcześnie – na szczęście biura podróży zdają sobie z tego sprawę i proponują klientom tak zwane pakiety elastyczne. Za niewielką opłatą zyskuje się możliwość zmiany destynacji, hotelu, a nawet terminu wycieczki (często nawet na kolejny rok). Można również zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia od rezygnacji, ale wiąże się to już ze zdecydowanie większym wydatkiem. Polisa nie działa jednak zawsze – na ogół obowiązuje w przypadku choroby, czy (na przykład) zagubienia dokumentów niezbędnych do odbycia podróży.

Sposoby na oszczędność podczas zakupu wakacyjnych wyjazdów

Pamiętaj, że ceny wyjazdów wakacyjnych naprawdę często się zmieniają. To oznacza, że nie musisz kupować wakacji zaraz po tym, kiedy pojawią się w ofercie biura podróży. Wielu specjalistów z dziedziny turystyki podkreśla, aby regularnie śledzić ogłoszenia. Pamiętaj, że wakacje za granicą są droższe w terminie wakacyjnym – jeśli chcesz zaoszczędzić, postaw na wyjazd poza sezonem. Świetnie sprawdza się czerwiec, kiedy to w większości miejsc jest już naprawdę ciepło, a także wrzesień, z uwagi na znacznie mniejszą ilość turystów. Decydując się na taki termin, nie tylko zapłacisz mniej, ale również unikniesz największego tłumu w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Jak planować wakacje, aby zaoszczędzić na wyjazdach?

Tak, jak wspomnieliśmy, warto robić to możliwie jak najwcześniej. Atrakcyjny pakiet wakacyjny można kupić nierzadko nawet na dwanaście miesięcy przed wyjazdem. Pamiętaj, że obecnie atrakcyjne oferty typu last minute są prawdziwą rzadkością bez względu na to, czy interesują Cię wakacje all inclusive, czy stawiasz tylko na wyjazd ze śniadaniem.

Pamiętaj, że sam wybór miejsca to nie wszystko. Jeśli chcesz na urlopie czuć się naprawdę bezpiecznie, musisz wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, które możesz znaleźć, korzystając z porównywarki Kioskpolis.pl. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę powinno obejmować między innymi:

  • koszty leczenia;
  • transport medyczny do Polski;
  • transport zwłok.

Jeśli interesuje Cię naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne ranking przygotowany solidnie pomoże Ci w wyborze najlepszej oferty. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pomoże Ci z kolei w skalkulowaniu kosztów, które będziesz musiał ponieść w związku z zakupem polisy.

Kiedy rezerwować wyjazd na wakacje, aby nie przepłacić? – podsumowanie

Szukając odpowiedzi na to, jak zaplanować wakacje, pamiętaj, że obecnie trend jest zupełnie inny niż jeszcze kilka lat temu – obecnie tanich wakacji nie kupuje się na kilka czy kilkanaście dni przed wyjazdem. W związku z tym warto dużo wcześniej zastanowić się nad destynacją i regularnie śledzić oferty pojawiające się w biurach podróży.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Korzystając z polisy komunikacyjnej, warto dokładnie zapoznać się z tym, czy następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia tego, czy będzie można kontynuować ubezpieczenie. Bywa to ważne, gdy regularnie jeździ się na dłuższych […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pokrzyżowały plany wielu miłośnikom sportów zimowych. Zastanawiasz się, jak spędzić tegoroczny urlop? Chociaż póki co w Polsce, Włoszech czy na Słowacji stoki są zamknięte, w niektórych krajach nadal można z nich korzystać. Podpowiadamy, […]

więcej
Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Planujesz kupno pojazdu służbowego, który będzie wykorzystywany do celów związanych z Twoim przedsiębiorstwem? A może chcesz po prostu zmienić auto i wziąć fakturę na swoją działalność? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup samochodu na firmę! Opisujemy dwa najpopularniejsze sposoby – […]

więcej