Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kalkulator OC
Czy zawsze trzeba bać się samochodów powypadkowych? A może właściciel pojazdu, który masz na oku, uprzedził Cię o usterkach i wahasz się, czy to rozsądne zdecydować się na takie auto? Podpowiadamy więc, kiedy warto kupić uszkodzony samochód. Okazuje się bowiem, że niekiedy to naprawdę dobre posunięcie!

Samochody uszkodzone – czy warto kupić auto powypadkowe?

Samochody powypadkowe często wzbudzają strach u potencjalnych kupców. Już na początku zadajemy więc serię pytań o historię pojazdu, by przypadkiem nie naciąć się na auto po poważnych kolizjach. Ukryte wady niekiedy udaje się tak zatuszować, że wychodzą dopiero po czasie, gdy przyjdzie nam postawić auto do warsztatu. Dobrze jest więc przed zakupem zdecydować się na kompletne oględziny w serwisie.

Czasem jednak sprzedawcy samochodów grają w otwarte karty i przed sprzedażą nie naprawiają aut, nie maskują ich wad i od razu sprzedają jako samochody powypadkowe. Wówczas ich cena jest znacznie niższa, ale aby pojazd nadawał się do użytku, konieczne będzie wykonanie różnych napraw.

Aby więc upewnić się, czy zakup tego samochodu będzie opłacalny, konieczne jest rozeznanie się, co mamy do naprawienia. Niekiedy są to tylko powierzchowne uszkodzenia, wymagające działań blacharskich, a czasem do zrobienia będzie całkiem sporo (np. wymiana różnych części, naprawa elektroniki itp.), które mogą generować takie koszty, że nie będzie się to kalkulować. Bardzo często tego typu sytuacje dotyczą szkody całkowitej, kiedy właściciel auta, posiadający ubezpieczenie AC, otrzyma określoną sumę i będzie chciał szybko pozbyć się auta, ponieważ jego naprawa będzie nieopłacalna.

Samochody uszkodzone a szkoda całkowita

Zasada dotycząca szkody całkowitej jest taka, że im samochód tańszy, tym mniejsze szkody są uznawane za „całkowite”. Jeśli po wypadku ubezpieczyciel uzna szkodę całkowitą, oznacza to tylko tyle, że według ubezpieczyciela naprawa się nie opłaca – nie znaczy to jednak, że auta nie da się czy też nie wolno naprawiać. Osoby sprzedające auta powypadkowe zazwyczaj wykorzystują to,  kupując po bardzo niskich kosztach samochody przeznaczone na szrot i naprawiając pojazdy po niższych kosztach.

Auta uszkodzone – kiedy warto kupić powypadkowy samochód?

Jak na początku zidentyfikować, czy opłaca się kupić uszkodzony samochód? Przede wszystkim ważna jest wiedza – jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca. Możesz zdać się na pomoc znajomego mechanika, serwisu albo rzeczoznawcy. Jeśli po skrupulatnych oględzinach okaże się, że koszty naprawy nie przewyższą wartości auta, a pojazd nie ucierpiał na tyle, że po naprawie nie będzie bezpieczne poruszanie się nim.

Szczególnie nad naprawą należy się zastanowić, gdy samochód miał wystrzelone poduszki powietrzne czy układy ich sterowania wymagają naprawy. Dlaczego? Elementy pirotechnicznych systemów bezpieczeństwa wciąż są bardzo kosztowne, np. w ASO za nowe poduszki zwykle przyjdzie nam zapłacić od ok. dwóch do nawet kilkunastu tys. zł za każdą. Inne koszty to naprawa systemów bezpieczeństwa zgodnie z technologią zalecaną przez producenta pojazdu, wymiana pasów bezpieczeństwa, napinaczy, sterowników poduszek, czujników, deski rozdzielczej itd.

Kiedy jeszcze warto kupić uszkodzony samochód? Eksperci radzą, że najbardziej atrakcyjne są młode auta. Często charakteryzują je małe przebiegi, a poza uszkodzeniami powypadkowymi stan techniczny samochodu jest świetny. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nowych modeli może być trudno o dostępność części używanych lub zamienników, a zatem pozostaje nam sięgnięcie do drogich części w ASO. Oczywiście zazwyczaj w autoryzowanym serwisie koszt naprawy będzie nieopłacalny, a decydując się na innych warsztat utracimy gwarancję. Trzeba więc przekalkulować czy warto decydować się na takie posunięcie.

Samochody uszkodzone – o czym pamiętać kupując „rozbitka”?

O czym pamiętać kupując rozbitka?

Pamiętajmy, że cena auta to nie wszystkie wydatki, jakie czekają nas w związku z zakupem auta używanego. Musimy pamiętać o opłacie wynikającej z rejestracją samochodu, opłacie skarbowej oraz kosztach ubezpieczenia Assistance, OC, NNW i AC, jeśli się na takowe decydujemy. Planując budżet na upragniony samochód, uwzględnij też koszty związane z wymianą płynów, oleju itp. Co więcej, w przypadku kupna samochodu powypadkowego, do wydatków dochodzą koszty wyceny przez eksperta, zakupu części i robocizny w serwisie lub warsztacie. Chcąc nieco zaoszczędzić, polecamy znaleźć najtańsze OC lub zdecydować się na atrakcyjny pakiet, uzupełniony o inne polisy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie?

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie?

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu powypadkowego, nie warto szukać oszczędności na częściach czy wybierać niesprawdzonego, taniego warsztatu. Można natomiast zaoszczędzić na ubezpieczeniu. W tym celu skorzystaj z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator OC.  Znajdziesz tam ubezpieczenie OC w korzystnej cenie, ale możesz też wyszukać pakiety od ubezpieczycieli, dzięki którym sporo zaoszczędzisz – np. dołóż ubezpieczenia NNW, AC i Assistance, a składka najpewniej okaże się atrakcyjniejsza niż gdy kupimy odrębne polisy.

Teraz już wiesz, kiedy warto kupić uszkodzony samochód. Gdy natrafi się okazja, podążaj za naszymi wskazówkami. Nie zapominaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu OC i innych polisach, które zapewnią Ci dodatkową ochronę na drodze. Skorzystaj z naszej porównywarki OC i znajdź najlepsze ubezpieczenia.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej