Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże się jazda bez zapiętych pasów!

 

Kierowcy mają obowiązek dbania o bezpieczeństwo swoje oraz przewożonych pasażerów. Prawo o ruchu drogowym wyraźnie zaznacza, na jakie kwestie należy szczególnie uważać. Zdarza Ci się zapomnieć o zabezpieczeniu? Dowiedz się, jaka może spotkać Cię kara za brak zapiętych pasów!

Jazda bez zapiętych pasów – czym to grozi?

Według licznych badań i testów, pasy bezpieczeństwa dwukrotnie zwiększają szanse na przeżycie. W chwili silnego zderzenia chronią kierowcę oraz pasażerów przed śmiercią, a także minimalizują odniesione obrażenia. Ciało zatrzymane w miejscu w większości przypadków lepiej zniesie nawet bardzo poważną kolizję.

Jazda bez zapiętych pasów może doprowadzić do tragedii. Kierowca oraz pasażer siedzący z przodu mogą wypaść przez okno, zaś osoby z tyłu – wpaść na przód auta, stanowiąc dodatkowe zagrożenie dla pozostałych. Nawet pozornie nieduża prędkość (ok. 50 km/h) przy zderzeniu może z ogromnym impetem wyrzucić człowieka w powietrze.

Jazda bez zapiętych pasów – czym to grozi?

Nieskorzystanie z pasów jest ogromnym zagrożeniem. Oczywiście nie zawsze musi dojść do poważnego wypadku. Jeśli akurat nic się nie stało, można jednak narazić się na inne konsekwencje. W razie kontroli czy nawet lekkiej stłuczki dodatkowo nałożony zostanie mandat i straci się szanse na tanie OC, ponieważ przepadną zniżki.

Jaka kara za brak pasów? Kto płaci za mandat?

Szczegółowe informacje o konsekwencjach jazdy bez zabezpieczenia można znaleźć w artykule 39 ust 2, art. 45 ust. 2 pkt 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r Prawa o ruchu drogowym. Jaka kara za brak pasów? Nierozsądny kierowca musi zapłacić mandat w wysokości 100 zł oraz otrzyma 2 punkty karne. Nie ma sensu ryzykować, nawet jeśli tylko chce się np. przeparkować auto czy podjechać do pobliskiego sklepu.

Wiele osób zastanawia się także, czy kara za brak zapiętych pasów jest nakładana też na pasażerów. Kierowca jest zobowiązany do sprawdzenia tego, czy wszystkie przewożone osoby są zabezpieczone. Jeśli ktoś zostanie przyłapany bez pasa, oboje poniosą odpowiedzialność. Zapłacą mandat po 100 zł, a dodatkowo kierowca otrzyma nie 2, ale 4 punkty karne. Takie kary sprawiają później, że trzeba więcej zapłacić nie tylko za obowiązkową polisę OC, ale też dodatkowe, jak np. ubezpieczenia Assistance czy NNW.

Kara za brak zapiętych pasów – nie tylko mandat

Kara za brak zapiętych pasów – nie tylko mandat

Kara za brak zapiętych pasów w razie kolizji może być o wiele większa niż mandat. Towarzystwa ubezpieczeniowe surowo traktują klientów, którzy dopuścili się takiego aktu nieodpowiedzialności. Zazwyczaj obniżają wtedy odszkodowanie o tzw. przyczynienie. Mogą zmniejszyć wypłaconą kwotę nawet o 50%. Ubezpieczenie OC może okazać się przez to w takich okolicznościach ledwie pomocne.

Podobne, a nawet jeszcze gorsze konsekwencje mogą spotkać osoby, które zainwestowały w dodatkowe polisy. Gdyby w wypadku doszło do śmierci lub utraty zdrowia przez kierowcę albo pasażerów, przez brak pasów można dostać obniżone odszkodowanie z ubezpieczenia NNW, a nawet nie uzyskać go wcale. Kwestia ta jest różnie rozpatrywana, ponieważ towarzystwa same ustalają warunki umowy. Przed wykupieniem pakietu warto zawsze dokładnie przeczytać dokument OWU.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy – jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Odpowiedzialnego kierowcę do rozsądnego postępowania nie musi przekonywać żadna kara za brak zapiętych pasów. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by w każdych okolicznościach otrzymać niezbędne wsparcie, koniecznie zainwestuj w korzystny pakiet polis komunikacyjnych zawierający ubezpieczenie AC oraz inne dodatkowe świadczenia. Z pomocą KioskPolis.pl możesz w kilka chwil znaleźć ofertę idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb.

Wypełnij formularz na naszej stronie, podając dane swoje oraz samochodu. Na ich podstawie kalkulator OC obliczy ceny składek i uszereguje najciekawsze oferty od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób możesz uważnie porównać najkorzystniejsze z nich, by świadomie wybrać najlepszą opcję.

Jazda bez zapiętych pasów to dość powszechne przewinienie. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że nic się nie stanie. W samochodzie zawsze dbaj o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej
Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku  a także ile kosztuje egzamin na prawo […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej