Jakie ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego wybrać?

Jakie ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego wybrać?

Oceń ten wpis

Auta ciężarowe są powszechnie wykorzystywane przez firmy zajmujące się świadczeniem usług transportowych. Właściciele tego rodzaju pojazdów muszą je ubezpieczyć i często stają przed wieloma pytaniami. Ile kosztuje OC samochodu ciężarowego? Co wziąć pod uwagę w czasie wybierania odpowiedniej polisy? Jakie konsekwencje grożą Ci za brak OC na samochód ciężarowy? W dzisiejszym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Czym są pojazdy zaliczane do kategorii samochodów ciężarowych objętych ubezpieczeniem OC?

Zanim omówimy kwestię ubezpieczenia samochodu ciężarowego, najpierw wyjaśnimy, jak poszczególne typy pojazdów są traktowane przez ubezpieczycieli. Samochody dostawcze, których waga nie przekracza 3.5 tony z reguły można ubezpieczyć online, bez wychodzenia z domu. Schody mogą się pojawiać w przypadku pojazdów ciężarowych, przekraczających tę masę – wówczas najczęściej konieczny jest bezpośredni kontakt z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym w celu dokonania indywidualnych wyliczeń

W zależności od analizowanego aktu prawnego, możesz spotkać się z inną definicją pojazdu ciężarowego. 

  • W ustawie o VAT nie znajdziesz definicji tego rodzaju samochodu, ale dla celów tego podatku przyjmuje się, że samochodem ciężarowym jest pojazd, którego masa całkowita przekracza 3.5 tony. Jako ciężarowy definiuje się również pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do przewodu osób – co najmniej 10 pasażerów, wliczając w tę liczbę kierowcę, o ile takie przeznaczenie jest podane w dokumentach wydanych na bazie przepisów o ruchu drogowym.
  • Ustawa Prawo o ruchu drogowym (z dnia 20 czerwca 1997 roku) definiuje pojazd ciężarowy, jako samochód konstrukcyjnie przeznaczony do przewożenia ładunków i osób (4-9 pasażerów, uwzględniając kierowcę).

Jakie są różnice między OC samochodu osobowego a OC samochodu ciężarowego?

Samochody osobowe i samochody ciężarowe o masie powyżej 3.5 tony mogą być traktowane przez zakłady ubezpieczeniowe w różny sposób. Dlaczego? Z czego wynikają te rozbieżności? Niżej podamy Ci kilka powodów, dla których ubezpieczenie OC dla pojazdów ciężarowych może być przez wybrane towarzystwo kalkulowane indywidualnie. 

Charakter pojazdu

Kupując ubezpieczenie OC na samochód ciężarowy musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przede wszystkim potencjalne ryzyko związane z udzielaną ochroną ubezpieczeniową. Co to oznacza w praktyce? Auto osobowe ma mniejsze rozmiary, niż duży samochód ciężarowy ważący więcej niż 3.5 tony, co oznacza, że jeżeli dojdzie do wypadku lub kolizji, prawdopodobnie spowoduje mniejsze, a więc również mniej kosztowne straty. 

Użytkowanie

Samochody ciężarowe zazwyczaj są użytkowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z tym często intensywnie eksploatowane. Samochody osobowe natomiast znajdują zastosowanie zarówno we flotach firmowych, jak również są własnością osób prywatnych. Kluczowe znaczenie ma także kwestia przewożenia towarów – niektóre produkty są uważane za niebezpieczne, co może w istotny sposób wpływać na koszty ubezpieczenia samochodu ciężarowego. 

Koszty ubezpieczenia

Jak wyżej wspomnieliśmy, dla zakładu ubezpieczeniowego ubezpieczenie OC ciężarówki może się wiązać z większym ryzykiem, dlatego licz się z tym, że ubezpieczyciel będzie starał się zrekompensować to ryzyko wyższą niż w przypadku auta osobowego składką. Nie jest to jednak sztywna reguła i ostateczna kalkulacja zawsze zależy od indywidualnej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Poza tym, na koszty ubezpieczenia OC za samochód ciężarowy wpływa wiele innych czynników – więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części naszego artykułu. 

Dlaczego ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest ważne?

OC na samochody ciężarowe to konieczność – zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. OC jest jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które ma charakter obligatoryjny. Pewnym wyjątkiem są samochody zabytkowe i historyczne – na naszym blogu znajdziesz artykuł na ten temat. Pomijając jednak kwestię wymogów prawnych, wykupienie ubezpieczenia OC dla ciężarówki leży w Twoim dobrze pojętym interesie. Szczegóły niżej!

Ochrona finansowa

OC na samochody ciężarowe zapewnia ochronę finansową kierowcy pojazdu, który w wyniku spowodowanego wypadku lub kolizji wyrządził szkody innym uczestnikom ruchu drogowego. Dotyczy to zarówno mienia, jak i życia oraz zdrowia osób poszkodowanych. Kwota wymaganego odszkodowania lub zadośćuczynienia, w zależności od wielkości szkody, może być trudna, a często wręcz niemożliwa do samodzielnego opłacenia. 

Zgodność z prawem

Wykupując ubezpieczenia OC samochodów ciężarowych działasz zgodnie z prawem. Brak polisy odpowiedzialności cywilnej może Cię narazić na dotkliwe kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z dalszej części dzisiejszego artykułu dowiesz się, od czego zależy ich wysokość. Pamiętaj jednak, że mandat dla samochodów ciężarowych będzie wyższy niż w przypadku pojazdów osobowych. 

Pokrycie szkód osób trzecich

Wyobraź sobie następującą sytuację: jesteś sprawcą wypadku, w wyniku którego doszło do uszkodzenia luksusowego samochodu osoby poszkodowanej. Wycena naprawy mogłaby w takim przypadku opiewać na kwotę, która zdecydowanie wykracza poza Twoje możliwości finansowe. Posiadając ubezpieczenie OC możesz liczyć na pokrycie szkód osób trzecich w zakresie sumy gwarancyjnej polisy. 

Pewność i spokój

Fakt, że w razie wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu nie zostajesz z problemem sam, ale zyskujesz wsparcie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego może zwiększyć Twoją pewność siebie i zapewnić Ci spokój, który jest szczególnie istotny, jeżeli pojazd wykorzystujesz do celów firmowych. Ewentualna konieczność samodzielnego pokrycia szkód spowodowanych w wypadku lub kolizji drogowej mogłaby być dużym stresorem podczas kierowania pojazdem. 

Zabezpieczenie przed stratami finansowymi

Straty powstałe w wyniku spowodowania przez Ciebie wypadku lub kolizji drogowej mogą okazać się bardzo dotkliwe, a co za tym idzie, narażają na poważne kłopoty finansowe, które są w stanie znacząco nadwyrężyć majątek sprawcy. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia OC górny limit kwotowy, do którego odpowiedzialność ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe, określają sumy gwarancyjne, dlatego zwróć na nie uwagę podczas podpisywania umowy. 

Utrzymanie reputacji

Jeżeli prowadzisz własną firmę, prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że reputacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dotychczasowych klientów oraz pozyskiwania nowych. Na Twoją wiarygodność w oczach potencjalnych kontrahentów zdecydowanie wpływa sposób, w jaki podchodzisz do wymogów prawnych, w tym kwestii ubezpieczeniowych. Posiadając OC na samochody ciężarowe dajesz jasny sygnał, że jesteś godnym zaufania partnerem biznesowym. 

Ryzyka związane z prowadzeniem samochodu ciężarowego

Samochody ciężarowe wykorzystywane we flotach firmowych są z reguły intensywnie eksploatowane, co oznacza, że ich przebieg każdego miesiąca wynosi setki, jeżeli nie tysiące kilometrów – to przekłada się na prawdopodobieństwo wypadku/kolizji. Ciężarówki poruszają się ponadto po drogach i okolicach o różnym stopniu bezpieczeństwa. Polisa OC zwiększa więc w praktyce bezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdu. 

Ryzyko wypadku drogowego

Ryzyko wypadku drogowego dotyczy każdego uczestnika ruchu – zarówno kierowcy samochodu osobowego, jak i ciężarowego. Niestety, nawet jeżeli na drodze zachowujesz bardzo dużą ostrożność, nigdy nie masz pewności, że ustrzeżesz się przed wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami nie spowodujesz dotkliwej w skutkach kolizji. Właśnie dlatego ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego to rozsądne rozwiązanie. 

Ryzyko straty lub uszkodzenia ładunku

Jeżeli dojdzie to utraty lub uszkodzenia ładunku, standardowa polisa OC nie pokryje strat. Właśnie dlatego firmy, które zajmują się przewozem towarów, często wybierają ubezpieczenie OCP – OC przewoźnika. To dobrowolna polisa, która jednak nie zwalnia z konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Zwróć uwagę na to, że ubezpieczenie OCP może zwiększać Twoją wiarygodność w oczach klientów, którzy chcą mieć pewność, że ich ładunek będzie właściwie zabezpieczony. 

Ryzyko utraty lub uszkodzenia pojazdu

Klasyczna polisa OC ma za zadanie zabezpieczyć interesy osób poszkodowanych przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że jeżeli z własnej winy uszkodzisz swoje auto, zakład ubezpieczeniowy nie będzie zobowiązany do wypłaty jakichkolwiek środków w związku z tym, że posiadasz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli zależy Ci na ochronie pojazdu przed konsekwencjami jego utraty lub uszkodzenia, zastanów się nad wykupieniem ubezpieczenia AC (autocasco). 

Ryzyko odpowiedzialności prawnej

Jak już wiesz z lektury naszego tekstu – jeżeli nie wykupisz obowiązkowego ubezpieczenia OC narażasz się na konkretne konsekwencje prawne w postaci kary nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W zależności od konkretnych czynników, o których napiszemy więcej dalej, kara może być dla Ciebie bardzo dużym obciążeniem finansowym, w niektórych przypadkach prowadzącym do poważnych problemów. 

Ryzyko straty dochodów

Polisa OC nie obejmuje ryzyka utraty dochodów. Jeżeli chcesz się przed nim zabezpieczyć, możesz zdecydować się na wykupienie dedykowanego ubezpieczenia, które zapewnia osobie ubezpieczonej wypłatę środków, jeżeli w wyniku choroby lub wypadku nie będzie ona w stanie realizować swoich obowiązków zawodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – może się np. okazać, że polisa uprawnia do wypłaty świadczenia tylko w wyniku zwolnienia z pracy. 

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego?

Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć samochód ciężarowy? Zwróć uwagę na to, że obecnie masz do dyspozycji Wybierając polisę OC dla samochodu ciężarowego powinieneś w pierwszej kolejności porównać dostępne na rynku oferty – dzięki temu ostatecznie będziesz w stanie wybrać produkt, który najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Przydatnym narzędziem będzie dla Ciebie kalkulator ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego – wprowadzając wymagane dane możesz szybko sprawdzić warunki i koszty konkretnych polis. Kalkulator ubezpieczenia OC ciężarówki może więc przyspieszyć proces decyzyjny i ułatwić Ci wybór najbardziej atrakcyjnego produktu ubezpieczeniowego. Porównywarka OC dla samochodów ciężarowych uprości zestawienie cen poszczególnych polis, dzięki czemu będziesz w stanie zdecydować się na najtańsze OC na ciężarowe. 

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia?

Cena ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego zależy od wielu czynników, dlatego trudno o podanie konkretnych widełek. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma indywidualna polityka cenowa danego ubezpieczyciela. Niżej wyjaśniamy, jakie kwestie w pierwszej kolejności decydują o wysokości składki ubezpieczeniowej. 

Historia kierowcy

To, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego w dużej mierze jest skorelowane z danymi kierowcy pojazdu, zwłaszcza jego wiekiem, dotychczasową historią ubezpieczeniową oraz okresem posiadania uprawnień do kierowania pojazdem. W przypadku młodszych kierowców, trzeba liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową. Młody kierowca nie zdążył bowiem wypracować sobie pozytywnej historii ubezpieczeniowej za bezszkodową jazdę. 

Rodzaj i wiek pojazdu

Jeżeli chcesz wybrać możliwie najtańsze OC samochodu ciężarowego, musisz mieć świadomość tego, że w przypadku starszych pojazdów, koszt polisy może być wyższy. Wynika to z potencjalnego ryzyka ubezpieczeniowego. Właśnie dlatego, podczas kalkulacji składki, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę rok produkcji auta. 

Wartość pojazdu

Wartość pojazdu może wpływać na wysokość składki na ubezpieczenie OC. Dlaczego? Często im więcej warty jest konkretny pojazd, w tym lepszym stanie technicznym się znajduje, a zadbane, sprawne auto oznacza mniejsze zagrożenie na drodze i co za tym idzie – niższe ryzyko ubezpieczeniowe dla towarzystwa oferującego polisę. 

Pojemność silnika

Pojemność silnika to kolejny parametr, który może być brany pod uwagę podczas wyliczania kosztów polisy OC. Im jest ona wyższa, tym opłaty mogą (ale nie muszą) być większe. Wynika to z prostej zależności: duża pojemność silnika często przekłada się na większą moc pojazdu, a co za tym idzie, także na jego szybkość. Szybki pojazd oznacza natomiast dla towarzystwa ubezpieczeniowego większe ryzyko wypadku lub kolizji drogowej. 

Obszar eksploatacji

Kalkulator ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego może wymagać podania miejsca zamieszkania właściciela. Ceny polis różnią się pomiędzy województwami. Dla niektórych ubezpieczycieli istotny jest także obszar eksploatacji. Powód jest jeden – niektóre tereny, po których poruszają się pojazdy, są uważane za bardziej niebezpieczne niż inne, co przekłada się na ryzyko ubezpieczeniowe. 

Przeznaczenie pojazdu

Dla ubezpieczyciela kluczową kwestią podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej bywa ponadto przeznaczenie pojazdu, czyli sposób, w jaki auto jest użytkowane przez właściciela, ponieważ niektóre rodzaje działalności wiążą się z większym niebezpieczeństwem i wymuszają np. zdecydowanie większy przebieg auta. 

Liczba i wiek kierowców

Ubezpieczyciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że samochody ciężarowe użytkowane we flocie firmowej mogą być prowadzone przez więcej niż jednego kierowcę, dlatego musisz być przygotowany na to, że zostaniesz poproszony o podanie ich liczby oraz wieku. Pamiętaj, że wszystkie dane, które przekazujesz towarzystwu ubezpieczeniowemu muszą być zgodne z prawdą. 

Historia ubezpieczeń

Historia ubezpieczeniowa to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na cenę polisy OC. Jeżeli w ciągu ostatnich kilku lat zgłaszałeś szkody z polisy OC, musisz być przygotowany na to, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa niż byłaby w przypadku bezszkodowej jazdy. 

Średnia roczna liczba przejechanych kilometrów

Liczba przejechanych kilometrów, czyli przebieg pojazdu, dla niektórych firm ubezpieczeniowych jest ważnym elementem ustalania wysokości składki, dlatego możesz zostać poproszony o podanie rocznego przebiegu. To oczywiste, że osoba, która każdego dnia pokonuje setki kilometrów jest bardziej narażona na wypadek lub kolizję drogową niż kierowca, który korzysta z auta okazyjnie. 

Jakie jest koszt ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego?

Trudno jednoznacznie określić, ile ostatecznie może kosztować ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, ponieważ na wysokość składki wpływa wiele zmiennych. Najtaniej OC na samochody ciężarowe kupią właściciele nowych pojazdów, z dobrą historią ubezpieczeniową. Droższe będzie prawdopodobnie ubezpieczenie OC dla pojazdów o masie powyżej 3.5 tony, ponieważ im cięższy jest pojazd, tym większe szkody może spowodować w czasie wypadku lub kolizji. Roczny koszt ubezpieczenia OC dla pojazdu do 3.5 tony zaczyna się od około 500 złotych, natomiast w przypadku cięższych aut może on być o wiele wyższy. 

Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego?

Dlaczego ubezpieczenie OC ma tak duże znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa? Co sprawia, że powinieneś bardzo pilnować terminu, w którym wygasa polisa? Brak obowiązkowego OC samochodu ciężarowego oznacza konkretne konsekwencje. Jakie? Niżej wyjaśniamy, z jakimi następstwami musisz się liczyć. 

Kary finansowe

Brak ubezpieczenia OC oznacza, że ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie wysoką karę finansową. Na jej wysokość wpływają: rodzaj pojazdu, czas, w którym auto nie posiadało ważnego OC oraz minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku. Najwyższej kary można się spodziewać, jeżeli przerwa w OC wynosiła powyżej 14 dni. 

Ryzyko odpowiedzialności prawnej

Ubezpieczenie OC, jak sama nazwa wskazuje, chroni sprawcę kolizji lub wypadku drogowego przed odpowiedzialnością cywilną. Brak polisy oznacza, że ewentualne koszty związane z wyrządzonymi osobom trzecim szkodami będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, możesz wpaść w poważne problemy finansowe. 

Jakie są dodatkowych opcje ubezpieczenia, które można zakupić w ramach polisy OC dla samochodu ciężarowego?

Niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie OC na samochody ciężarowe „podpowiada” Ci kalkulator, warto dodatkowo zastanowić się nad wykupieniem ponadprogramowych ubezpieczeń, które mogą zagwarantować Ci większe bezpieczeństwo oraz wygodę. Niżej podpowiadamy, jakie produkty ubezpieczeniowe możesz dodatkowo rozważyć. 

Ubezpieczenie assistance drogowe

Jazda samochodem bywa nieprzewidywalna, dlatego ubezpieczenie assistance drogowe to popularne rozwiązanie, które może Ci pomóc w podbramkowej sytuacji. Polisa może obejmować np. holowanie pojazdu (zwróć uwagę na zakres terytorialny), auto zastępcze, serwis opon itp. Zakres ubezpieczenia jest jednak ściśle uzależniony od wybranej przez Ciebie oferty – miej to na uwadze i dopasuj polisę do swoich wymagań. 

Ubezpieczenie od szkód własnych

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia lub kradzieży samochodu i jego wyposażenia, które nastąpiły w rezultacie zdarzenia losowego bądź działania osób trzecich, wykup dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco). Jego zakres może się różnić w zależności od tego, na jaką ofertę ostatecznie się zdecydujesz. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku assistance, możesz dostosować ubezpieczenie do własnych potrzeb. 

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów

Ubezpieczenie NNW – Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – obejmuje swoją ochroną życie i zdrowie osoby ubezpieczonej. W zależności od tego, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujesz, ubezpieczenie NNW dotyczyć tylko kierowcy lub kierowcy oraz jego pasażerów. Wysokość wypłaconego w ramach polisy NNW odszkodowania zależy od charakteru szkody oraz wybranej sumy ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wobec przewożonych towarów

Jak wspominaliśmy wyżej, jeżeli świadczysz usługi w zakresie transportu towarów, koniecznie rozważ wykupienie ubezpieczenia OCP. Wybierając odpowiednią polisę zwróć uwagę na jej zakres terytorialny, sumę gwarancyjną, czyli górny limit odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela, zasady dotyczące wymagań w kontekście parkowania pojazdu oraz wyłączenia odpowiedzialności (sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany to wypłaty środków). 

Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu

Masz powody, dla których nie chcesz decydować się na ubezpieczenie AC? Koszty tradycyjnego autocasco są dla Ciebie za duże? W takim przypadku rozważ opcję, jaką jest tzw. minicasco – w przypadku tej polisy zakres ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo ograniczony i może dotyczyć np. tylko kradzieży pojazdu. Minicasco jest o wiele tańsze niż standardowe AC, ale nie każdy ubezpieczyciel ma je w swojej ofercie. 

Ubezpieczenie od aktów wandalizmu

Ubezpieczenie AC może obejmować akty wandalizmu – jeżeli zależy Ci na tego rodzaju ochronie, sprawdź zakres wybranej polisy, ponieważ nie każdy produkt ubezpieczeniowy będzie działał również w ich przypadku. Warto jednak rozważyć rozszerzenie AC o podobne sytuacje, ponieważ akty wandalizmu mogą niestety oznaczać dla Ciebie bardzo poważne straty materialne, a nie zawsze jesteś w stanie się przed nimi ochronić. 

Ubezpieczenie od konsekwencji braku dochodu

Tę kwestię poruszaliśmy już we wcześniejszej części dzisiejszego wpisu – ubezpieczenie od utraty dochodu to produkt, który jest w stanie skutecznie podnieść Twoje finansowe bezpieczeństwo. Wybierając ten rodzaj polisy, koniecznie sprawdź, w jakich sytuacjach ochrona nie zadziała i od czego zależy wysokość wypłacanego odszkodowania. Ochrona od utraty dochodu jest najczęściej wykupowana przed kredytobiorców. 

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód ciężarowy?

Jeżeli chcesz wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego porównaj w pierwszej kolejności koszty polisy – sprawdź, jakie warunki finansowe są w stanie Ci zaproponować poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Poza tym zwróć również uwagę na jakość obsługi klienta oraz dostępne rozwiązania umożliwiające wykupienie produktu, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na zakupie online. Podczas podejmowania decyzji uwzględnij także szybkość działania i reakcji towarzystwa ubezpieczeniowego oraz tempo likwidacji szkody. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC dla samochodów ciężarowych to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którego głównym celem jest ochrona sprawcy wypadku lub kolizji drogowej przed odpowiedzialnością cywilną. Cena składki ubezpieczeniowej zależy przede wszystkim od wieku, stanu technicznego i rocznego przebiegu pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej i wieku kierowców. W wybierze odpowiedniej polisy może pomóc Ci kalkulator OC, który po uzupełnieniu wymaganych informacji, przedstawi Ci dopasowane oferty. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Planujesz aktywny wypoczynek? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Planujesz aktywny wypoczynek? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Interesują Cię sporty ekstremalne? Jeśli dni wolne planujesz spędzić w ruchu, nie zapomnij o dobrym przygotowaniu. Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt, strój, mapę i… ubezpieczenie turystyczne w wersji sport! Podpowiadamy, o czym pamiętać, planując aktywne wakacje.

więcej
6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

Bezpieczeństwo dziecka jest dla odpowiedzialnych rodziców nadrzędną wartością. Gdy w wychowawca w szkole przedstawia ofertę ubezpieczenia, większość bez zastanowienia decyduje się na to świadczenie. Czy jednak na pewno ma się świadomość tego, za co się płaci? Przedstawiamy 5 […]

więcej
Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

W tym roku planujesz egzotyczne wakacje? Brzmi doskonale. Pamiętaj jednak, że wypadki, nieszczęśliwe wydarzenia czy choroby tropikalne urlopu nie biorą. Zestawiliśmy ubezpieczenia na wakacje, które pozwolą Ci odpocząć podczas wyjazdu. Przeczytaj, które polisy zapewnią Ci spokojne wczasy egzotyczne.

więcej
Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Posiadanie ubezpieczenia podróżnego jest korzystne nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki pakiet polis sprawdzi się dla wczasowicza lubiącego wypoczywanie na plaży, a jakie dla aktywnego piechura lub sportowca. A może szukasz […]

więcej