Jakie ubezpieczenie OC auta na zagranicznych numerach wybrać?

Jakie ubezpieczenie OC auta na zagranicznych numerach wybrać?

5/5 - (Ocen: 1)

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy mechaniczne, które są zarejestrowane w naszym kraju muszą posiadać ubezpieczenie OC – to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni sprawcę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. w czasie wypadku lub kolizji drogowej. W dzisiejszym artykule omówimy natomiast kwestię ubezpieczenia OC auta na zagranicznych numerach i odpowiemy na pytanie, czy zarejestrowany zagranicą samochód może mieć OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela. Sprawdź! 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC dla samochodu na zagranicznych numerach?

Jeżeli chcesz ubezpieczyć auto zarejestrowane zagranicą musisz pamiętać o tym, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce nie zgodzi się na sprzedanie klasycznej, rocznej polisy OC. Sprowadzasz auto na własny użytek i zamierzasz je zarejestrować na terenie naszego kraju lub prowadzisz komis sprzedający samochody? W takich przypadkach możesz zdecydować się na ubezpieczenie OC krótkoterminowe, ważne przez 30 dni, które pozwoli Ci na dopięcie wszystkich niezbędnych formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu. 

Warto zapamiętać: auto osobowe, które jest sprowadzane z zagranicy może jeździć po Polsce maksymalnie 30 dni, o ile posiada aktualne tablice rejestracyjne i ważny przegląd techniczny. 

Co z osobami, które przyjeżdżają do Polski wyłącznie w celach turystycznych? Jeżeli na terenie kraju zamierzasz przebywać przez krótki czas, bardzo możliwe, że wystarczy Ci zagraniczne OC. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku przyjazdu z określonych krajów, dodatkowo wymagana jest Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Zieloną Kartę uzyskasz w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś polisę OC – za darmo lub za niewielką opłatą. 

Niżej wyjaśniamy Ci, na co musisz zwrócić uwagę wybierając krótkoterminowe OC dla samochodu na zagranicznych numerach. 

Zakres pokrycia

Zakres pokrycia ubezpieczenia OC krótkoterminowego jest taki sam, jak w przypadku pełnej, 12-miesięcznej polisy. Właśnie dlatego, wybierając odpowiednie ubezpieczenie, możesz skupić się przede wszystkim na cenie zaproponowanej przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Limit odszkodowania

W przypadku komunikacyjnego ubezpieczenia OC suma gwarancyjna, czyli maksymalna kwota, którą poszkodowany może uzyskać w ramach odszkodowania jest ustalona ustawowo, co ułatwia wybór odpowiedniej polisy. W praktyce wysokość sumy gwarancyjnej zależy od tego, czy dochodzi do szkód na osobie, czy naprawiane są szkody na mieniu. 

Ograniczenia terytorialne

Wykupione w Polsce krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest ważne na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. To duża wygoda, zwłaszcza jeżeli często podróżujesz w celach służbowych lub prywatnie. 

Koszty

Cena krótkoterminowej polisy OC jest kalkulowana na podstawie wielu czynników i zależy od indywidualnej polityki wybranego zakładu ubezpieczeń, w związku z czym trudno określić konkretne widełki. Właśnie dlatego, wybierając odpowiednią polisę, postaraj się w miarę możliwości porównać oferty cenowe jak największej liczby ubezpieczycieli. 

Warunki umowy

Pamiętaj: zawsze dokładnie czytaj podpisywaną umowę, a jeżeli jakiejś jej zapisy są dla Ciebie niezrozumiałe, nie bój się prosić o szczegółowe wyjaśnienia. Zwróć również uwagę na OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz informację o wyłączeniach odpowiedzialności. 

Dostępność usług dodatkowych

Jeżeli zależy Ci na konkretnych usługach dodatkowych, weź kwestię ich dostępności pod uwagę już na etapie wybierania oferty konkretnego ubezpieczyciela. Nie zapominaj, że podczas analizowania produktów ubezpieczeniowych kluczowe znaczenie powinny mieć Twoje indywidualne potrzeby i wymagania. 

Jakie dokumenty wymagane są przy zakupie ubezpieczenia OC samochodu na zagranicznych numerach?

Jeżeli wykupujesz ubezpieczenie krótkoterminowe najczęściej musisz skontaktować się bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. W tym przypadku niestety zwykle nie działają ogólnodostępne w Internecie kalkulatory. Chcesz wiedzieć, jakich dokumentów może wymagać od Ciebie ubezpieczyciel w celu zawarcia umowy ubezpieczenia OC samochodu na zagranicznych numerach? Dalej znajdziesz niezbędne wskazówki.

Dokumenty dotyczące samochodu

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podczas analizowania zgłoszenia klienta, prosi o dokumenty dotyczące samochodu. Ich analiza jest istotna nie tylko z uwagi na wymogi prawne, ale również w celu skalkulowania wysokości składki. 

Dowód rejestracyjny pojazdu (w oryginale lub kopii)

Podstawowym dokumentem, który będziesz musiał dostarczyć jest dowód rejestracyjny pojazdu – dotyczy to zresztą wszystkich właścicieli aut, nie tylko tych na zagranicznych numerach. W dowodzie znajdują się bowiem najważniejsze informacje na temat samochodu: marka i model, rok produkcji, pojemność silnika itp. Koniecznie spytaj ubezpieczyciela, czy potrzebny mu będzie oryginał dowodu rejestracyjnego, czy wystarczy jego kopia. 

Dokumenty tożsamości właściciela pojazdu

Podpisanie umowy ubezpieczeniowej będzie wymagało przedstawienia ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela pojazdu, dlatego pamiętaj o konieczności jego wcześniejszego przygotowania. Sprawdź także ważność dokumentu – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. 

Dowód osobisty lub paszport właściciela pojazdu

Zwykle jako dowód tożsamości można wykorzystać dowód osobisty lub paszport właściciela pojazdu, ale zawsze przed podpisaniem umowy sprawdzaj wymagania wybranego ubezpieczyciela i pytaj o dokładną listę dokumentów, które powinieneś przygotować. 

Dokumenty dotyczące ubezpieczenia

Poza dokumentami dotyczącymi właściciela pojazdu oraz samego samochodu, ubezpieczyciel może oczekiwać również dokumentacji dotyczącej przebiegu wcześniejszej historii ubezpieczeniowej – to ważne dla wyliczenia wysokości składki. Konieczne będzie również uzupełnienie formularzu wniosku – pamiętaj, że wszystkie podawane przez Ciebie dane muszą być w 100% zgodne z prawdą. 

Jakie są różnice w warunkach ubezpieczenia OC dla samochodów na zagranicznych numerach w porównaniu do polskiego ubezpieczenia OC?

Główna różnica w warunkach ubezpieczenia OC dla samochodów na zagranicznych numerach i pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju dotyczy dostępności konkretnych produktów ubezpieczeniowych – jak wspominaliśmy wyżej, jeżeli Twoje auto jest zarejestrowane zagranicą nie kupisz w Polsce całorocznej polisy OC. W przypadku pobytu tymczasowego nie będzie Ci ona jednak potrzebna – możesz poruszać się po polskich drogach posiadając zagraniczne OC (niekiedy niezbędna jest także Zielona Karta). 

Jakie są koszty ubezpieczenia OC auta na zagranicznych numerach?

Jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC krótkoterminowe, bardzo możliwe, że zastanawiasz się nad tym, co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że schemat jej kalkulacji to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od wewnętrznej polityki ubezpieczyciela. Istnieje jednak kilka podstawowych czynników, które mogą mieć decydujący wpływ na cenę polisy. 

Historia kierowcy

W przypadku ubezpieczeń OC, towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj wnikliwie analizują historię ubezpieczeniową kierowcy. Dlaczego? Bezszkodowa jazda jest dla ubezpieczyciela sygnałem, że dana osoba to ostrożny kierowca, a co za tym idzie, ubezpieczenie jego auta może wiązać się z mniejszym ryzykiem. 

Model samochodu

Podczas kalkulacji składki ubezpieczeniowej ubezpieczyciele najczęściej uwzględniają również podstawowe dane dotyczące pojazdu – model, markę, rocznik, pojemność silnika itp. Im młodsze auto, tym prawdopodobnie lepszy jest jego stan techniczny, co wpływa na ryzyko spowodowania groźnej sytuacji na drodze. Pojemność silnika natomiast w bezpośredni sposób przekłada się na szybkość pojazdu, a im szybszy jest samochód, tym większe szkody jest w stanie spowodować w czasie wypadku/kolizji. 

Zakres pokrycia

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC ma taki sam zakres jak standardowa, 12-miesięczna polisa. Dodatkowo jest on określany ustawowo, dlatego zakres pokrycia nie będzie miał znaczenia w czasie ustalania wysokości składki ubezpieczeniowej. 

Wiek kierowcy

Wiek kierowcy to jedna z kluczowych kwestii w kontekście kosztów ubezpieczenia OC. Najwięcej za polisę zapłacą młode, niedoświadczone osoby, które dopiero od niedawna posiadają prawo jazdy. Dla ubezpieczyciela bowiem brak doświadczenia za kierownicą może oznaczać większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku. 

Miejsce parkowania

Miejsce parkowania może mieć znaczenie dla wyliczenia kosztów polisy OC. W teorii z punktu widzenia ubezpieczyciela najlepiej będzie, jeżeli auto jest parkowane w Twoim garażu – wówczas stwarza najmniejsze ryzyko ubezpieczeniowe. 

Polityka cenowa ubezpieczyciela

Pamiętaj, że w rzeczywistości, jak już wspomnieliśmy, proces obliczania wysokości składki zależy przede wszystkim od polityki cenowej ubezpieczyciela, która może się różnić w zależności od wybranego zakładu ubezpieczeniowego. Właśnie dlatego tak istotne jest porównanie cen – dzięki temu będziesz w stanie wybrać najkorzystniejszą pod względem finansowym ofertę. 

Jaki jest zakres odszkodowania polisy OC dla samochodu na zagranicznych numerach?

Z dzisiejszego tekstu dowiedziałeś się już, że zakres krótkoterminowego ubezpieczenia OC jest taki sam, jak w przypadku rocznej polisy. Co to jednak oznacza w praktyce? Przed jakimi konsekwencjami jest w stanie realnie uchronić się 30-dniowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Tę kwestię wyjaśniamy poniżej!

Odszkodowania dla osób poszkodowanych

Dzięki polisie OC osoba poszkodowana otrzymuje finansową rekompensatę za szkody bezpośrednio od zakładu ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił ubezpieczenie. Dzięki temu ubezpieczony nie musi samodzielnie ponosić kosztów związanych z wypłatą zadośćuczynienia czy odszkodowania, co mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla jego majątku. 

Odszkodowania dla osób trzecich

Odszkodowanie lub zadość uczynienie dla osób poszkodowanych przez ubezpieczonego obejmuje szkody osobowe, takie jak np. śmierć, uszkodzenie ciała oraz utratę zdrowia. Wypłacenie świadczeń z własnej kieszeni dla wielu osób byłoby ogromnym obciążeniem finansowym. 

Odszkodowania za straty w mieniu

W zakresie polisy OC, poza szkodami osobowymi, są również szkody majątkowe, np. uszkodzenie samochodu osoby poszkodowanej. W przypadku droższych aut samodzielne pokrycie kosztów naprawy dla wielu osób byłoby niemożliwe. 

Ograniczenia związane z obszarem geograficznym

O tym pisaliśmy już wcześniej: krótkoterminowe ubezpieczenie OC, tak samo jak zwyczajna polisa, jeżeli jest wykupione w towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na polskim rynku, obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. 

Limitowanie wysokości odszkodowań

Wysokość odszkodowania, zarówno jeżeli chodzi o zwyczajne OC, jak i polisę krótkoterminową, zależy od sum gwarancyjnych. Te z kolei, jak już wiesz z lektury naszego artykułu, są w obu przypadkach regulowane ustawowo. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC auta na zagranicznych numerach to w dobie postępującej globalizacji coraz częściej konieczność – Polacy chętnie kupują samochody spoza naszego kraju, np. z uwagi na konkurencyjne ceny. Warto wiedzieć jak w takim przypadku wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej, żeby działać zgodnie z przepisami prawa. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

więcej
Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Niskie temperatury zimą nie są Ci w smak? Może masz ochotę choć na chwilkę przenieść się na rajską wyspę lub magicznie złotą plażę? Oto nasze propozycje na wakacje zimą w ciepłych krajach.

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2018 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2019 roku. Już od wiosny […]

więcej