Jakie auto jest najlepsze dla rodziny?

Jakie auto jest najlepsze dla rodziny?

Oceń ten wpis

Większość z nas absolutnie nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez dostępu do auta. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi, w przypadku których podróżowanie komunikacją miejską byłoby szczególnie utrudnione. Jak wybrać pojazd, który zagwarantuje Ci i Twoim najbliższym maksymalny komfort? Co powinno charakteryzować idealny samochód dla rodziny? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule. Mamy nadzieję, że ułatwimy Ci zakup auta marzeń!

 Jak wybrać idealny samochód dla rodziny?

Samochód rodzinny powinien być wystarczająco przestronny, bezpieczny i funkcjonalny. Estetyczny design, miły dla oka kolor czy przyspieszenie to kwestie, które schodzą na dalszy plan, jeżeli jesteś rodzicem. Zakup auta jest poważnym krokiem, który może mieć wpływ na Twoją codzienność, dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?

  • Ile osób ma pomieścić auto? Jeżeli potrzebne Ci auto dla 5-osobowej rodziny, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Schody pojawiają się, jeżeli pojazd musi pomieścić 4 lub więcej maluchów, ponieważ w tym przypadku dodatkowe fotele często są bardzo niewielkie, niewygodne i – co ważne- zdarza się, że niepotrzebnie zabierają przestrzeń bagażnika. Jeżeli potrzebny jest Ci duży rodzinny samochód dla 2 rodziców i 5 dzieci, sprawdź takie modele, jak np. Dacia Lodgy lub Citroën Berlingo.
  •  Jaki jest Twój budżet? Określ jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup auta – to pomoże Ci zawęzić krąg poszukiwań. Zastanów się również nad sposobem finansowania zakupu. Dysponujesz potrzebną gotówką, czy interesuje Cię kredyt samochodowy lub leasing? To usprawni proces zakupu.
  •  Czy w grę wchodzi zakup używanego auta? Jeżeli tak, pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać jego stan techniczny oraz historię. Upewnij się również, jakie są najczęstsze usterki modelu – rodzinne auto powinno gwarantować niedrogie naprawy, które nie będą obciążające dla budżetu. Właśnie dlatego, koniecznie przeanalizuj także koszt części zamiennych.
  • Czy bagażnik jest wystarczająco duży? Auto rodzinne z dużym bagażnikiem to absolutna konieczność, zwłaszcza w przypadku rodzin z więcej niż 1 dzieckiem. Wózek, dodatkowa odzież, dziecięcy rowerek lub hulajnoga, łóżeczko turystyczne – Twój samochód będzie musiał pomieścić całkiem sporo akcesoriów, dlatego pojemność bagażnika to jedna z podstawowych kwestii, które musisz mieć na względzie podczas zakupów.
  • Jakimi drogami poruszasz się najczęściej? Jeżeli mieszkasz na wsi, postaw na auto, które zagwarantuje Ci i Twoim najbliższym komfort jazdy nawet po nieutwardzanych drogach. W przypadku rodzin mieszkających w mieście dobrym wyborem będzie niewielki samochód rodzinny (ale koniecznie z dużym bagażnikiem!) – zbyt wielki model może być przeszkodą w znalezieniu miejsca parkingowego.
  •  Czy tylna kanapa pomieści foteliki dziecięce? Dotyczy to zwłaszcza tych rodziców, którzy zastanawiają się, jakie auto kupić dla 5-osobowej rodziny. Pomieszczenie na tylnej kanapie 3 fotelików bywa wyzwaniem.
  • Czy samochód jest ekonomiczny? Rodzinne samochody powinny zapewniać stosunkowo niskie spalanie. Im mniej paliwa zużyjesz, tym mniej obciążysz budżet Twojej rodziny.

Koszty utrzymania auta mogą być dość wysokie. Pamiętaj, że poza zakupem paliwa, do listy wydatków musisz doliczyć również składki na ubezpieczenie OC (obowiązkowe) oraz polisy dobrowolne, czyli ubezpieczenia AC (autocasco), ubezpieczenie Assistance, które wesprze Cię w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze oraz ubezpieczenie NWW komunikacyjne. Jeżeli chcesz zmniejszyć wydatki i wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę ubezpieczeniową, przyda Ci się nasza porównywarka OC AC – wypełnij dane w formularzu kalkulatora ubezpieczeń i dowiedz się, ile może kosztować Twoja polisa!

Jakie cechy powinien posiadać samochód idealny dla rodziny?

Wiesz już, że rodzinnym ideałem będzie ekonomiczny samochód z dużym bagażnikiem. Wyżej wyjaśniliśmy Ci, na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, żeby „odsiać” pojazdy, które absolutnie nie będą się nadawały dla rodzin z dziećmi. Teraz uściślimy, jakie cechy powinno mieć auto – ideał.

  • Bezpieczeństwo. Samochód rodzinny przewozi to, co dla Ciebie najcenniejsze – Twoich najbliższych, dlatego wybierając odpowiedni model, nie możesz iść na ŻADNE kompromisy dotyczące jego bezpieczeństwa. Co w wyposażeniu pojazdu ma podstawowe znaczenie? Obecnie, poza poduszkami, w przypadku nowych pojazdów, do standardowych rozwiązań należą np. mocowania IsoFix na foteliki dziecięce oraz anatomiczne zagłówki. Poza tym, analizując wyposażenie samochodu, warto zwrócić uwagę m.in. na:
  • Czujniki martwego pola,
  • System EBD (Electronic Brakeforce Distribution) – pozwala na krótsze hamowanie,
  • Asystent utrzymywania pasa ruchu – alarmuje w momencie wykrycia niezamierzonego zjechania z pasa ruchu,
  • Funkcję przypominającą o niezostawianiu dziecka w aucie.
  •  Duża liczba schowków na rzeczy, które przydadzą się w czasie podróży, wygodne podłokietniki, miejsce na napoje zarówno dla osób z przodu, jak i z tyłu, możliwość podłączenia złącza USB przy każdym siedzeniu – te drobne udogodnienia mogą uprzyjemnić Waszą podróż. Dzieci w czasie jazdy dość często zasypiają, dlatego dla ich komfortu warto również zainwestować w samochody wyposażone w rolety przeciwsłoneczne.
  •  Łatwość czyszczenia. Rozlane napoje czy plamy z jedzenia to codzienność rodziców, dlatego jeżeli Twoje dzieci jadają posiłki lub przekąski w aucie, wybierając auto dla rodziny, zwróć uwagę na to, czy tapicerka siedzeń będzie łatwa do czyszczenia.
  •  Pojemne wnętrze. Wspominaliśmy o pojemności bagażnika, ale również wnętrze auta powinno być na tyle duże, żeby wygodnie pomieścić wszystkich jego pasażerów. Maluchy zazwyczaj podróżują również z całym bagażem akcesoriów do karmienia i ulubionymi zabawkami, które chcą mieć pod ręką, co dodatkowo zajmuje sporo miejsca.

Czy lepiej zdecydować się na VAN, czy SUV jako samochód dla rodziny?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jaki model SUV-a czy VAN-a kupisz. Jeżeli potrzebne jest Ci auto dla 4-osobowej rodziny, wybór jest w zasadzie dowolny. W obu segmentach masz szansę znaleźć samochód, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Trudniej będzie w przypadku auta dla rodziny 2 dorosłych i 4 dzieci – bardzo możliwe, że lepiej sprawdzi się VAN. Na rynku bez problemu znajdziesz modele, które wygodnie pomieszczą nawet 7 osób.

Jaki budżet należy przeznaczyć na zakup samochodu dla rodziny?

Zadając sobie pytanie, jakie auto dla rodziny może okazać się strzałem w dziesiątkę, nie sposób pominąć kwestii finansowych. Jeżeli dysponujesz mniejszym budżetem, rozważ samochód używany. Na rynku znajdziesz wiele ofert, zarówno SUV-ów, VAN-ów, jak i pojemnych kombi klasy średniej. Kilkuletni model kupisz już za ok. 40 000 – 50 000 złotych, chociaż nie brakuje również tańszych samochodów. Ostateczna cena zależy przede wszystkim od rocznika, klasy pojazdu oraz jego przebiegu. Nowe auto rodzinne to większy wydatek, a rozstrzał cenowy może być naprawdę duży – od 100 000 do ponad 400 000 złotych. Końcowy wybór zależy od tego, jakie są Twoje możliwości finansowe.

Jakie marki samochodów są polecane dla rodzin?

Wśród marek polecanych dla rodzin prym wiodą tacy giganci, jak: Skoda, Renault, Fiat, Opel, Audi, Volkswagen, Citroën oraz Audi, chociaż obecnie tak naprawdę w ofercie zdecydowanej większości producentów znajdziesz modele, które mogą odpowiadać potrzebom Twojej rodziny. Potrzebujesz konkretnych propozycji? Sprawdź takie auta, jak:

  • Toyota RAV4 – SUV, w którego modelu dostępne są takie funkcje, jak np. asystent utrzymania pasa ruchu, układ wczesnego reagowania w razie ryzyka, ułatwiający parkowanie monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni oraz (ważne dla rodzin z dziećmi!) system przypominający o sprawdzaniu tylnych foteli przed opuszczeniem auta,
  • Volkswagen Tiguan – SUV z dużymi kołami, idealny do miasta, który możesz skonfigurować zgodnie z własnymi potrzebami,
  • Volkswagen Passat – auto, które w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pojemne, praktyczne i estetyczne wizualnie.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wybrać samochód, który ułatwi Twoją codzienność! Na koniec jeszcze jedna rada – auto rodzinne musi być przede wszystkim praktyczne, dlatego najpierw zwracaj uwagę na funkcjonalność pojazdu, a dopiero potem na kwestie estetyczne.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Złamana noga na wakacjach – sprawdź koszty leczenia

Złamana noga na wakacjach – sprawdź koszty leczenia

Niestety, podczas wakacyjnych wyjazdów także przydarzają się wypadki. Nierówna nawierzchnia, śliskie schody, uprawianie sportów – wszystko to sprzyja nabawieniu się kontuzji. Możesz boleśnie skręcić, zwichnąć albo złamać nogę. Czy wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia wakacyjnego nie dostaniesz odszkodowania, […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży! Dowiedz się […]

więcej
Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Każda polisa ma ściśle określone terytorium działania ochrony. W przypadku polis OC, ich posiadacze mają zapewnione działanie ubezpieczenia za powstałe szkody na terytorium Rzeczpospolitej Polski, jak i na terenie państw, z które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Do takich […]

więcej