Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

5/5 - (Ocen: 3)

Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży! Dowiedz się również, co zabrać na narty, poza samym sprzętem narciarskim. W górach trzeba bowiem być przygotowanym na różne okoliczności!

Co zabrać, jeśli wybierasz się samochodem w Alpy?

Wybierając się samochodem w góry – zarówno polskie, jak i zagraniczne – powinieneś spakować kilka akcesoriów, które pozwolą Ci bezpiecznie poruszać się po drodze pomimo srogiego mrozu i śliskiej nawierzchni. Kierowcy, którzy na co dzień nie jeżdżą przynajmniej po pagórkowatym terenie, mogą nie być w stanie oszacować realnego zagrożenia i ewentualnych kłopotów w górach. Warto więc posłuchać rad bardziej doświadczonych kolegów, gdyż górskie warunki, zwłaszcza zimą są zgoła odmienne od tego, co można spotkać na nizinach. Istotne jest, by wiedzieć, co wziąć na narty, by na miejscu nie musieć prosić o pomoc. Zobacz, co może się przydać w takich warunkach!

Lista rzeczy na wyjazd na narty

Bez wielu rzeczy można sobie w górach poradzić, ale niektóre z nich są nie do zastąpienia, a konieczność ewentualnego improwizowania będzie wyjątkowo kłopotliwa. Oto lista rzeczy, które warto zawsze mieć ze sobą w górach w zimie:

  • łańcuchy śniegowe – niezbędne akcesorium na oblodzonej drodze, które umożliwi Ci trzymanie właściwej przyczepności do nawierzchni,

  • odmrażacz do zamków – ułatwi włożenie klucza do zamka w sytuacji, gdy zamarznie. Uważaj jednak, by go nie nadużywać, bo wypłukuje smar – w efekcie zamek może się zacinać,

jak się przygotować do wyjazdu na narty autem

  • kable rozruchowe – pomogą w uruchomieniu samochodu w sytuacji, gdy srogi mróz spowoduje rozładowanie akumulatora,

  • płyn do spryskiwaczy i olej – podczas długiej jazdy w ciężkich warunkach płyny eksploatacyjne szybko się kończą – a koszt ich zakupu na zagranicznych stacjach benzynowych może Cię niemile zaskoczyć,

  • silikonowy preparat do uszczelek – nasmarowane nim uszczelki nie będą pękać na mrozie – zachowają więc swoje właściwości przez dłuższy czas,

  • odmrażacz do szyb – z powodzeniem zastąpi klasyczną skrobaczkę i przyspieszy odśnieżenie samochodu po nocy.

Sprawdź ceny OC i AC

Co zabrać na wyjazd na narty?

Często pojawia się pytanie o to, co spakować na narty wyjeżdżając w góry i co realnie może się przydać. Z powyższych punktów w praktyce może przydać się wszystko i nie należy podchodzić do tego, że część z powyższych akcesoriów ewentualnie może się nie przydać. Jeśli już wjedzie się w zaspę lub będzie trzeba wjechać po oblodzonej górce, trudno będzie nagle zorganizować łańcuchy zimowe na koła – lepiej jest je mieć w samochodzie, nawet gdy niekoniecznie muszą się przydać. Jeśli zaś ich użycie będzie konieczne, a nie będzie ich pod ręką, trzeba będzie wzywać pomoc drogową lub prosić kogoś o holowanie.

Warto mieć też nie tylko ubezpieczenie w góry od wypadku na nartach, ale też pełny pakiet Assistance samochodu. To pozwoli bez problemu wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Podobne ubezpieczenia można znaleźć na Kioskpolis.pl, a także zwykłe ubezpieczenia sportowe i turystyczne, takie jak ubezpieczenie od wypadku na nartach.

Wyjazd na narty samochodem – o czym pamiętać na drodze?

Jadąc w góry, musisz być świadomy tego, że śnieg i towarzyszący mu mróz spotkasz nie tylko na stoku, lecz również na drogach – a jazda po oblodzonej i śliskiej nawierzchni wymaga większych umiejętności i zachowania szczególnej ostrożności. Przede wszystkim unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania – przy zmniejszaniu prędkości najlepiej korzystaj z hamowania silnikiem. Staraj się też nie przekraczać prędkości 50 km/h, o ile warunki nie pozwalają Ci na większą.

Jeśli jedziesz w miejsce, w którym na pewno będzie sporo śniegu (np. w Alpy), zmień opony na zimowe z przynajmniej 4-milimetrowym bieżnikiem – tylko taki zapewni Ci optymalną przyczepność na oblodzonej drodze. Przydatne mogą się okazać również wcześniej wspomniane łańcuchy śnieżne. Korzystając z nich, pamiętaj o tym, że sprawdzają się jedynie na śniegu i lodzie – na „czarnej drodze” mogą się szybko zniszczyć, a nawet utrudnić jazdę.

WARTO WIEDZIEĆ

Kupując łańcuchy, wybierz te z automatycznym naciągiem – w przeciwnym razie będziesz musiał zrobić to ręcznie po przejechaniu każdych 100 metrów, co znacznie wydłuży czas podróży.

Przed wyjazdem w Alpy warto też sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie OC i Autocasco obowiązują za granicą – a jeśli nie, to rozszerzyć pakiet na czas pobytu za granicą. Upewnij się też, że Twój pakiet assistance obejmuje holowanie poza granicami kraju lub też naprawę samochodu na miejscu – niezbędne informacje na ten temat znajdziesz tutaj!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak przewozić narty i inny sprzęt sportowy?

Jedziesz na narty z własnym sprzętem? Świetnie – tylko jak przewieźć go na miejsce? Właściciele SUVów i kombi mają tę trudność z głowy gdyż wszystko spokojnie zmieści się w środku. Lista rzeczy podczas wyjazdu na narty jest dość długa, więc trzeba pamiętać o tym, że trzeba to spakować do auta. Najbardziej problematyczne są narty, gdyż są dość długie. Praktycznym rozwiązaniem będzie nabycie bagażnika dachowego dedykowanego właśnie do przewozu nart. Do wielu modeli aut można dokupić oryginalny bagażnik tego typu.

wyjazd na narty autem

Jeśli posiadasz mniejszy samochód, powinieneś zainwestować w porządny bagażnik dachowy, do którego zapakujesz wszystkie rzeczy niezbędne na stoku. Do wyboru masz zamknięty box lub klasyczny uchwyt – w tym drugim przypadku musisz jednak liczyć się z tym, że narty nie będą całkowicie bezpieczne w czasie podróży i mogą ulec zabrudzeniu solą czy też pośniegowym błotem.

Porównaj oferty

Zanim ruszysz upewnij się także, że bagażnik jest prawidłowo i solidnie przymocowany, a znajdujący się w nim sprzęt unieruchomiony – w przeciwnym razie stworzysz zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz również dla innych uczestników ruchu. Niezbędne może okazać się ubezpieczenie na narty. Pamiętaj, że ważne zabezpieczyć nie tylko auto, ale i siebie!

PORADA EKSPERTA

Jadąc z dodatkowym obciążeniem, koniecznie zmniejsz prędkość – wyhamowanie na śliskiej drodze może sprawić Ci większą trudność niż zwykle. Pamiętaj też o tym, że większe obciążenie równa się większemu spalaniu paliwa.

Nie wybrałeś jeszcze miejsca, w którym spędzisz zimowe ferie? Być może podjęcie decyzji ułatwi Ci nasze zestawienie. Sprawdź, które miejsca dla narciarzy warto odwiedzić: Gdzie na narty jeżdżą Polacy – ranking.

Co potrzebne na wyjazd na narty

Uprawiane sporty zimowe w Polsce są bardzo zróżnicowane. Poza jazdą na nartach wiele osób jednocześnie korzysta z pięknych górskich szlaków idealnie nadających się do wycieczek pieszych. Jadąc w góry, warto to wziąć pod uwagę, gdyż chodząc po górach warto mieć odpowiednie do tego buty. Muszą one być wygodne, a najlepiej, by miały wysoką podeszwę z głębokim bieżnikiem. Zapewni to możliwość rekreacyjnego spacerowania, zachowując pełny komfort, a także po prostu bezpiecznego przemieszczania się po terenie z dużą ilością przewyższeń.

Trzeba być gotowym, że często nawet zadbane chodniki są pokryte śniegiem lub lodem, a odpowiednie obuwie do chodzenia w takich warunkach to podstawa bezpieczeństwa. Dobre obuwie jest więc tym, co trzeba spakować, jadąc na narty.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, jak działa taka opcja […]

więcej