Jak wygląda zgłoszenie szkody komunikacyjnej? Proces, formalności i dodatkowa pomoc dla kierowców

Jak wygląda zgłoszenie szkody komunikacyjnej? Proces, formalności i dodatkowa pomoc dla kierowców

Oceń ten wpis

Gdy na drodze dojdzie do stłuczki, wówczas niezbędne jest zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to niezbędne, aby móc starać się o odszkodowanie. Jakie formalności trzeba spełnić przy zgłaszaniu szkody?

Prawidłowe zgłoszenie szkody komunikacyjnej ograniczy problemy z uzyskaniem odszkodowania. Do firmy ubezpieczeniowej trzeba dostarczyć oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Istotne są także terminy, w których można zgłosić szkodę. Gdy zamierza się skorzystać z ubezpieczenia sprawcy wypadku, wówczas czas na dostarczenie informacji do towarzystwa reasekuracji wynosi do 3 lat od zdarzenia. W tym czasie można dokonać zgłoszenia likwidacji szkody. Natomiast zawsze warto zdecydować się na poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu w ciągu kilku dni od jego wystąpienia. Wynika to między innymi z tego, że szkody mogą zwiększać się z upływem czasu.

Co należy przygotować do zgłoszenia szkody?

Jeśli zamierza się wygodnie zgłosić szkodę, wówczas warto zapoznać się z informacjami prezentowanymi przez towarzystwa na stronach internetowych. Pozwala to szybko sprawdzić między innymi, jakie dokumenty i w jakiej formie należy dostarczyć. Innym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt z towarzystwem. Wykorzystać można dedykowaną do tego infolinię konkretnego towarzystwa reasekuracji. Jeśli zamierza się mieć pewność, że spełniło się wszystkie formalności, które są niezbędne do prawidłowego zgłoszenia szkody, wówczas trzeba sprawdzić wymagania konkretnej firmy, w której wykupiło się polisę. Błędy, które się popełni między innymi przy tworzeniu oświadczenia sprawcy kolizji, mogą następnie skutkować problemami w sprawnym przeprowadzeniu procedury starania się o odszkodowanie.

Przy zgłaszaniu szkody z polisy komunikacyjnej trzeba przygotować:

 • dane uczestników zdarzenia,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • informacje dotyczące przedmiotu szkody,
 • dokumentację medyczną przy wystąpieniu uszkodzenia ciała.

Równocześnie przyda się dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia poglądowe to istotny dowód wskazujący między innymi na wielkość powstałej szkody. Zanim wykona się fotografie, warto zdecydować się na sprawdzenie, jakie wymagania stawia towarzystwo, w którym będzie się dokonywało zgłoszenia. Większość firm ubezpieczeniowych prezentuje instrukcje, jak powinny być wykonane zdjęcia.

Najczęściej w celu zgłoszenia szkody trzeba przygotować:

 • zdjęcia stref uszkodzeń,
 • zdjęcie poglądowe przodu, tyłu pojazdu,
 • zdjęcie dowodu rejestracyjnego i VIN,
 • zdjęcie przebiegu pojazdu.

Ważne jest, aby zdjęcia były wykonywane jak najszybciej po wystąpieniu szkód. Pozwala to uzyskać możliwość dokładnego zaprezentowania uszkodzeń, które powstały w samochodzie.

Jakie kanały komunikacji można wykorzystać, aby dokonać zgłoszenia szkody?

W celu szybkiego zgłoszenia szkody, niezbędne jest wybranie odpowiedniej formy komunikacji z towarzystwem reasekuracji. Równocześnie najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze dokonanie zgłoszenia szkody. Wprawdzie kierowca w przypadku kolizji, przy której korzysta z OC sprawcy, ma na dokonanie z reguły zgłoszenia 3 lata, to nie warto nadmiernie zwlekać z poinformowaniem ubezpieczyciela. Wynika to między innymi z tego, że szkoda z czasem może się pogłębiać. Z tego powodu warto szybko wykonać dokumentację fotograficzną.

Zgłoszenia szkody można w większości firm ubezpieczeniowych dokonać za pośrednictwem:

 • korespondencji papierowej,
 • infolinii,
 • formularza na stronie internetowej,
 • e-mail.

Korespondencja papierowa z wykorzystaniem przesyłki pocztowej wydłuży czas, w którym informacja dotrze do ubezpieczyciela. Najszybszym sposobem poinformowania o szkodzie jest skorzystanie z formularza na stronie internetowej, czy e mail.

Jak można przyspieszyć zgłoszenie szkody?

Gdy zamierza się uprościć proces zgłaszania szkody, wówczas warto zapoznać się, jakie ułatwienia mogą zapewnić podmioty działające na rynku ubezpieczeniowym. Wsparciem dla kierowców mogą być specjalne programy jak S.O.S. Kierowcy od KioskPolis.pl. To dodatkowy produkt, który można uzyskać, decydując się na dokonanie zakupu polisy komunikacyjnej za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Z takich serwisów internetowych korzysta coraz więcej kierowców, którzy porównując różne oferty, chcą znaleźć najkorzystniejsze warunki i ceny. Decydując się na wykorzystanie KioskPolis.pl, można uzyskać dostęp do programu, który pozwoli skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy zapewnią informacje o wymaganiach konkretnego towarzystwa reasekuracji przy zgłaszaniu szkody. Ma to spore znaczenie z punktu widzenia czasu, w którym załatwi się wszystkie formalności. Brak podania szczegółowych danych, czy udostępnienia niezbędnych dokumentów, będzie wydłużać całą procedurę likwidacji szkody.

W czym pomogą specjaliści w programie S.O.S. Kierowcy?

Obecnie w towarzystwach reasekuracji polecane jest zgłaszanie szkód w formie online. Pozwala to ułatwić prowadzenie korespondencji z ubezpieczycielem. Informacje od specjalistów dotyczące tego, co zrobić, aby właściwie zgłosić szkodę to możliwość ograniczenia czasu, w którym samodzielnie trzeba byłoby szukać takich informacji. Dodatkowo dedykowani doradcy mogą sprawdzić, czy przygotowało się wszystkie dokumenty, których będzie wymagał konkretny ubezpieczyciel. Równocześnie mogą oni potwierdzić prawidłowość wypełnienia papierów.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kradzież pojazdu

Kradzież pojazdu

5/5 – (Ocen: 1) Kradzież jest przestępstwem, które zostało określone w kodeksie karnym. Polega na przywłaszczeniu cudzego mienia. W przypadku kradzieży pojazdu, jest nim bezprawne przejęcie auta bez wyrażenia zgody przez właściciela. Niezależnie od tego, czy pojazd pozostanie […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

4.9/5 – (Ocen: 12) Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić […]

więcej
Wyjazd do Włoch – jakie ubezpieczenia mogą nam się przydać?

Wyjazd do Włoch – jakie ubezpieczenia mogą nam się przydać?

5/5 – (Ocen: 1) Planujesz urlop w słonecznej Italii? EKUZ czy polisa oferowana przez biuro podróży mogą nie wystarczyć. Jeśli w razie potrzeby chcesz uzyskać niezbędne wsparcie, powinieneś zainwestować w dodatkową ochronę. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

5/5 – (Ocen: 1) Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na […]

więcej