Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

4/5 - (Ocen: 2)

Kup OC
Skradziono Twój samochód? By nie wzbudzić żadnych wątpliwości podczas wizyty u swojego ubezpieczyciela należy dopełnić kilka formalności. Wyjaśniamy jak postępować w takiej sytuacji, by uzyskać pełne odszkodowania!

Kierowcy, którzy zainwestowali w odpowiednie ubezpieczenie AC, w razie utraty pojazdu mogą liczyć na otrzymanie stosownego świadczenia. Co należy zrobić w momencie, gdy zorientujemy się, że samochód zniknął? Przypominamy, czego należy dopilnować, by uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta!

Skradziono mi auto – co teraz?

Skradziono mi auto – co teraz?

Gdy tylko zauważysz, że posiadany przez Ciebie samochód został skradziony, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. O zdarzeniu należy poinformować władze nie później niż w ciągu 12 godzin od stwierdzenia braku pojazdu. Jeśli posiada się odpowiednie ubezpieczenie samochodu, od razu trzeba zgłosić szkodę do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, najlepiej korzystając z telefonu alarmowego lub formularza online. Konsultant przekaże dalsze instrukcje.

Zwykle następnym krokiem jest przekazanie w oddziale ubezpieczalni kluczyków, wraz z dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu. W zależności od warunków umowy, poszkodowany otrzymuje zwykle w ciągu ok. 30 dni stosowne odszkodowanie. Jego wysokość jest obliczona na podstawie wartości rynkowej auta w chwili jego kradzieży.

 

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Niestety, istnieją sytuacje, w których nie przyznaje się odszkodowania w przypadku kradzieży auta. Jeśli wykupiło się wyłącznie ubezpieczenie OC, jest się zobowiązanym do zgłoszenia zdarzenia, ale oczywiście nie otrzyma się z tego tytułu żadnego odszkodowania. W takiej sytuacji po prostu zrywa się umowę na polisę odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy także w sytuacji, w której wraz z pojazdem skradzione zostały kluczyki oraz dokumenty. Odszkodowania nie dostanie się też w momencie przywłaszczenia auta (np. nieoddania pożyczonego samochodu) oraz we wszystkich innych przypadkach, w których właściciel wykazał się skrajnie nierozsądnym zachowaniem. Zostawienie otwartego pojazdu, pozostawienie kluczyków w stacyjce podczas postoju, parkowanie w miejscach niestrzeżonych itp. to jedne z najczęstszych powodów, przez które ubezpieczalnie nie wypłacają odszkodowań. Przeglądając ubezpieczenia online, warto dokładnie zapoznać się przed zakupem z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w których firma ma obowiązek wymienić wszystkie takie przykłady.

Jak znaleźć najlepszą polisę, pomocną w razie kradzieży auta?

Chcesz się zabezpieczyć w razie kradzieży auta, wybierając korzystną polisę? A może straciłeś już pojazd i musisz ubezpieczyć nowy? Z pomocą naszego kalkulatora w kilka minut znajdziesz najkorzystniejsze oraz najtańsze OC, AC oraz Assistance. Nasza porównywarka – na podstawie podanych informacji oraz zaznaczonych kryteriów –  szybko przygotuje zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC od razu oblicza także  wysokość spersonalizowanej składki.

By otrzymać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta, należy spełnić wszystkie warunki zawarte w dokumencie OWU. Wybierając polisę koniecznie dokładnie zapoznaj się z tym dokumentem. Jeśli zaś właśnie straciłeś samochód, niezwłocznie zgłoś ten fakt na Policję oraz do swojego ubezpieczyciela!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • Marina
    - -

    Co w przypadku jeśli dostałam wycenę skradzionego auta od Ubezpieczyciela i nie zgadzam się z tę wyceną?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji oczywiście ma Pani możliwość napisać pismo. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie. Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania pozytywnie, mamy prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, z mediacji lub sądu polubownego, a także wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.

  • Mimi
    - -

    Witam mam prośbę jak mam wypisać cesję skradzionego auta na rzecz firmy ubezpieczeniowej aby uzyskać odszkodowanie może jakiś wzór

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu otrzyma Pan posiadając ubezpieczenie AC od kradzieży. Informację o tym jakie dokumenty należy przedstawić i jak je wypełnić uzyska Pan w OWU danego Towarzystwa lub bezpośrednio na ich infolinii.

Więcej artykułów i porad
Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w […]

więcej
Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. […]

więcej
OC kampera

OC kampera

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki takiej polisie, w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki z winy kierowcy pojazdu, finansową odpowiedzialność za wyrządzone szkody ponosi firma ubezpieczeniowa. Obowiązkowe ubezpieczenie […]

więcej