Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Sprawdź, co obejmuje taka polisa i kiedy warto ją wykupić.

Czym jest ubezpieczenie na podróż samolotem?

Ubezpieczenie na przelot samolotem to bardzo korzystna polisa dla osób często podróżujących i wybierających jako środek transportu właśnie samolot. Zapewnia im kompleksową ochronę zarówno podczas lotów w kraju, jak i za granicą. Przyczynia się do większego komfortu osoby ubezpieczonej, ponieważ wie ona, że w razie różnego rodzaju nieprzewidywalnych wypadków jest chroniona. Jakich? Chociażby opóźnień w locie, które przełożą się na niemożność kontynuowania podróży zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Opóźniony lot – przyda się ubezpieczenie podróży samolotem

Warto wiedzieć, że zgodnie z Konwencją Montrealską z 1999 r. i Rozporządzeniem WE nr 261/2004 przewoźnicy są odpowiedzialni za niektóre szkody powstałe podczas podróży, np. wywołane opóźnieniem bądź odwołaniem lotu. Jeżeli jednak udowodnią, że poinformowali o tym fakcie na odpowiedni czas wcześniej, podjęli wszelkie możliwe środki, by uniknąć szkody lub uniknięcie było niemożliwe, nie będą zobowiązani do zadośćuczynienia.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W takiej sytuacji sprawdzi się właśnie ubezpieczenie na podróż samolotem, które wykupisz samodzielnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W niekorzystnej sytuacji lotniczej mogą zostać Ci zwrócone koszty za wydatki np. na zmianę przewoźnika, żywność czy nocleg.

PORADA EKSPERTA

Ubezpieczenie na podróż samolotem sprawdzi się zwłaszcza podczas lotów poza Europę, bo to właśnie wtedy unijne prawo nie obowiązuje, czyli przewoźnik nie ma obowiązku zapewnić Ci noclegu czy wyżywienia w związku z opóźnionym lub odwołanym lotem.

Co obejmuje ubezpieczenie na przelot samolotem?

W ramach ubezpieczenia lotu możesz liczyć m.in. na:

  • zwrot kosztów, jeśli zrezygnujesz z wyjazdu,
  • odszkodowanie – za opóźniony lub odwołany lot,
  • odszkodowanie, jeśli bagaż zostanie zgubiony bądź jego dostarczenie się opóźni,
  • zwrot kosztów artykułów pierwszej potrzeby, np. w przypadku opóźnionego lotu,
  • odszkodowanie za czas oczekiwania na nowy lot.

Takie ubezpieczenie turystyczne chroni Cię kompleksowo. Jego zakres obejmuje także zwrot kosztów leczenia i ratownictwa, zwalnia od odpowiedzialności cywilnej, upoważnia do pomocy telefonicznej i prawnej. Wszystko zależy od oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego – skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych, by znaleźć rozwiązanie zapewniające Ci wszystko, czego oczekujesz, a także najkorzystniejsze cenowo.

Warto mieć zagwarantowane odszkodowanie za zgubiony bagaż

Pamiętaj jednak, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją listę wyjątków, czyli sytuacji, w których nie otrzymasz odszkodowania. Mogą to być np. klęska żywiołowa, z uwagi na którą został odwołany lot. Również jeśli to z Twojej winy dojdzie do wypadku podczas lotu, bo spożyłeś alkohol lub byłeś pod wpływem innych środków odurzających, ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów naprawy szkód.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Po wykupieniu ubezpieczenia na przelot samolotem, ale jeszcze przed wylotem, upewnij się, że wiesz, jakie kroki musisz podjąć w razie odwołania lub opóźnienia lotu, a także zgubienia bagażu. Są to Twoje obowiązki jako osoby ubezpieczonej i jeśli je zaniedbasz, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci wypłacenia odszkodowania.

Porównaj oferty

Ubezpieczenie opóźnienia lotu umożliwia uzyskanie odszkodowania, jednak aby móc o nie wnioskować, powinieneś postarać się o pisemne zawiadomienie o powodach opóźnienia lotu. Wystawią Ci je linie lotnicze. W dokumencie znajdą się także informacje o zakresie odpowiedzialności przewoźnika, czyli m.in. jakie poniesione przez Ciebie koszty już pokrył. Pamiętaj również, by zachować oryginalne rachunki za nabyte produkty pierwszej potrzeby – będziesz musiał je przedstawić ubezpieczycielowi. Skontaktuj się z nim najszybciej, jak to możliwe. Najlepiej jeszcze z lotniska.

Ubezpieczenie lotu obejmuje także odszkodowanie za opóźniony lot

Podobnie musisz postąpić, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż. Zdobądź zawiadomienie o zagubieniu lub opóźnieniu bagażu od przewoźnika. Zachowaj też paragony za niezbędne rzeczy, które znajdowały się w bagażu. Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, a podróż samolotem będzie czystą przyjemnością!

Więcej artykułów i porad

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, […]

więcej
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej
Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Ubezpieczenie na podróż nie bez powodu kojarzy się z ochroną dodatkową, fakultatywną. Osoby bez ubezpieczenia ryzykują, bo w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia nie otrzymają pieniędzy. Ale uwaga! Są sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia w podróży to […]

więcej
Zimowe ferie w górach – jakie ubezpieczenie dla rodziny?

Zimowe ferie w górach – jakie ubezpieczenie dla rodziny?

Zimowe ferie spędzone wraz z rodziną to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych. Planujesz taki wyjazd? Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny i znajdź odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę lub w polskie góry […]

więcej