Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

4.8/5 - (Ocen: 19)

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Sprawdź, co obejmuje taka polisa i kiedy warto ją wykupić.

Czym jest ubezpieczenie na podróż samolotem?

Ubezpieczenie na przelot samolotem to bardzo korzystna polisa dla osób często podróżujących i wybierających jako środek transportu właśnie samolot. Zapewnia im kompleksową ochronę zarówno podczas lotów w kraju, jak i za granicą. Przyczynia się do większego komfortu osoby ubezpieczonej, ponieważ wie ona, że w razie różnego rodzaju nieprzewidywalnych wypadków jest chroniona. Jakich? Chociażby opóźnień w locie, które przełożą się na niemożność kontynuowania podróży zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Opóźniony lot – przyda się ubezpieczenie podróży samolotem

Warto wiedzieć, że zgodnie z Konwencją Montrealską z 1999 r. i Rozporządzeniem WE nr 261/2004 przewoźnicy są odpowiedzialni za niektóre szkody powstałe podczas podróży, np. wywołane opóźnieniem bądź odwołaniem lotu. Jeżeli jednak udowodnią, że poinformowali o tym fakcie na odpowiedni czas wcześniej, podjęli wszelkie możliwe środki, by uniknąć szkody lub uniknięcie było niemożliwe, nie będą zobowiązani do zadośćuczynienia.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W takiej sytuacji sprawdzi się właśnie ubezpieczenie na podróż samolotem, które wykupisz samodzielnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W niekorzystnej sytuacji lotniczej mogą zostać Ci zwrócone koszty za wydatki np. na zmianę przewoźnika, żywność czy nocleg.

PORADA EKSPERTA

Ubezpieczenie na podróż samolotem sprawdzi się zwłaszcza podczas lotów poza Europę, bo to właśnie wtedy unijne prawo nie obowiązuje, czyli przewoźnik nie ma obowiązku zapewnić Ci noclegu czy wyżywienia w związku z opóźnionym lub odwołanym lotem.

Co obejmuje ubezpieczenie na przelot samolotem?

W ramach ubezpieczenia lotu możesz liczyć m.in. na:

 • zwrot kosztów, jeśli zrezygnujesz z wyjazdu,
 • odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot,
 • odszkodowanie, jeśli bagaż zostanie zgubiony bądź jego dostarczenie się opóźni,
 • zwrot kosztów artykułów pierwszej potrzeby, np. w przypadku opóźnionego lotu,
 • odszkodowanie za czas oczekiwania na nowy lot.

Takie ubezpieczenie turystyczne chroni Cię kompleksowo. Jego zakres obejmuje także zwrot kosztów leczenia i ratownictwa, zwalnia od odpowiedzialności cywilnej, upoważnia do pomocy telefonicznej i prawnej. Wszystko zależy od oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego – skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń w formie kalkulatora turystycznego, by znaleźć rozwiązanie zapewniające Ci wszystko, czego oczekujesz, a także najkorzystniejsze cenowo.

Warto mieć zagwarantowane odszkodowanie za zgubiony bagaż

Pamiętaj jednak, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją listę wyjątków, czyli sytuacji, w których nie otrzymasz odszkodowania. Mogą to być np. klęska żywiołowa, z uwagi na którą został odwołany lot. Również jeśli to z Twojej winy dojdzie do wypadku podczas lotu, bo spożyłeś alkohol lub byłeś pod wpływem innych środków odurzających, ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów naprawy szkód.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Po wykupieniu ubezpieczenia na przelot samolotem, ale jeszcze przed wylotem, upewnij się, że wiesz, jakie kroki musisz podjąć w razie odwołania lub opóźnienia lotu, a także zgubienia bagażu. Są to Twoje obowiązki jako osoby ubezpieczonej i jeśli je zaniedbasz, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci wypłacenia odszkodowania.

Porównaj oferty

Ubezpieczenie opóźnienia lotu umożliwia uzyskanie odszkodowania, jednak aby móc o nie wnioskować, powinieneś postarać się o pisemne zawiadomienie o powodach opóźnienia lotu. Wystawią Ci je linie lotnicze. W dokumencie znajdą się także informacje o zakresie odpowiedzialności przewoźnika, czyli m.in. jakie poniesione przez Ciebie koszty już pokrył. Pamiętaj również, by zachować oryginalne rachunki za nabyte produkty pierwszej potrzeby – będziesz musiał je przedstawić ubezpieczycielowi. Skontaktuj się z nim najszybciej, jak to możliwe. Najlepiej jeszcze z lotniska.

Ubezpieczenie lotu obejmuje także odszkodowanie za opóźniony lot

Podobnie musisz postąpić, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż. Zdobądź zawiadomienie o zagubieniu lub opóźnieniu bagażu od przewoźnika. Zachowaj też paragony za niezbędne rzeczy, które znajdowały się w bagażu. Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, a podróż samolotem będzie czystą przyjemnością!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Janusz
  - -

  Czy brak ubezpieczenia za lot samolotem na Bali upoważnia mnie do zwrotu za bilet jezeli linie lotnicze Qatar odwołały rejs.Dziękuję.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, w 2004 roku zostało wprowadzone rozporządzenie WE 261/2004, które reguluje one przepisy dotyczące rekompensaty za loty i pomocy dla pasażerów linii lotniczych w przypadku dużych opóźnień, odwołań i tzw. overbookingu. W takiej sytuacji jak najbardziej ma Pan prawo do zwrotu kosztów poniesionych za bilet. Należy jednak w tym temacie skontaktować się z przewoźnikiem.

Więcej artykułów i porad
Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Wypadek przy tankowaniu auta, wymianie płynu w chłodnicy, a może podczas… wysiadania lub wsiadania do samochodu? Ubezpieczenie NNW może obejmować bardzo nieoczywisty zakres. Przeczytaj i sprawdź, co jeszcze możesz ubezpieczyć w ramach swojej polisy – rower, motocykl, kredyt, […]

więcej
Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Choć święta wielkanocne spędzone tradycyjnie w gronie bliskich mają pewną sentymentalną wartość, wykorzystane ich na krótki urlop może być świetnym pomysłem. Gdzie spędzić święta wielkanocne? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się!

więcej
Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

W ofertach biur podróży nic nie przykuło Twojej uwagi, a może po prostu chcesz pierwszy raz na własną rękę zorganizować swój urlop? Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na udaną wycieczkę. Przedstawiamy 7 prostych wskazówek, które podpowiedzą Ci, […]

więcej
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Czy choć raz zdarzyło Ci się utknąć na lotnisku z powodu opóźnionego lotu? A może miałeś problem z powrotem z wakacji, gdyż Twój lot został odwołany? W obu tych sytuacjach możesz walczyć o swoje prawa i domagać się […]

więcej