Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

5/5 - (Ocen: 2)

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego urlopu w tym kraju!

Wyjazd na narty do Austrii – gdzie się udać?

Przed wyjazdem zastanów się, który ośrodek narciarski w Austrii chcesz odwiedzić – i upewnij się, że znajdziesz w nim wolne miejsce. Alpy w szczycie sezonu są bowiem przepełnione turystami, a znalezienie pokoju „na miejscu” może Ci sprawić niemałą trudność.

Poniżej prezentujemy Ci kilka najpiękniejszych, austriackich kurortów narciarskich. Sprawdź – może jeden z nich stanie się miejscem Twojego tegorocznego urlopu zimowego!

  • Mayrhofen – na miejscu znajdziesz aż 136 (!) kilometrów tras narciarskich o różnych poziomach trudności. Miłośników adrenaliny z pewnością zachwyci czarna trasa o dużo mówiącej nazwie Harakiri. Coś dla siebie znajdą tu również snowboardziści i freeriderzy,

  • Zillertal Arena – do dyspozycji amatorów zimowych szaleństw są liczne szlaki narciarskie, szlak snowboardowy z wielkimi, dmuchanymi poduchami do lądowania oraz pięknie oświetlony tor saneczkowy o długości 7 kilometrów. Miejsce jest przyjazne dzieciom – w okolicy znajduje się wiele szkółek dla małych narciarzy,

  • Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau – powstały po połączeniu dwóch osobnych ośrodków narciarskich, dziś zachwyca przede wszystkim liczbą dostępnych tras, jak również ciekawymi snow parkami dla osób, które kochają freestyle. Do dyspozycji turystów są również wyciągi krzesełkowe i kolejki gondolowe,

  • Sölden – położenie na wysokości 3340 metrów zapewnia obecność dużej ilości śniegu – dbają o to również nowoczesne armatki śnieżne. Najdłuższa trasa narciarska biegnie właśnie z najwyższego szczytu aż do doliny – i mierzy aż 15 kilometrów.

Ośrodki narciarskie w Austrii

Których kosztów leczenia w Austrii nie pokryje EKUZ?

Niestety wciąż istnieją niefrasobliwi miłośnicy zimowych uciech na śniegu, którzy decydują się czasem na wyjazd na narty do Austrii jedynie z kartą EKUZ – w końcu dokument ten powinien uprawniać do uzyskania pomocy medycznej w całej Unii Europejskiej, prawda? Owszem – jednakże na takich zasadach, jakie obowiązują mieszkańców konkretnego kraju. Służba zdrowia w Austrii funkcjonuje z kolei na zasadzie współpłacenia – pomimo posiadania EKUZ będziesz więc musiał zapłacić za takie usługi, jak:

  • leczenie stomatologiczne – jeśli lekarz ma podpisaną umowę z kasą chorych (jego gabinet posiada oznaczenie Kassenarzt), dopłacasz tylko część kosztów – jeśli nie to całość,

  • hospitalizacja – za każdy dzień w szpitalu zapłacisz od 12 EUR do 20 euro,

  • zakup leków – kupując leki z listy refundowanych w Austrii, i tak musisz uiścić bezzwrotną opłatę w wysokości 5,55 euro,

  • środki pomocnicze – 10% kosztów ich zakupu (nie mniej niż 31 euro) pokrywasz samodzielnie. W przypadku pomocy okulisty zapłacisz natomiast nie mniej niż 93 euro,

  • leczenie prywatne – w całości płatne przez Ciebie,

  • pogotowie ratunkowe – transport do szpitala jest bezpłatny wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to sytuacja zagrażająca życiu. Nie dotyczy to jednak ratownictwa i transportu w górach, które jest całkowicie odpłatne,

  • transport medyczny do Polski – poniesiesz jego pełne koszty.

UWAGA!

Chcąc skorzystać z darmowej pomoc lekarza pierwszego kontaktu w Austrii, musisz się najpierw upewnić, że ma podpisaną umowę z Gebietskrankenkasse, czyli regionalną kasą chorych. Jeśli nie, będziesz musiał zapłacić za wizytę z własnej kieszeni.

Narty w Austrii – jak wybrać ubezpieczenie narciarskie?

Kluczową częścią ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd do Austrii jest polisa KL. Podczas jej wybierania nie warto oszczędzać – nie od dziś wiadomo, że opieka medyczna w tym kraju nie należy do najtańszych. Bez ubezpieczenia za jedną dobę na oddziale intensywnej terapii zapłacisz nawet do 4000 złotych, a za transport z stoku do najbliższego szpitala nawet do 15 000 złotych. Najlepiej, aby polisa obejmowała około 20-30 000 euro – a w ramach niej można było skorzystać zarówno z leczenia szpitalnego, jak i akcji ratowniczej.

PORADA EKSPERTA

Przed wyjazdem w Alpy warto wyposażyć się w ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa, zwracając uwagę na to, by pokrywana przez ubezpieczyciela kwota była nie niższa niż 20 000 euro – choć oczywiście im wyższa, tym lepiej.

Przydatne okaże się również assistance – szczególnie wtedy, gdy nie znasz miejscowego języka. Posiadając taką opcję w polisie, wystarczy jedynie zadzwonić na infolinię, by otrzymać darmową pomoc tłumacza, a nawet prawnika. W ramach pakietu assistance możesz również skorzystać z transportu medycznego do Polski lub też sprowadzić do siebie bliską osobę z kraju – by mogła się Tobą zająć po wypadku.

Narty w Austrii

Wypadki się zdarzają – przede wszystkim na ośnieżonym stoku, na którym znajduje się mnóstwo innych osób o różnym poziomie umiejętności narciarskich. Najmniejsza kolizja może się z kolei równać upadkowi na zbity śnieg, a w efekcie długiemu leczeniu i uciążliwej rehabilitacji. Wybierając ubezpieczenie NNW możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje przynajmniej część kosztów Twojego dochodzenia do zdrowia, jak również wypłaci Ci zadośćuczynienie za czas, w którym pozostawałeś niezdolny do pracy.

Nie zapominaj też o polisie OC! Wystarczy bowiem chwila nieuwagi lub niewystarczające umiejętności narciarskie, by wjechać w innego amatora zimowych rozrywek na stoku. Nawet jeśli nie stanie mu się nic poważnego, ma prawo domagać się od Ciebie odszkodowania za poniesione starty – tak moralne, jak materialne w postaci zwrotu kosztów za uszkodzone narty. Warto wspomnieć, że w takim wypadku kwoty roszczeń opiewają zazwyczaj na kwotę od 10 000 euro wzwyż. Bez wykupionego ubezpieczenia na narty, za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli jednak wyposażysz się w polisę OC na odpowiednią kwotę, osoba poszkodowania skieruje swoje roszczenia do ubezpieczyciela.

Zawsze sprawdzaj dokładnie OWU polisy i upewniaj się, że rzeczywiście oferuje Ci pełną kontrolę. Dowiedz się również, na czym polegają ewentualne wyłączenia z umowy. Dzięki temu będziesz szusować spokojnie, a w razie wypadku unikniesz przykrego rozczarowania.

Jak się przygotować do podróży samochodem do Austrii?

Pełne serpentyn, ośnieżone i oblodzone drogi w Alpach nie tylko dostarczą Ci zapierających dech w piersiach widoków, lecz również będą stanowić prawdziwe wyzwanie dla Twojego samochodu. Przed wyjazdem warto się zatem dobrze przygotować. Przede wszystkim wyposaż pojazd w zimowe opony z możliwie wysokim bieżnikiem, który świetnie sprawdzi się podczas odprowadzania błota z ośnieżonej drogi. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe – nietrudno o poślizg na oblodzonej powierzchni.

W Austrii obowiązkiem jest posiadanie kamizelki odblaskowej – zapakuj ją zatem do bagażnika. Wraz z nią warto zabrać podstawowe narzędzia, apteczkę i zapasowe koło – tak na wszelki wypadek. Pamiętaj także o ubezpieczeniu samochodu za granicą – więcej informacji na ten temat prezentujemy a tym artykule: Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

WARTO WIEDZIEĆ

Autostrady w Austrii są płatne. Jeśli więc chcesz z nich korzystać, koniecznie zakup odpowiednią winietę i przyklej na przedniej szybie. Jej brak może skutkować karą w wysokości nawet 120 euro!

Ubezpieczenie na narty w Austrii niewiele różni się od tego, które będzie Ci potrzebne podczas szusowania po stokach w innych europejskich krajach. Więcej szczegółów dotyczących polisy narciarskiej obowiązującej w Polsce lub za granicą znajdziesz w naszym artykule: Jakie wybrać ubezpieczenie na narty? 

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na stok za granicę? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na narty. Przekonaj się, jakie są jego warianty, co obejmuje oraz na co warto zwracać uwagę. Poznaj szczegóły ubezpieczenia narciarskiego OC, NNW i ochrony w przypadku […]

więcej
Andora – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Andora – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Andora jest niewielkim państwem, który leży w Pirenejach. Szacuje się, że jej powierzchnia jest o 260 razy mniejsza od Polski i wynosi zaledwie 468 kilometrów kwadratowych. Nie było to jednak przeszkodą w stworzeniu świetnych warunków dla narciarzy i […]

więcej
Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Narty w Szwajcarii [SEZON 2023/2024]

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pokrzyżowały plany wielu miłośnikom sportów zimowych. Zastanawiasz się, jak spędzić tegoroczny urlop? Chociaż póki co w Polsce, Włoszech czy na Słowacji stoki są zamknięte, w niektórych krajach nadal można z nich korzystać. Podpowiadamy, […]

więcej
Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Poznaj mekkę narciarską w Lombardii. Miejscowość, która znajduje się we Włoszech i od razu kojarzy się z sezonem narciarskim. Livigno – bo właśnie o nim mowa – to świetnie przystosowany kurort zimowy, który znajduje się na wysokości 1809 […]

więcej