Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

5/5 - (Ocen: 1)

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak kupić najtańszą polisę OC!

Utrzymanie samochodu generuje koszty. Jednym z największych wydatków jest coroczna konieczność opłaty ubezpieczenia. Nie ma jednak żadnej ustalonej stawki, a każde towarzystwo samodzielnie oblicza ceny swoich usług w zależności od wielu różnych czynników. Mając tego świadomość, można na kilka sposobów zmniejszyć wydatki na auto. Dowiedz się, jak kupić najtańszą polisę OC! Poznaj 3 skuteczne porady!

Jak kupić najtańszą polisę OC?

Jak kupić najtańszą polisę OC?

Składki za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej mogą wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Wielu kierowców zastanawia się więc, jak kupić najtańszą polisę OC. Pomimo tego, że świadczenie to jest obowiązkowe i ma jednolity zakres, jego cena nie jest w żaden sposób uśredniona. Z tego względu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą proponować własne stawki. Zwykle obliczają je na podstawie potencjalnego ryzyka, które ustala się po przeanalizowaniu podstawowych informacji o pojeździe oraz jego właścicielu. Firmy starają się przewidzieć, jakie są szanse, że dana osoba może w przyszłości doprowadzić do kolizji drogowej. Im są wyższe, tym większej składki można się spodziewać.

Najtańsze ubezpieczenie OC płacą doświadczeni kierowcy, którzy mogą od wielu lat pochwalić się bezszkodową jazdą, zaś najwięcej – osoby młode lub posiadające prawo jazdy od niedawna, a także uczestnicy wielu wypadków. Niebagatelne znaczenie ma także miejsce zamieszkania. W dużych, zatłoczonych miastach łatwiej o stłuczkę niż w niewielkiej miejscowości. Oczywiście istotny jest też sam samochód. Ubezpieczenie jest droższe m.in. w przypadku kosztownych modeli (ich naprawa wiąże się z większymi wydatkami), pojazdów sportowych (osiągają duże prędkości) czy starszych aut po wielu naprawach i wypadkach (są bardziej narażone na nagłe awarie, które mogą przyczynić się do kolizji).

Okazało się, że propozycja od wybranej firmy jest bardzo droga? Spróbuj obniżyć tę cenę! Istnieje wiele różnych sposobów, które jak najbardziej są legalne i skuteczne. Oczywiście odradzamy rezygnację z zakupu ubezpieczenia. Ponieważ jest obowiązkowe, w przypadku jego braku można zapłacić wysoką karę. W tym roku znów została podniesiona i wynosi od 1120 zł do nawet 5600 zł. Fakt nieposiadania polisy może wykryć nie tylko policjant podczas kontroli. Współcześnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posługuje się specjalnym oprogramowaniem, które na bieżąco skanuje bazy danych i wyłapuje nieubezpieczone pojazdy.

Nie należy też podawać nieprawdziwych danych podczas podpisywania umowy. Ewentualne przekłamania wcześniej czy później wyjdą na jaw. Wtedy trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Towarzystwo najprawdopodobniej zażąda dopłaty lub rozwiąże umowę. Jeśli zaś dojdzie do wypadku, można nie otrzymać żadnego odszkodowania ani wsparcia.

Co więc da się zrobić, by płacić mniej? Nie trzeba narażać się na żadne kary ani uciekać się do nielegalnych środków. Omawiamy 3 najlepsze metody na to, jak kupić najtańszą polisę OC!

Porada nr 1 – Ubezpiecz się wspólnie z doświadczonym kierowcą

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na obniżenie składki za ubezpieczenie OC jest wspólne ubezpieczenie się z bardziej doświadczonym kierowcą, któremu przysługują zniżki za bezszkodową jazdę. Najczęściej robi się tak w przypadku młodych osób lub tych, które dopiero niedawno zdobyły uprawnienia. Jeśli samochód ma dwóch właścicieli, są razem brani pod uwagę. Drobną obniżkę zapewni dopisanie do dowodu rejestracyjnego np. rodzica czy dziadka. Jeśli jednak chce się płacić jak najmniej, najlepiej przyjąć rolę współwłaściciela. W ten sposób wielu rodziców kupuje swoim dzieciom auto, rejestrując je na siebie.

Z podobnych przywilejów korzystają małżonkowie. Jeśli przed ślubem nie podpisali dokumentu o rozdzielności majątkowej, mogą wzajemnie przepisywać na siebie swoje zniżki. W ten sposób mąż może pomóc obniżyć składkę mniej doświadczonej żonie, która właśnie kupiła sobie auto i chce płacić najniższe OC. Jeśli jednak nie posiada się wspólnoty majątkowej, trzeba postąpić tak jak w opisanym powyżej przypadku.

Porada nr 2 – Wykorzystaj promocje i zniżki

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego nic dziwnego, że starają się na różne sposoby walczyć o klientów. Jedną z najskuteczniejszych metod jest organizowanie specjalnych promocji oraz udzielanie rabatów. W ten sposób da się uzyskać korzystny upust po spełnieniu określonych warunków. Najczęściej można liczyć na kilkuprocentową obniżkę, m.in. za polecenie firmy znajomemu, zakup przez Internet czy płatność kartą kredytową.

Czasami opłaca się również dokupić dodatkowe świadczenia. W niektórych przypadkach może się okazać, że pakiet OC+AC jest tańszy niż samo OC w innym towarzystwie. Niektóre firmy oferują także obniżki na każde kolejne świadczenie, nie tylko komunikacyjne. Warto wtedy się zastanowić, czy nie przydałoby się np. ubezpieczenie domu. W efekcie można bardzo przystępnie zyskać kompleksową ochronę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli chce się znaleźć najtańszą polisę OC? Często zdarzają się promocje czasowe, np. rabaty na nowy rok. Najrozsądniej jest także opłacać ubezpieczenie w całości. Chociaż wiele towarzystw oferuje możliwość uregulowania świadczenia w ratach, lepiej nie decydować się na to rozwiązanie, jeśli da się radę od razu wyłożyć całą kwotę. Zwykle opcja rozłożenia składki na kilka opłat wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Porada nr 3 – Porównaj dostępne oferty

Zdecydowanie najlepszym sposobem na to, jak kupić najtańszą polisę OC, jest porównanie wszystkich dostępnych ofert. Każda firma ma własną politykę oraz zasady obliczania wysokości składek. Dla jednych pewne kwestie będą bardziej lub mniej ważne, co zadziała na korzyść danego kierowcy. Można także spotkać różne podejście do naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Z tego względu najrozsądniej jest sprawdzić przynajmniej kilkanaście propozycji. W ten sposób można odkryć, że różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą opcją wynosi nawet kilkaset złotych.

Wiele osób po prostu wybiera znaną firmę lub towarzystwo polecone przez kogoś bliskiego. Nie zawsze się to sprawdza. Analiza kilku wariantów jest ważna nie tylko ze względu na cenę, ale też jakość obsługi klienta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić m.in. opinie publikowane w Internecie. Dla wielu osób ma ogromne znaczenie ma także to, czy firma posiada własną aplikację na smartfona lub inne ciekawe dodatkowe świadczenia.

Jak znaleźć najtańszą polisę OC?

Jak znaleźć najtańszą polisę OC?

Nie każdy ma się z kim ubezpieczyć, a promocje zwykle nie dają zbyt dużych upustów. Z tego względu najlepszą opcją jest porównanie wszystkich dostępnych wariantów. Tak czy inaczej, zawsze warto to zrobić, by przekonać się, co mają do zaoferowania inne firmy. Nie ma jednak sensu przeglądać po kolei strony każdego towarzystwa, wypełniając pojedynczo kalkulatory i wczytując się w warunki. Takie poszukiwania trwałyby stanowczo zbyt długo oraz byłyby zdecydowanie za bardzo pracochłonne.

Na KioskPolis.pl znajdziesz prosty formularz, który jest niezwykle pomocnym narzędziem w szukaniu najtańszej polisy OC. Po wypełnieniu wszystkich pól oraz zaznaczeniu odpowiednich kryteriów, algorytm odnajduje idealne warianty. Kalkulator OC AC od razu oblicza wysokość ich składek i segreguje wyniki. W ten sposób można w kilka minut wykonać wstępny przegląd, a następnie dokładnie porównać najciekawsze opcje.

Przygotowane przez nas rozwiązanie jest wygodne, proste w obsłudze oraz całkowicie bezpieczne. Jeśli znajdzie się idealne ubezpieczenie, od razu można przejść do zakupu on-line. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo czasu, a także pieniędzy.

Skoro wiesz już, jak kupić najtańszą polisę OC, postaraj się wykorzystać opisane przez nas porady. Spróbuj wybrać jedną metodę lub połącz je ze sobą. Przekonaj się, która firma przedstawi Ci najlepszą ofertę!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Składka OC zaproponowana przez ubezpieczyciela wydaje Ci się za wysoka? Być może zastosowano wobec Ciebie zwyżki – stąd tak wyśrubowana kwota. Zobacz, kto jest narażony na zwyżki ubezpieczenia i jak z nimi walczyć! Zwyżka ubezpieczenia za wiek lub […]

więcej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC towarzystwu i zacznij korzystać z […]

więcej
Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Szukasz polisy OC przez internet? Zatem nie raz skorzystasz z kalkulatora online, który przygotuje przykładową ofertę dla Twojego samochodu – wszystko po to, byś mógł zorientować się w zakresach i wysokościach składek dostępnych na rynku polis. Zobacz, jak […]

więcej
OC w polskich miastach 2019: gdzie kupimy najtańsze OC, a gdzie najdroższe?

OC w polskich miastach 2019: gdzie kupimy najtańsze OC, a gdzie najdroższe?

Średnia cena ubezpieczenia OC wynosi ok. 1000 złotych, ale różnice pomiędzy poszczególnymi miastami są zaskakująco duże. Najkorzystniejsze oferty bywają niższe nawet o kilkaset złotych! W których polskich miastach jest najtańsze OC?

więcej