Jak długo czeka się na dowód rejestracyjny i jak go czytać?

Jak długo czeka się na dowód rejestracyjny i jak go czytać?

Oceń ten wpis

Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, które musi posiadać każdy właściciel samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego. Jest on wymagany również w przypadku posiadaczy jednośladów i przyczep. Znajdują się w nim ważne informacje nie tylko o pojeździe, ale także o jego właścicielu. Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego musi złożyć każdy nabywca samochodu lub innego pojazdu. W związku z tym pojawia się pytanie o to, ile się czeka na dowód rejestracyjny.

Jak wygląda dowód rejestracyjny?

W dowodzie rejestracyjnym, o czym już wspominaliśmy, znajdują się informacje o pojeździe oraz o jego właścicielu. Na dokument ten składa się aż sześć stron, dlatego też jest on odpowiednio złożony – tak, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca. Po złożeniu umieszcza się go w specjalnym owijaczu lub foliuje, dzięki czemu korzystanie z dowodu rejestracyjnego jest wygodniejsze, do tego jest on chroniony przed podarciem. Dowód rejestracyjny jest dokumentem w odcieniu niebiesko-żółtym.

Jak sprawdzić dowód rejestracyjny?

Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego musisz złożyć w ciągu trzydziestu dni od zarejestrowania samochodu w urzędzie, którym jest wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Składając go, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak sprawdzić dowód rejestracyjny – w chwili obecnej możliwości masz przynajmniej kilka. Możesz skorzystać między innymi z ogólnopolskiej wyszukiwarki dokumentów komunikacyjnych.

Jak odebrać dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny co do zasady może odebrać tylko właściciel lub współwłaściciel pojazdu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić, wystarczy wypisać upoważnienie. Dokument ten odbierzesz w wydziale komunikacji, ale musisz mieć ze sobą pewne dokumenty. Jak odebrać dowód rejestracyjny? Musisz udać się przede wszystkim do urzędu, w którym złożyłeś wniosek o jego wydanie. Co jest potrzebne do odebrania dowodu rejestracyjnego? Wybierając się po odbiór tego dokumentu, zabierz ze sobą: dowód osobisty, tymczasowy dowód rejestracyjny albo stary dowód rejestracyjny, polisę OC. Jeśli Twój pojazd został zarejestrowany na firmę, musisz posiadać także wydruk z KRS-u. W przypadku rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy zabierz ze sobą dowód odprawy celnej lub potwierdzenie zapłaty akcyzy. W chwili, gdy będziesz odbierać dowód rejestracyjny, Twój pojazd musi mieć ważne badanie techniczne.

Ile się czeka na dowód rejestracyjny?

Ile się czeka na dowód rejestracyjny – to kolejne pytanie, które zadają osoby rejestrujące samochód lub inny pojazd. Czas oczekiwania na ten dokument wynosi najczęściej siedem dni roboczych. Bez tego dokumentu nie możesz legalnie poruszać się po drogach publicznych, dlatego też zostanie Ci najpierw wydany tymczasowy dowód rejestracyjny. Zachowuje on ważność przez trzydzieści dni i jednorazowo może zostać przedłużony o czternaście dni.

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego?

Wiele osób zastanawia się co grozi za brak dowodu rejestracyjnego tymczasem okazuje się, że właściciel pojazdu czy też osoba kierująca pojazdem nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego – obecnie za brak tego dokumentu nie grozi Ci ukaranie mandatem. Dokument warto jednak ze sobą wozić, gdyż może się on przydać w wielu sytuacjach, na przykład w razie stłuczki czy kolizji. UWAGA: z otrzymaniem mandatu w wysokości od dwustu do tysiąca złotych musisz jednak liczyć się, gdy nie zarejestrujesz pojazdu w terminie.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu rejestracyjnego?

Za wydanie dowodu rejestracyjnego zapłacisz około pięćdziesięciu czterech złotych. Nie są to jednak wszystkie koszty związane z rejestracją pojazdu. Musisz jeszcze zapłacić za tablice rejestracyjne (około osiemdziesiąt złotych), wydanie dowodu tymczasowego, znaki legalizacyjne. W sumie rejestracja pojazdu będzie Cię kosztowała około sto sześćdziesiąt jeden złotych i pięćdziesiąt groszy. Musisz także posiadać ubezpieczenie OC, konieczne może też być wykupienia ubezpieczenia AC. Twoje bezpieczeństwo zwiększy ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne ubezpieczenie pojazdu możesz kupić w dobrej cenie. Przyda Ci się porównywarka OC AC, którą możesz znaleźć w Internecie – skorzystanie z niej jest w pełni darmowe.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Czeka Cię podróż samolotem? Nie każdy bagaż będzie mógł bezpłatnie polecieć razem z Tobą na wakacje. Jeśli nie chcesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, powinieneś posiadać bagaże o odpowiednich gabarytach. Przybliżamy maksymalne wymiary walizki do samolotu! Powietrzne podróże są […]

więcej
Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych to internetowe narzędzie, dzięki któremu możesz znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do Twojego rodzaju podróży. Nie tylko zapewnisz sobie i współpodróżnikom właściwą ochronę, ale również nie przekroczysz przygotowanego wcześniej budżetu wyjazdowego. Sprawdź zatem, w jaki sposób […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej […]

więcej
Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe za młodych kierowców najczęściej uważają osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Według statystyk, młode osoby częściej powodują wypadki, dlatego w ich przypadku ubezpieczyciele zwiększają wysokość składki za OC. By nie przepłacać za polisę, młodzi zastanawiają […]

więcej