Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

4.9/5 - (Ocen: 18)

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? To, gdzie na ferie jechać zależy od preferencji, jednak nie warto zamykać się na nieoczywiste propozycje! Poznaj nasze propozycje na lokalizacje, które dostarczą Ci mnóstwa dobrej zabawy. Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo w ferie zimowe, by wszyscy członkowie wyprawy wrócili do domu cali i zdrowi. Porównaj różne rodzaje polis w naszym kalkulatorze.

Gdzie spędzić ferie zimowe bez wyjeżdżania z Polski?

Najpopularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu zimą są oczywiście ferie w górach. Możesz wybrać się na malowniczy Dolny Śląsk, gdzie znajdziesz m.in. położone w paśmie Sudetów miasteczko Świeradów-Zdrój. Miłośnikom Tatr polecamy za to Białkę Tatrzańską i bardziej popularne Zakopane. A może kuszą Cię Bieszczady? Jeśli tak, koniecznie przyjrzyj się kameralnym Ustrzykom Dolnym. Ferie zimowe z dziećmi w górach będą tam spokojne i rodzinne. Pozwolą Wam się do siebie zbliżyć i dadzą wiele radości.

Często zadawane jest pytanie, gdzie na ferie z dzieckiem wyjechać, by nie było to uciążliwe. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od tego, ile dziecko ma lat. Na pewno trzeba brać różne warianty, by dopasować wyjazd do potrzeb dzieci. Nie ma sensu jechać tam, gdzie nie będzie żadnych atrakcji. Na szczęście w Polsce nie brakuje miejsc, w których miejscowi przedsiębiorcy z branży turystycznej starają się zapewnić pełną infrastrukturę. W tyle nie pozostają też samorządy, więc w miejscowościach turystycznych coraz częściej można spotkać baseny, rozbudowane aquaparki, czy też inne atrakcje tego typu, z których dzieci na pewno będą zadowolone.

Gdzie na ferie zimowe – góry czy morze?

To, gdzie można jechać na ferie zimowe, jest zależne od warunków pogodowych. Coraz więcej osób zaczyna zimą podróżować nie tylko w góry, ale też nad morze lub na Mazury. Jeśli w danym sezonie nie ma śniegu, góry tracą bowiem swój urok. Taka sytuacja na pewno zasmuci pasjonatów sportów zimowych, którzy często szukają okazji nawet do tego, by wyjechać na narty w kwietniu. Ostatnie lata w Polsce pokazują jednak, że Tatry w tym okresie nie sprzyjają narciarzom. O wiele lepszy będzie więc wyjazd na narty Włochy lub narty w Szwajcarii.

Nawet jeśli nie ma w danym sezonie śniegu, narciarze nie muszą tracić nadziei. Mimo wszystko zazwyczaj w okresie ferii zimowych w polskich Tatrach panują ujemne temperatury, a to oznacza, że stoki są tam sztucznie ośnieżane, więc śmiało można planować wyjazd. Nawet samo chodzenie po górach i podziwianie widoków zapewne będzie bardziej atrakcyjne dla dzieci, niż wyjazd nad morze zimą.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ferie nad morzem to alternatywa wyjazdu w góry. Naturalnie nie będziecie mogli się kąpać, ale wreszcie zwiedzicie wszystkie te miejsca, które latem są zatłoczone. W tym przypadku miejscowość nie gra roli, poza sezonem bowiem wszędzie jest przyjemnie cicho i spokojnie. Przejrzyj internet w poszukiwaniu nadmorskich atrakcji i to ze względu na nie wybierz miejsce docelowe.

Gdzie na ferie z dziećmi?

To, gdzie spędzić ferie zimowe z dzieckiem jest zależne od tego, czy dziecko może już jeździć na nartach. Instruktorzy szkółek narciarskich przychodzą z dobrymi informacjami, gdyż aktualnie takie szkółki chętnie przyjmują na lekcje nawet 2-3 letnie dzieci. Tak naprawdę doświadczony instruktor lub animator będzie w stanie zająć się dzieckiem na stoku, gdy to potrafi jedynie chodzić. Oznacza to, że nawet mając tak młode pociechy, śmiało można próbować uczyć je jazdy na nartach.

Jak uczyć dzieci jazdy na nartach?

Oczywiście należy pamiętać, by zachować wszystkie środki bezpieczeństwa. Jadąc na narty z małymi dziećmi, zawsze należy wyposażyć je w akcesoria ochronne. Absolutną podstawą jest wysokiej jakości kask, który zabezpiecza nie tylko przed urazami głowy, ale też przed urazami kręgosłupa. Ponadto warto zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze na łokcie i kolana, a także zbroję na korpus. Z takim wyposażeniem istnieje niewielkie ryzyko, że dojdzie do jakiejś poważnej kontuzji, o ile nauka będzie przebiegać w prawidłowy sposób. Warto jednak mieć też ubezpieczenie od wypadku na nartach.

Sam proces nauki też jest niezwykle ważny. Najlepiej, by na początku wynająć profesjonalnego instruktora, który ma odpowiednie kompetencje do tego, by zajmować się nauką małych dzieci. Wtedy sam proces wdrażania będzie przebiegał o wiele sprawniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Zazwyczaj dzieci w wieku do 5 lat bardzo szybko chwytają podstawy i chętnie uczęszczają na zajęcia grupowe z jazdy na nartach.

bezpieczne ferie zimowe z dziećmi w górach

Gdzie na ferie zimowe za granicę?

Ferie w górach to najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o spędzanie urlopu zimą. W ostatnich latach narciarze najchętniej wybierają Alpy. Kierują się do Włoch, Francji, Austrii oraz Szwajcarii. Jeśli nie wiesz, gdzie na ferie zimowe zabrać bliskich, polecamy Ci właśnie te kierunki. Jeśli chodzi o miejscowość, wiele zależy o tego, czy jesteście początkującymi czy zaawansowanymi narciarzami. Nowicjuszom spodobają się Montafon w Austrii, Cervinia we Włoszech i Alpe d’Huez we Francji. Ci bardziej zaawansowani mogą śmiało obrać kierunek na Chamonix lub Alpe d’Huez we Francji, Mayrhofen w Austii, Les Diablerets w Szwajcarii bądź Tonale we Włoszech.

Gdzie na ferie zimowe za granice?

Zastanawiając się, gdzie jechać z dzieckiem na ferie trzeba brać pod uwagę to, czy na miejscu znajdą się odpowiednie stoki do nauki dla początkujących. Zazwyczaj jednak w dużych kurortach narciarskich nie brakuje wyciągów i stoków dedykowanych właśnie dla takich osób. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić w internecie dany ośrodek i przeanalizować, czy nie będzie on zbyt trudny. W tej kwestii trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wyglądają poszczególne fragmenty tras, ale też na to, czy wyciągi zaczynają się i kończą w taki sposób, by móc korzystać właśnie z tych fragmentów o niezbyt dużym poziomie stromości.  Jest to kluczowe do tego, by móc rozpocząć naukę jazdy na nartach.

Istotne jest także to, czy takie stoki są wystarczająco szerokie, gdyż to kluczowy aspekt wpływający na bezpieczeństwo podczas jazdy, a szczególnie podczas nauki. Ośrodki narciarskie Włochy mają jednak bardzo wiele takich kurortów, więc łatwe wybrać coś dla siebie.

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zapewniają właściwe ubezpieczenia na ferie. Na zatłoczonych stokach bardzo ważne jest OC w życiu prywatnym, dzięki któremu w razie zniszczenia komuś sprzętu lub złamania mu ręki nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Istotne jest NNW, ponieważ nigdy nie wiesz, czy doznany na stoku uraz nie będzie miał poważnych i długotrwałych skutków. Warto też ubezpieczyć bagaż oraz sprzęt sportowy. Strata rzeczy za granicą w wyniku kradzieży niestety nie należy do rzadkości, podobnie jak uszkodzenie nart czy deski podczas zjazdów.

Turyści zastanawiający się, gdzie na ferie w góry jechać, często boją się wyprawy w Alpy ze względu na odległość. Co prawda faktycznie z większości regionów Polski do krajów, takich jak Włochy, Austria, Szwajcaria, czy Francja jest dość daleko, jednak mimo wszystko to jedynie około 1500 km. Biorąc pod uwagę, że drogi na zachodzie są bardzo dobre, wystarczy na podróż zarezerwować jeden dzień. Po całym dniu podróży można liczyć, że będzie się już na miejscu, jednak oczywiście jest to zależne od tempa jazdy. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na przykład na zorganizowany wyjazd lub samodzielną wyprawę samolotem, na miejscu będzie się już w około dwie godziny.

Trzeba też brać pod uwagę, że zapaleni narciarze na pewno docenią Alpejskie stoki, więc licząc na możliwie najlepsze warunki do jazdy, warto zaryzykować nieco dalszą wyprawę. Częstym argumentem przeciwko wyjazdowi za granicę jest to, że kraje alpejskie są zdecydowanie droższe. Tutaj niestety dla naszych rodzimych Tatr powstał pewien mit. Faktycznie kraje, takie jak Szwajcaria są wiele droższe, jednak można tam znaleźć wiele kurortów, które będą charakteryzować się wręcz porównywalnymi cenami, a jeśli będą one wyższe, to tylko nieznacznie. Największą zaletą tamtejszych regionów jest to, że Alpy są o wiele większym pasmem, więc panuje tam ogromna konkurencja pomiędzy poszczególnymi kurortami i  jest ich naprawdę wiele, co sprzyja turystom. Można tam również uprawiać, takie same sporty, jak sporty zimowe w Polsce.

bezpieczne ferie w górach na nartach

Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Jeśli wybierasz się na urlop samochodem, koniecznie zadbaj o bezpieczne ferie zimowe już w trakcie jazdy. Nawet jeśli sądzisz, że dojazd nie potrawa krótko i na pewno nic złego się nie wydarzy, wypadki mają do siebie to, że trudno je przewidzieć. By zminimalizować ryzyko krzywdy bliskich lub awarii pojazdu, która uniemożliwi dalszą podróż, zakup odpowiednie ubezpieczenie samochodu.

Porównaj oferty

NNW to nieobowiązkowa polisa, która ochroni Ciebie i Twoich pasażerów w razie drobnego uszczerbku na zdrowiu oraz poważnych, długotrwałych następstw nieszczęśliwych wypadków. Korzystne może się też okazać ubezpieczenie Assistance. Jeśli silnik nie będzie chciał odpalić lub samochód ulegnie awarii na drodze, nie zapłacisz na holowanie do najbliższego warsztatu bądź wezwanie pomocy.

Gdzie na ferie z dziećmi, by było bezpiecznie?

Największym ryzykiem podczas wyjazdu za granicę jest to, że dojdzie do jakiegoś wypadku i będzie trzeba skorzystać z lokalnej opieki medycznej. Niestety faktycznie jest ona stosunkowo droga, więc muszą pokrywać wszystko z własnej kieszeni, rzeczywiście jest się o co martwić. Na szczęście na Kioskpolis.pl można znaleźć szereg ubezpieczeń turystycznych, oraz ubezpieczeń medycznych, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo, a w razie czego pozwolą bez skrępowania skorzystać z najbliższej placówki medycznej. W zależności od tego, gdzie się wybiera, należy wybrać maksymalną kwotę polisy. Wśród wielu ofert w powyższej porównywarce można łatwo znaleźć takie, które opiewają na kwotę nawet kilku milionów, a także te, które są najbardziej powszechne i oscylują wokół 200 000 zł. Taka kwota ubezpieczenia jest polecana podczas przeciętnego wyjazdu na narty, choć każdy musi wybrać to pod kątem swoich potrzeb.

O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne wcale nie muszą wynieść Cię wiele. Możesz zakupić je na dokładnie taki czas, na jaki jedziesz na ferie w góry czy nad morze.

Wykorzystaj naszą kalkulator ubezpieczeń turystycznych, by nie przepłacać, a jednocześnie znaleźć ofertę o szerokim zakresie. Zapewnij bezpieczne ferie sobie i rodzinie!

Gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce?

Standardowe ubezpieczenie w góry warto też kupić, gdy wyjeżdża się do Polski. Taka opcja też jest bardzo ciekawa, gdyż dzieci w wielu ośrodkach w Polsce będą miały wiele atrakcji. Od lat największym powodzeniem cieszy się Zakopane, które jest najpowszechniej polecane przez rodziny z dziećmi. Niewątpliwie to tutaj można znaleźć świetnie przygotowaną infrastrukturę, hotele, a także ciekawe miejsca, które można odwiedzić.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się […]

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Jesteś ubezpieczony w Link4 i właśnie doznałeś szkody? A może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces zgłaszania wypadków oraz innych nieprzyjemnych sytuacji? Wyjaśniamy, krok po kroku, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4! Jeśli chcesz sprawnie otrzymać […]

więcej