Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

4.9/5 - (Ocen: 19)

Kupiłeś lstrong>Wniosek rejestracji pojazdu powinieneś złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, właściwą instytucją będzie urząd miasta. Odpowiedz na kilkaub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć kar za niedopełnienie obowiązków. Przekonaj się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne oraz ile zapłacisz. Dowiedz się, kiedy można i dlaczego warto pozostawić stare tablice rejestracyjne. Przeczytaj też, jak upoważnić do rejestracji pojazdu osobę trzecią, gdy nie możesz tego zrobić sam.

Gdzie zarejestrować samochód?

Nabyłeś samochód – nowy lub używany – i chcesz go zarejestrować? < prostych pytań na stronie Ministerstwa Cyfryzacji i ułatw sobie proces rejestracji auta, zdobywając wszystkie niezbędne informacje o dokumentach oraz adresach urzędów.

rejestrowanie auta

Zarejestrowanie pojazdu potrwa do 30 dni – na ten okres otrzymasz tymczasowe dopuszczenie do poruszania się samochodem. Następnie zostanie wydana oficjalna decyzja administracyjna, a Ty uzyskasz dokument poświadczający o rejestracji auta.

ILE CZASU JEST NA REJESTRACJĘ AUTA?

Masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży, by samochód zarejestrować lub przerejestrować z poprzedniego właściciela na siebie. Sprzedawca powinien pamiętać, że on również ma 30 dni – na powiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu?

By dokonać rejestracji auta, do urzędu miasta udaj się z kompletem dokumentów. Nie zapomnij o:

 • wypełnionym wniosku rejestracji. Wzór znajdziesz m.in. w urzędzie miasta lub jego na stronie. Przykładowy dostępny jest tutaj,
 • dokumencie tożsamości, np. dowodzie osobistym lub paszporcie,
 • dowodzie własności samochodu. Może to być umowa kupna-sprzedaży lub akt darowizny, ale także faktura VAT bądź prawomocne orzeczenie sądu,
 • karcie pojazdu, o ile została wydana,
 • dowodzie rejestracyjnym, jeżeli jest to auto używane. Uwaga! Samochód musi mieć ważny przegląd techniczny, inaczej nie uda Ci się go zarejestrować,
 • dokumencie poświadczającym ważne ubezpieczenie OC.

Sprawdź ceny OC i AC

Poza dokumentami powinieneś zabrać stare tablice rejestracyjne używanego pojazdu. Będziesz mógł je zatrzymać i zaoszczędzić na opłatach, jeśli sprzedawca jest mieszkańcem tego samego powiatu co Ty.

Jaki jest koszt rejestracji pojazdu?

Rejestrowanie auta wiąże się z różnymi opłatami, uzależnionymi od dwóch czynników:

 • tego, czy auto jest nowe, czy używane,
 • tego, czy auto pochodzi z Polski, czy z zagranicy.

Najmniej zapłacisz za rejestrację auta używanego z Polski, w którym zostawiasz tablice po poprzednim właścicielu. Wydasz wówczas 81 zł. Nieco więcej musisz zapłacisz za zarejestrowanie tego samego pojazdu, lecz z nowymi tablicami. To koszt 180,50 zł. Najwięcej wydasz na rejestrację samochodu z tablicami indywidualnymi, bo 1100,50 zł.

rejestrowanie samochodu

Rejestracja samochodu z zagranicy to 256 zł przy tablicach zwyczajnych oraz 1176 zł przy imiennych.

Kto może dokonać rejestracji auta?

Na zarejestrowanie samochodu nowy właściciel ma 30 dni. Niestety może się zdarzyć, że będzie w podróży, zachoruje lub wystąpią inne okoliczności uniemożliwiające mu udanie się do urzędu miasta samodzielnie.

Na szczęście jest na to sposób. Aby osoba trzecia dokonała rejestracji auta za Ciebie, musisz wystawić jej upoważnienie – koniecznie na piśmie. Jeżeli jest to bliska osoba z rodziny, np. małżonek lub rodzic, dokonanie przez niego formalności nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak upoważnisz dalekiego krewnego lub osobę niespokrewnioną, zapłacisz 17 zł z tytułu przekazania pełnomocnictwa.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, by poza terminowym zarejestrowaniem auta zadbać o polisę OC. Jeśli pojazd nie jest objęty ochroną, np. po poprzednim właścicielu, ubezpieczenie powinieneś wykupić nie później niż w dniu rejestracji. Sprawdź, jak znaleźć tanie OC. 

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  Sara
  - -

  Witam,
  co z miejscem rejestracji auta jeśli dość dużo podróżuje i nie mam stałego miejsca zamieszkania np. raz mieszkam kilka miesięcy w Katowicach i jak tam pracuje to też tam odprowadzam podatki i mam umowę wynajmu mieszkania, potem tak samo we Wrocławiu i za parę miesięcy znowu jestem gdzie indziej. Ale mam meldunek w innym mieście w domu rodziców, czy to uprawnia mnie do rejestracji w tym mieście?

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Pojazd może Pani zarejestrować w miejscu zameldowania.

Więcej artykułów i porad
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest trudna, jednak trzeba przygotować się zarówno na koszty, […]

więcej
Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Każdy pojazd musi być zarejestrowany, a wygodnym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na rejestrację samochodu online. To łatwiejszy sposób na spełnienie formalności. Nie trzeba osobiście odwiedzać urzędu. Nowy, czy używany samochód musi być zarejestrowany. Zatem warto dowiedzieć się, […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, […]

więcej