Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Oceń ten wpis

Kategorii praw jazdy jest obecnie naprawdę wiele. Wśród jest między innymi prawo jazdy AM. O ten dokument mogą ubiegać się osoby, które mają ukończone 14 lat. Jeszcze kilkanaście lat temu najmłodsi kierowcy mogli otrzymać tylko kartę motorowerową. Po zmianie przepisów ustawy o kierujących pojazdami w 2013 roku pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Osoby, które chcą je uzyskać muszą ukończyć kurs (konieczne jest wyjeżdżenie odpowiedniej liczby godzin) pod kierunkiem instruktora oraz zdanie teoretycznego i praktycznego egzaminu.

Co to jest prawo jazdy AM?

Kategoria prawa jazdy AM dostępna jest dla osób w różnym wieku. Na kurs mogą zapisać się nie tylko osoby, które nie mają jeszcze 18 lat. Uprawnienia te mogą zdobyć także ci, którzy chcą poruszać się motorowerem po drogach publicznych, ale nie posiadają innego prawa jazdy. Jak już wspominaliśmy, motorowerami mogą kierować tylko osoby, które mają ukończone 14 lat. Warto jednak wiedzieć, że na kurs przygotowujący do prowadzenia motoroweru można zapisać się trzy miesiące przed 14 urodzinami. Aby wziąć udział w takim kursie, trzeba mieć ukończone 13 lat i 9 miesięcy. Dla osób, które posiadają kartę motorowerową zdobytą przed 2013 kurs na prawo jazdy AM nie jest obowiązkowy. Także osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A, A1, A2, B nie muszą posiadać prawa jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy AM – jaka pojemność?

Osoby, które posiadają prawo jazdy AM mogą kierować nie tylko motorowerem. Uprawnienia tej kategorii pozwalają na kierowanie także czterokołowcami lekkimi. Jeśli chodzi o motorowery, to kategoria AM prawa jazdy pozwala na kierowanie jednośladami wyposażonymi w silniki spalinowe, których pojemność nie przekracza 50 cm³ lub posiadającymi silnik elektryczny o maksymalnej mocy 4 kW. Z kolei mianem czterokołowców lekkich określone zostały pojazdy o masie, która nie przekracza 350 kg. Zarówno w przypadku jednośladów, jak i czterokołowców lekkich maksymalna prędkość może wynosić 45 km/h. Do tych ostatnich pojazdów zaliczane są między innymi quady. Warto pamiętać, że osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów i nie posiadają żadnego prawa jazdy, nie mają uprawnień do kierowania czterokołowcami lekkimi. Nie mogą więc prowadzić także quadów. Co ciekawe, obecnie są nawet auta na prawo jazdy AM. W swojej ofercie takie lekkie i kompaktowe auta dla osób z prawem jazdy kategorii AM produkuje między innymi kilku francuskich producentów.

Jak wygląda prawo jazdy AM?

Każdy kandydat, którego interesuje kurs na prawo jazdy AM musi najpierw stworzyć profil kandydata. Otrzyma go w wydziale komunikacji. Osoby niepełnoletnie muszą udać się do wydziału razem z jednym z rodziców bądź z opiekunem prawnym. Zgoda musi być podpisana w obecności urzędnika. Uzyskanie profilu kandydata nic nie kosztuje. Ubiegając się o profil kandydata, musisz dostarczyć:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • orzeczenie lekarza medycyny pracy;
  • kolorową fotografię.

Po uzyskaniu profilu kandydata możesz już zapisać się do wybranej szkoły jazdy. Odpowiedź na pytanie jak zrobić prawo jazdy AM nie jest więc skomplikowana.

Ile kosztuje prawo jazdy AM?

Kurs na prawo jazdy AM składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Ta pierwsza obejmuje na ogół 10 godzin, każda trwa 45 minut. W czasie kursu teoretycznego jego uczestnicy poznają zasady, jakie panują w ruchu drogowym. W trakcie zajęć teoretycznych dowiedzą się również jaki strój jest najbardziej odpowiedni do jazdy na jednośladach. W czasie zajęć teoretycznych kursanci uczą się też udzielania pierwszej pomocy.

Część praktyczna to również 10 godzin. Zajęcia odbywają się nie tylko na placu manewrowym, ale także w ruchu ulicznym. To, ile kosztuje prawo jazdy AM zależy od stawek obowiązujących w danej szkole jazdy. Kurs może kosztować od 1000 do 1500 zł. Do tego dojdzie jeszcze opłata za egzaminy, która wynosi 170 zł. Jest to łączna cena za egzamin teoretyczny i praktyczny. 100,50 zł trzeba jeszcze zapłacić za wydanie prawa jazdy kategorii AM. Ile zdaje się prawo jazdy AM? Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Do egzaminu można podchodzić nie tylko raz. Warto jednak pamiętać, że każdy trzeba zapłacić.

Opłaty związane z kursem i wydaniem prawa jazdy kategorii AM to nie są jeszcze wszystkie wydatki czekające osobę, która chce zdobyć uprawnienia do prowadzenia motorowerów i quadów. Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach publicznych musi posiadać także ubezpieczenie OC.W przypadku tak młodych kierowców warto zdecydować się również na ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Właściciele motorowerów i quadów mogą zdecydować się także na ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie assistance. Są to ubezpieczenie dobrowolne, ale ich wykupienie warto rozważyć. W wybraniu oferty, która jest najbardziej korzystna bardzo się przydaje porównywarka OC AC.

Gdzie można zdobyć prawo jazdy AM?

Wiesz już co to jest prawo jazdy AM. Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak je zdobyć. Kursy na prawo jazdy AM organizuje wiele szkół jazdy. Działają one w każdym – nie tylko dużym – mieście. Znalezienie takiej, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania kandydata do zdobycia uprawnień pozwalających poruszać się motorowerami i quadami nie jest więc trudne. Nie każda szkoła cieszy się tak samo dobrymi opiniami. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na wolne miejsce na kursie w cieszącej się doskonałą opinią szkole jazdy może być naprawdę długi. Od renomy szkoły jazdy i jej lokalizacji zależy też to, jak wysoki jest koszt prawa jazdy AM. Do ceny samego kursu należy doliczyć także wydatki związane z badaniami lekarskimi, które są niezbędne do tego, aby można było w ogóle zapisać się na kurs. Koszt badań to około 200 zł. W każdej szkole jazdy przyszli kierowcy mogą wykupić dodatkowe jazdy, co oczywiście wiąże się z koniecznością uiszczenia kolejnych opłat.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Często za niewielkie pieniądze można rozszerzyć polisę i zmniejszyć koszty wynikające z konkretnego zdarzenia, co może zapewnić, choćby ubezpieczenie opon. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego produktu, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to znacznie […]

więcej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu

Decydując się na zakup polisy, ważne, aby sprawdzić między innymi jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania. Ma to znaczenie, gdy będzie się chciało zrezygnować z kontynuowania umowy. Nie zawsze będzie to można zrealizować w dowolnym momencie. Sprawdzenie warunków, […]

więcej
OC firmy budowlanej – ile kosztuje?

OC firmy budowlanej – ile kosztuje?

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są prawem polskim do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Lekarze, księgowi, czy fizjoterapeuci nie mogą prowadzić działalności na własny rachunek, jeśli nie kupią polisy OC. W przypadku branży budowlanej, sytuacja wygląda nieco inaczej. Ubezpieczenie […]

więcej