Karencją jest okres obowiązujący przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem, w którym ochrona może być ograniczona lub jeszcze nie obowiązuje. Okres karencji najczęściej występuje przy zawieraniu ubezpieczeń na życie lub grupowych i dopiero po okresie kilku, a nawet kilkunastu miesiącach można w pełni korzystać z jego zakresu i możliwości.
Jeżeli w okresie karencji, w którym umowa jeszcze nie obowiązuje, dojdzie do wypadku lub zdarzenia, które upoważnia do otrzymania odszkodowania, ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić tej należności, jeżeli jest taki zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeżeli polisa ma tylko częściowy zakres, wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone w pomniejszonej wartości. Towarzystwa Ubezpieczeniowe korzystają ze zjawiska karencji w wyjątkowych okolicznościach – najczęściej w takich, w których występuje wysokie prawdopodobieństwo szkody / zdarzenia. Gdy minie okres karencji, od kolejnego dnia polisa w pełni obowiązuje i zapewnia pełen zakres ochrony oraz możliwego do otrzymania odszkodowania.
Przykład. Pani Ania zakupiła polisę grupową na ubezpieczenie życia. Jednym z punktów jest okres karencji wynoszący 3 miesiące. W drugim miesiącu obowiązującej polisy, Pani Ania trafiła do szpitala, w którym spędziła dwa tygodnie. Według zapisów w OWU, przysługuje jej odszkodowanie, jednak nie przekroczyła ona czasu karencji i nie otrzyma należności.
Sprawdź również: