Czym różni się zaliczka od zadatku?

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Oceń ten wpis

Jeśli chcesz coś kupić, możesz spotkać się z oczekiwaniem sprzedawcy, aby wpłacić pewną kwotę pieniędzy zaliczaną na poczet transakcji. Może to być zarówno zadatek, jak i zaliczka. Wiele osób sądzi, że terminy te oznaczają dokładnie to samo. Tymczasem okazuje się, że opisują one zupełnie inne instrumenty finansowe, stosowanie których różni się z innymi skutkami. Warto dokładnie je poznać, aby wiedzieć, jakie masz prawa oraz obowiązki w związku z zapłatą zaliczki bądź zadatku. Zaliczka a zadatek to zależność, której należy się przyjrzeć.

Zaliczka a zadatek – różnice

Czym różni się zadatek od zaliczki to jedno z częściej zadawanych pytań – stawiają je zarówno sprzedawcy i kupujący.

Kwestie dotyczące zadatku regulowane są w artykule 394 Kodeksu cywilnego. Wskazuje on jasno, że jeśli jedna ze stron nie wykona postanowień umowy, to druga może od niej odstąpić, nie zwracając jednocześnie otrzymanego wcześniej zadatku. Jeżeli jednak sama go przekazała, ma prawo żądać zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Jeśli jednak doszło do wykonania umowy, to zadatek musi zostać zaliczony na poczet płatności.

Wskazując na różnice między zadatkiem a zaliczką należy jasno zaznaczyć, że zadatek ma bardzo jasny cel – wpłacany jest po to, aby zabezpieczyć wykonanie umowy. Stanowi ochronę w przypadku niewykonania postanowień umowy, a jego skutki finansowe różnią się w zależności od tego, która ze stron nie wywiązała się z zawartych wcześniej postanowień. Ciekawostką jest to, że zadatek nie musi być wypłacany w formie pieniężnej – obowiązujące aktualnie prawo zezwala, aby miał formę rzeczową. Co więcej, może tak być nawet wówczas, gdy umowa dotyczy świadczenia pieniężnego.

Mówiąc o zaliczce, należy jasno wskazać, że Kodeks cywilny nie reguluje jej wprost. Zawsze zaliczana jest w poczet opłaty za daną usługę bądź towar. Tym, co różni ją od zadatku jest to, że zawsze ma charakter zwrotny. Co jednak istotne, zwracana jest dokładnie taka kwota, jaka została wpłacona – w przypadku zaliczki nie dochodzi do jej podwojenia tak, jak ma to miejsce w odniesieniu do zadatku. Niektórzy porównują więc zaliczkę z rezerwacją.

Bez względu na to, która ze stron nie wywiązała się z umowy, zaliczkę zawsze należy zwrócić. Można więc śmiało powiedzieć, że chroni ona kupujących, jednocześnie nie pomijając interes sprzedawców. Jeśli w związku z podpisaniem umowy sprzedawca poniósł jakieś koszty, może dochodzić odszkodowania. Roszczenia nie zwalniają go jednak z obowiązku zwrotu zaliczki.

W przypadku sfinalizowania transakcji zaliczka wchodzi w kwotę należności ustaloną przez strony.

Co jest zwrotne zaliczka czy zadatek?

Zadatek czy zaliczka to jedno z częściej zadawanych pytań – stawiają je ci, którzy chcą bezpiecznie zawierać różnego rodzaju transakcje, dbając o swoje interesy. Znajomość różnic między nimi pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zadatek skonstruowany został tak, aby zabezpieczał interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zleceniobiorca nie wywiąże się z zapisów umowy, to zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Jeśli z kolei do realizacji usługi/sprzedaży produktu nie dojdzie z winy zlecającego/kupującego, to sprzedający/wykonawca zlecenie ma prawo zatrzymać całą kwotę zadatku.

W przypadku zaliczki niezbędny jest zwrot całości kwoty bez względu na to, kto ponosi winę za to, że zlecenie nie zostało zrealizowane bądź produkt nie został sprzedany.

Wiesz już co jest zwrotne zaliczka czy zadatek. Z pewnością więc chcesz wiedzieć, które z rozwiązań jest dla Ciebie bezpieczniejsze. Pamiętaj, że zawsze warto stawiać na to, co umocowane jest w Kodeksie cywilnym, a w przypadku zaliczki tak nie jest.

Czy lepiej zadatek czy zaliczka?

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy bowiem od tego, którą ze stron jesteś, a także na jakim poziomie ochrony Ci zależy. Wiele osób zastanawia się co jest zwrotne zadatek czy zaliczka i od tego uzależniona swoją decyzję, na co się zdecydować. Tymczasem trzeba pamiętać, że zaliczka nie jest wprost uregulowana w Kodeksie cywilnym, o czym wskazaliśmy już wcześniej. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby wybrana forma wpłaty pieniędzy na poczet zamówienia/zlecenia była chroniona prawnie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zadatek. Musisz jednak pamiętać, że podlega on zwrotowi i to w podwójnej wysokości, co w przypadku zaliczki nie jest stosowane.

O czym pamiętać, decydując się na zakup samochodu?

Zarówno zaliczkę, jak i zadatek możesz wpłacić, kiedy decydujesz się na zakup własnego auta. Jeśli sfinalizujesz transakcję, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności. Niezbędne jest między innymi ubezpieczenie OC, które w naszym kraju jest obowiązkowe – za jego brak nakładane są naprawdę wysokie kary. Jeśli chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie, powinny zainteresować Cię ubezpieczenia AC, które zapewnią Ci ochronę wtedy, kiedy uszkodzisz swój samochód, na przykład zarysujesz go na parkingu. Ci, którzy dużo jeżdżą mogą rozważyć ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. To pierwsze pozwala uzyskać pomoc w przypadku nie tylko stłuczki czy wypadku, ale również usterki – kiedy samochód się popsuje, wystarczy zadzwonić do ubezpieczalni, aby we wskazanym miejscu pojawiła się laweta, która odholuje pojazd do warsztatu. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę w przypadku, gdy na skutek wypadku lub stłuczki odniesiesz obrażenia. Ochroną objęci są na ogół również pasażerowie. Pomocna w wyborze najlepszej polisy jest porównywarka AC OC, z której można skorzystać w pełni za darmo.

Bez względu na to, czy chcesz coś kupić czy skorzystać z jakiejś usługi, musisz liczyć się z tym, że sprzedawca lub wykonawca będzie oczekiwał wpłacenia części należności. Pamiętaj, że w grę może wchodzić zarówno zaliczka, jak i zadatek. Szukając odpowiedzi na pytanie co lepsze zadatek czy zaliczka, pamiętaj, że obie te formy płatności różnią się między sobą, nie każda jest zwrotna, nie każda ma również silne ugruntowanie w prawie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Podpisując umowę ubezpieczenia zawsze należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby nie być zaskoczonym, jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń na życie i niektórych ubezpieczeń majątkowych firmy stosują tak zwaną karencję. Z umowy dowiemy […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Jeśli nie chcesz, by nieprzewidziane sytuacje nie tylko przeszkodziły Ci w wycieczce, ale także pozbawiły dodatkowych środków finansowych, koniecznie poszerz swoją polisę podróżną o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Przeczytaj, czym ono jest i poznaj 7 świetnych […]

więcej
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Znasz takie powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”? Jeżeli Ty również nie chcesz po fakcie pluć sobie w brodę, że nie przygotowałeś się na nieprzewidziane sytuacje, rozważ wykupienie ubezpieczenia na życie o odpowiednim zakresie ochrony. Jeżeli dodatkowo chcesz zabezpieczyć […]

więcej