Czym różni się zaliczka od zadatku?

Czym różni się zaliczka od zadatku?

5/5 - (Ocen: 1)

Jeśli chcesz coś kupić, możesz spotkać się z oczekiwaniem sprzedawcy, aby wpłacić pewną kwotę pieniędzy zaliczaną na poczet transakcji. Może to być zarówno zadatek, jak i zaliczka. Wiele osób sądzi, że terminy te oznaczają dokładnie to samo. Tymczasem okazuje się, że opisują one zupełnie inne instrumenty finansowe, stosowanie których różni się z innymi skutkami. Warto dokładnie je poznać, aby wiedzieć, jakie masz prawa oraz obowiązki w związku z zapłatą zaliczki bądź zadatku. Zaliczka a zadatek to zależność, której należy się przyjrzeć.

Zaliczka a zadatek – różnice

Czym różni się zadatek od zaliczki to jedno z częściej zadawanych pytań – stawiają je zarówno sprzedawcy i kupujący.

Kwestie dotyczące zadatku regulowane są w artykule 394 Kodeksu cywilnego. Wskazuje on jasno, że jeśli jedna ze stron nie wykona postanowień umowy, to druga może od niej odstąpić, nie zwracając jednocześnie otrzymanego wcześniej zadatku. Jeżeli jednak sama go przekazała, ma prawo żądać zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Jeśli jednak doszło do wykonania umowy, to zadatek musi zostać zaliczony na poczet płatności.

Wskazując na różnice między zadatkiem a zaliczką należy jasno zaznaczyć, że zadatek ma bardzo jasny cel – wpłacany jest po to, aby zabezpieczyć wykonanie umowy. Stanowi ochronę w przypadku niewykonania postanowień umowy, a jego skutki finansowe różnią się w zależności od tego, która ze stron nie wywiązała się z zawartych wcześniej postanowień. Ciekawostką jest to, że zadatek nie musi być wypłacany w formie pieniężnej – obowiązujące aktualnie prawo zezwala, aby miał formę rzeczową. Co więcej, może tak być nawet wówczas, gdy umowa dotyczy świadczenia pieniężnego.

Mówiąc o zaliczce, należy jasno wskazać, że Kodeks cywilny nie reguluje jej wprost. Zawsze zaliczana jest w poczet opłaty za daną usługę bądź towar. Tym, co różni ją od zadatku jest to, że zawsze ma charakter zwrotny. Co jednak istotne, zwracana jest dokładnie taka kwota, jaka została wpłacona – w przypadku zaliczki nie dochodzi do jej podwojenia tak, jak ma to miejsce w odniesieniu do zadatku. Niektórzy porównują więc zaliczkę z rezerwacją.

Bez względu na to, która ze stron nie wywiązała się z umowy, zaliczkę zawsze należy zwrócić. Można więc śmiało powiedzieć, że chroni ona kupujących, jednocześnie nie pomijając interes sprzedawców. Jeśli w związku z podpisaniem umowy sprzedawca poniósł jakieś koszty, może dochodzić odszkodowania. Roszczenia nie zwalniają go jednak z obowiązku zwrotu zaliczki.

W przypadku sfinalizowania transakcji zaliczka wchodzi w kwotę należności ustaloną przez strony.

Co jest zwrotne zaliczka czy zadatek?

Zadatek czy zaliczka to jedno z częściej zadawanych pytań – stawiają je ci, którzy chcą bezpiecznie zawierać różnego rodzaju transakcje, dbając o swoje interesy. Znajomość różnic między nimi pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zadatek skonstruowany został tak, aby zabezpieczał interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zleceniobiorca nie wywiąże się z zapisów umowy, to zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Jeśli z kolei do realizacji usługi/sprzedaży produktu nie dojdzie z winy zlecającego/kupującego, to sprzedający/wykonawca zlecenie ma prawo zatrzymać całą kwotę zadatku.

W przypadku zaliczki niezbędny jest zwrot całości kwoty bez względu na to, kto ponosi winę za to, że zlecenie nie zostało zrealizowane bądź produkt nie został sprzedany.

Wiesz już co jest zwrotne zaliczka czy zadatek. Z pewnością więc chcesz wiedzieć, które z rozwiązań jest dla Ciebie bezpieczniejsze. Pamiętaj, że zawsze warto stawiać na to, co umocowane jest w Kodeksie cywilnym, a w przypadku zaliczki tak nie jest.

Czy lepiej zadatek czy zaliczka?

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy bowiem od tego, którą ze stron jesteś, a także na jakim poziomie ochrony Ci zależy. Wiele osób zastanawia się co jest zwrotne zadatek czy zaliczka i od tego uzależniona swoją decyzję, na co się zdecydować. Tymczasem trzeba pamiętać, że zaliczka nie jest wprost uregulowana w Kodeksie cywilnym, o czym wskazaliśmy już wcześniej. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby wybrana forma wpłaty pieniędzy na poczet zamówienia/zlecenia była chroniona prawnie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zadatek. Musisz jednak pamiętać, że podlega on zwrotowi i to w podwójnej wysokości, co w przypadku zaliczki nie jest stosowane.

O czym pamiętać, decydując się na zakup samochodu?

Zarówno zaliczkę, jak i zadatek możesz wpłacić, kiedy decydujesz się na zakup własnego auta. Jeśli sfinalizujesz transakcję, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności. Niezbędne jest między innymi ubezpieczenie OC, które w naszym kraju jest obowiązkowe – za jego brak nakładane są naprawdę wysokie kary. Jeśli chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie, powinny zainteresować Cię ubezpieczenia AC, które zapewnią Ci ochronę wtedy, kiedy uszkodzisz swój samochód, na przykład zarysujesz go na parkingu. Ci, którzy dużo jeżdżą mogą rozważyć ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. To pierwsze pozwala uzyskać pomoc w przypadku nie tylko stłuczki czy wypadku, ale również usterki – kiedy samochód się popsuje, wystarczy zadzwonić do ubezpieczalni, aby we wskazanym miejscu pojawiła się laweta, która odholuje pojazd do warsztatu. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę w przypadku, gdy na skutek wypadku lub stłuczki odniesiesz obrażenia. Ochroną objęci są na ogół również pasażerowie. Pomocna w wyborze najlepszej polisy jest porównywarka AC OC, z której można skorzystać w pełni za darmo.

Bez względu na to, czy chcesz coś kupić czy skorzystać z jakiejś usługi, musisz liczyć się z tym, że sprzedawca lub wykonawca będzie oczekiwał wpłacenia części należności. Pamiętaj, że w grę może wchodzić zarówno zaliczka, jak i zadatek. Szukając odpowiedzi na pytanie co lepsze zadatek czy zaliczka, pamiętaj, że obie te formy płatności różnią się między sobą, nie każda jest zwrotna, nie każda ma również silne ugruntowanie w prawie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców?

Jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców?

Współcześnie niemalże każdy może uzyskać uprawnienia niezbędne do kierowania pojazdem mechanicznym. Osoby, które chcą pracować za kierownicą, muszą jednak przejść dodatkowe testy. Wyjaśniamy, jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców! Wykorzystywanie pojazdów do celów prywatnych a do zawodowych stanowi […]

więcej
Wszystko, co musisz wiedzieć o numerze IBAN

Wszystko, co musisz wiedzieć o numerze IBAN

Chcesz zrobić zakupy w jednym z zagranicznych sklepów internetowych? Nawiązałeś współpracę z firmą, która ma siedzibę poza granicami Polski? W obu tych sytuacjach niezbędne będzie wykonanie zagranicznego przelewu. Do sfinalizowania takiej transakcji potrzebować będziesz numeru IBAN. Czym on […]

więcej
Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Od kilku lat coraz częściej podejmowane są działania na rzecz ochrony zarówno planety, jak i środowiska naturalnego. W związku z tym znaczną przemianę przechodzi wiele dziedzin, w tym także turystyka. W ostatnim czasie rosnące zainteresowanie na całym świecie […]

więcej
UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

  Realizując przepisy prawa w Polsce działa jedna instytucja odpowiedzialna za wdrażanie i kontrolowanie Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, bo o nim mowa, ma w swoim zakresie szereg kompetencji, które są bardzo istotne dla działania całego […]

więcej