Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Oceń ten wpis

Podczas użytkowania samochodu może dojść do różnych zdarzeń, których konsekwencją mogą być problemy finansowe. Unikniesz ich, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli jesteś osobą przezorną, powinieneś wykupić nie tylko obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Ponadprogramowego ubezpieczenia potrzebujesz szczególnie wtedy, gdy masz w planach wyjazd poza Polskę. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę może okazać się niezwykle pomocne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Czy warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

Większość polskich kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tylko ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne są dobrowolne. Oznacza to, że możesz je kupić, ale nie musisz tego robić. Co ważne, ubezpieczenia komunikacyjne chronią nie tylko właścicieli samochodów osobowych – mogą je wykupić także posiadacze samochodów dostawczych, ciężarowych, motocykli. Zakres ochrony, jaki zapewnia dodatkowe ubezpieczenie samochodu jest bardzo różny, ale dzięki temu możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela nie tylko po kolizji. W zależności od tego, jaką dodatkową polisę wybierzesz, możesz z niej skorzystać także po awarii czy kradzieży samochodu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu warto wziąć pod uwagę?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Jest ono ważne nie tylko na terenie Polski, ale również we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Respektują je także państwa, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli wybierasz się autem do państwa, które nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd – to tak zwana Zielona Karta. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych otrzymasz ją za darmo, w innych jest ona wydawana za niewielką opłatą. Inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które mogą okazać się pomocne podczas podróży po kraju lub zagranicznego wyjazdu to:

  • ubezpieczenie autocasco zwane popularnie AC;
  • ubezpieczenie assistance;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Każde z nich zapewnia inny zakres ochrony.

AC

Ubezpieczenia AC nie należą do tych, które wśród polskich kierowców cieszą się największą popularnością – dla wielu polisa jest zbyt droga. Pamiętaj jednak, że posiadając polisę AC, możesz liczyć na odszkodowanie nie tylko wtedy, gdy Twój pojazd zostanie skradziony. Mając polisę autocasco, możesz też liczyć na odszkodowanie, gdy zarysujesz auto podczas parkowania oraz wtedy, kiedy powstaną inne mniejsze lub większe szkody. Jeśli pełne ubezpieczenie AC to dla Ciebie zbyt duży wydatek, do wyboru masz także tak zwane minicasco, a w przypadku wyjazdu za granicę możesz kupić krótkoterminową polisę AC – okres jej obowiązywania możesz dostosować do długości swojego wyjazdu.

NNW

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne zaliczane jest do ubezpieczeń osobowych. Ubezpieczyciele proponują je w dwóch wariantach: ochrona może dotyczyć tylko kierowcy albo dodatkowo pasażerów. Za pierwszą polisę zapłacisz mniej. Jak wysokie odszkodowanie otrzymasz, zależy nie tylko od sumy ubezpieczenia, ale także od stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, który określany jest procentowo. W ramach tej polisy ochroną objęte jest zarówno zdrowie, jak i życie. Możesz liczyć też na zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków często oferowane jest w pakiecie z polisą OC, ale możesz je też kupić oddzielnie.

Assistance

Dobrowolne ubezpieczenie assistance zapewni Ci pomoc w awaryjnej sytuacji, która może spotkać Cię na drodze. Na ogół w zakres ochrony wchodzi:

  • naprawa auta na miejscu;
  • holowanie;
  • zmiana przebitej opony;
  • dowóz paliwa.

Ubezpieczenie assistance możesz wykupić na bardzo różny okres: na 7, 14 lub 30 dni. W razie kolizji za granicą możesz też liczyć na pomoc tłumacza. Assistance to ubezpieczenie, które warto wykupić, korzystając z wynajętego auta. Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu może obejmować także polisę NNW.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu – jak wybrać najlepszą ofertę?

Zakres ubezpieczenia polisy OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam, jednak cena ubezpieczenia może mocno się różnić. Ceny polis od odpowiedzialności cywilnej każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala samo, biorąc pod uwagę różne kryteria. Różnice w cenach polis mogą być znaczne, dlatego też, jeśli chcesz wybrać najbardziej korzystną ofertę, z pomocą przyjdzie Ci Kioskpolis.pl – to zaawansowana porównywarka OC AC, która w przeciągu kilku minut wyliczy Ci koszt polis w kilkunastu największych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Jakie możliwości dają dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje w razie awarii auta czy stłuczki pozwoli Ci uniknąć zmartwień i poważnych wydatków. Podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze, posiadając dodatkowe ubezpieczenie, możesz liczyć na wsparcie ze strony swojego ubezpieczyciela zarówno w razie niegroźnej stłuczki, jak i wypadku czy poważnej awarii samochodu. W zależności od tego, na jakie dodatkowe ubezpieczenie się zdecydujesz, pomoc otrzymasz zarówno Ty, jak i Twoi bliscy. Wykupując dodatkową polisę, zapewnisz sobie spokojną głowę za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu warto wykupić przed wyjazdem za granicę?

Ubezpieczenie dodatkowe samochodu, które warto mieć podczas zagranicznych wyjazdów to assistance, które uchroni Cię przed wysokimi kosztami związanymi z holowanie auta na zagranicznej autostradzie. Z kolei autocasco może być finansowym wsparciem, gdy Twoje auto zostanie skradzione. Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, których zakup warto rozważyć przed wyjazdem za granicę, jest też NNW komunikacyjne.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

We współcześnie produkowanych samochodach stosowanych jest wiele rozwiązań, które mają za zadanie podnosić bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Wśród nich jest system kontroli trakcji, którego zadaniem jest zapobieganie ślizganiu się opon podczas ruszania […]

więcej
OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

Ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje na ogół przez okres 12 miesięcy. Istnieją jednak wyjątki, umożliwiające wykupienie takiej polisy na krótszy okres, np. na 30 dni. Z takiej wersji OC mogą skorzystać właściciele samochodów historycznych lub pojazdów zarejestrowanych czasowo. Sprawdźmy, […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej