Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Oceń ten wpis

Podczas użytkowania samochodu może dojść do różnych zdarzeń, których konsekwencją mogą być problemy finansowe. Unikniesz ich, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli jesteś osobą przezorną, powinieneś wykupić nie tylko obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Ponadprogramowego ubezpieczenia potrzebujesz szczególnie wtedy, gdy masz w planach wyjazd poza Polskę. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę może okazać się niezwykle pomocne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Czy warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

Większość polskich kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tylko ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne są dobrowolne. Oznacza to, że możesz je kupić, ale nie musisz tego robić. Co ważne, ubezpieczenia komunikacyjne chronią nie tylko właścicieli samochodów osobowych – mogą je wykupić także posiadacze samochodów dostawczych, ciężarowych, motocykli. Zakres ochrony, jaki zapewnia dodatkowe ubezpieczenie samochodu jest bardzo różny, ale dzięki temu możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela nie tylko po kolizji. W zależności od tego, jaką dodatkową polisę wybierzesz, możesz z niej skorzystać także po awarii czy kradzieży samochodu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu warto wziąć pod uwagę?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Jest ono ważne nie tylko na terenie Polski, ale również we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Respektują je także państwa, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli wybierasz się autem do państwa, które nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd – to tak zwana Zielona Karta. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych otrzymasz ją za darmo, w innych jest ona wydawana za niewielką opłatą. Inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które mogą okazać się pomocne podczas podróży po kraju lub zagranicznego wyjazdu to:

  • ubezpieczenie autocasco zwane popularnie AC;
  • ubezpieczenie assistance;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Każde z nich zapewnia inny zakres ochrony.

AC

Ubezpieczenia AC nie należą do tych, które wśród polskich kierowców cieszą się największą popularnością – dla wielu polisa jest zbyt droga. Pamiętaj jednak, że posiadając polisę AC, możesz liczyć na odszkodowanie nie tylko wtedy, gdy Twój pojazd zostanie skradziony. Mając polisę autocasco, możesz też liczyć na odszkodowanie, gdy zarysujesz auto podczas parkowania oraz wtedy, kiedy powstaną inne mniejsze lub większe szkody. Jeśli pełne ubezpieczenie AC to dla Ciebie zbyt duży wydatek, do wyboru masz także tak zwane minicasco, a w przypadku wyjazdu za granicę możesz kupić krótkoterminową polisę AC – okres jej obowiązywania możesz dostosować do długości swojego wyjazdu.

NNW

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne zaliczane jest do ubezpieczeń osobowych. Ubezpieczyciele proponują je w dwóch wariantach: ochrona może dotyczyć tylko kierowcy albo dodatkowo pasażerów. Za pierwszą polisę zapłacisz mniej. Jak wysokie odszkodowanie otrzymasz, zależy nie tylko od sumy ubezpieczenia, ale także od stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, który określany jest procentowo. W ramach tej polisy ochroną objęte jest zarówno zdrowie, jak i życie. Możesz liczyć też na zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków często oferowane jest w pakiecie z polisą OC, ale możesz je też kupić oddzielnie.

Assistance

Dobrowolne ubezpieczenie assistance zapewni Ci pomoc w awaryjnej sytuacji, która może spotkać Cię na drodze. Na ogół w zakres ochrony wchodzi:

  • naprawa auta na miejscu;
  • holowanie;
  • zmiana przebitej opony;
  • dowóz paliwa.

Ubezpieczenie assistance możesz wykupić na bardzo różny okres: na 7, 14 lub 30 dni. W razie kolizji za granicą możesz też liczyć na pomoc tłumacza. Assistance to ubezpieczenie, które warto wykupić, korzystając z wynajętego auta. Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu może obejmować także polisę NNW.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu – jak wybrać najlepszą ofertę?

Zakres ubezpieczenia polisy OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam, jednak cena ubezpieczenia może mocno się różnić. Ceny polis od odpowiedzialności cywilnej każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala samo, biorąc pod uwagę różne kryteria. Różnice w cenach polis mogą być znaczne, dlatego też, jeśli chcesz wybrać najbardziej korzystną ofertę, z pomocą przyjdzie Ci Kioskpolis.pl – to zaawansowana porównywarka OC AC, która w przeciągu kilku minut wyliczy Ci koszt polis w kilkunastu największych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Jakie możliwości dają dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje w razie awarii auta czy stłuczki pozwoli Ci uniknąć zmartwień i poważnych wydatków. Podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze, posiadając dodatkowe ubezpieczenie, możesz liczyć na wsparcie ze strony swojego ubezpieczyciela zarówno w razie niegroźnej stłuczki, jak i wypadku czy poważnej awarii samochodu. W zależności od tego, na jakie dodatkowe ubezpieczenie się zdecydujesz, pomoc otrzymasz zarówno Ty, jak i Twoi bliscy. Wykupując dodatkową polisę, zapewnisz sobie spokojną głowę za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu warto wykupić przed wyjazdem za granicę?

Ubezpieczenie dodatkowe samochodu, które warto mieć podczas zagranicznych wyjazdów to assistance, które uchroni Cię przed wysokimi kosztami związanymi z holowanie auta na zagranicznej autostradzie. Z kolei autocasco może być finansowym wsparciem, gdy Twoje auto zostanie skradzione. Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, których zakup warto rozważyć przed wyjazdem za granicę, jest też NNW komunikacyjne.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Kradzież

Kradzież

Według Kodeksu Karnego art. 278, kradzieżą jest zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Przez pojęcie „zaboru” rozumiemy fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Warto dodać, że termin ten obowiązuje również, gdy przedmiot został pozostawiony w określonym miejscu, a […]

więcej
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? W niektórych krajach ochronę od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci posiadanie OC. Są jednak państwa, w których niezbędna okaże się Zielona Karta. Sprawdź, które kraje ją honorują. Przekonaj się też, czym zastąpić Zieloną Kartę, […]

więcej
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Kategorii praw jazdy jest obecnie naprawdę wiele. Wśród jest między innymi prawo jazdy AM. O ten dokument mogą ubiegać się osoby, które mają ukończone 14 lat. Jeszcze kilkanaście lat temu najmłodsi kierowcy mogli otrzymać tylko kartę motorowerową. Po […]

więcej