Czy kolor auta ma wpływ na ubezpieczenie OC?

Czy kolor auta ma wpływ na ubezpieczenie OC?

Oceń ten wpis

OC samochodu zalicza się do ubezpieczeń komunikacyjnych i jako jedyne ma charakter obowiązkowy – w Polsce (poza pewnymi wyjątkami) każde auto musi posiadać ważną polisę odpowiedzialności cywilnej, która chroni sprawcę wypadku lub kolizji przed konsekwencjami finansowymi związanymi ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu zajmiemy się kwestią ceny polisy i odpowiemy na pytanie, czy kolor auta ma wpływ na ubezpieczenie OC – sprawdź! 

Kryteria mające wpływ na cenę OC

Zakres ochrony, którą gwarantuje ubezpieczenie OC jest taki sam, niezależnie od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego jeden z kluczowych czynników, na które klienci zwracają uwagę podczas wybierania konkretnej oferty ubezpieczeniowej, stanowi cena polisy. Trudno w tym przypadku jednak podać konkretne widełki, ponieważ na wysokość składki wpływa wiele kwestii. Jakich?

  • Wiek kierowcy,
  • Czas posiadania prawa jazdy,
  • Miejsce zamieszkania,
  • Stan cywilny,
  • Historia ubezpieczeniowa (za bezszkodową jazdę naliczane są zniżki),
  • Marka, model i wiek auta,
  • Pojemność silnika (im jest wyższa, tym OC może być droższe).

Składka ubezpieczeniowa dla każdego klienta jest wyliczana indywidualnie, dlatego nawet jeżeli Twoje auto ma bardzo mocny silnik, nie oznacza to automatycznie, że za OC zapłacisz więcej – starsi, doświadczeni kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie kolizji i wypadków drogowych nadal mogą liczyć na atrakcyjne oferty cenowe. Zazwyczaj w najtrudniejszej sytuacji są młode osoby, które niedawno odebrały prawo jazdy i nie zdążyły jeszcze zdobyć zniżek ubezpieczeniowych. 

Czy kolor samochodu ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC?

Jak widzisz, na cenę polisy OC wpływają przede wszystkim dane związane z ubezpieczanym pojazdem oraz informacje na temat kierowcy. A co z kolorem karoserii? Czy jej odcień ma wpływ na koszty OC? Z reguły pytanie o kolor samochodu nie pojawia się w kwestionariuszach przekazywanych klientom firm ubezpieczeniowych – kwestia odcienia karoserii rzadko ma jakiekolwiek znaczenie dla ubezpieczycieli, którzy podczas wyliczania składki biorą pod uwagę bardziej istotne parametry dotyczące pojazdu. 

Jakie kolory samochodów są bardziej kosztowne w ubezpieczeniach OC?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jakie kolory samochodów mogą mieć wpływ na podniesienie wysokości składki ubezpieczenia OC, ponieważ nawet, jeżeli któreś towarzystwo analizuje kolory aut podczas ustalania ceny OC, to ten czynnik ma bardzo niewielki wpływ na ostateczne kalkulacje, które uwzględniają wiele innych, ważniejszych zmiennych. 

Jeśli zależy Ci na wybraniu przystępnego cenowo OC, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej Kiosk Polis i porównaj wysokość składek zaproponowanych przez różne firmy ubezpieczeniowe. Szybko, bez wychodzenia z domu będziesz w stanie wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Za pomocą kalkulatora porównasz również inne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych: ubezpieczenia AC, NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz ubezpieczenie Assistance

Pamiętaj, że cenę ubezpieczenia OC możesz obniżyć również decydując się na wykupienie polisy w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych – wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje wówczas bardzo atrakcyjne zniżki, dlatego warto sprawdzić, jak będą wyglądały koszty pojedynczych produktów, a jak, jeżeli zdecydujesz się na ich połączenie. 

Czy wybór koloru samochodu może wpływać na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Biorąc pod uwagę, że kolor samochodu nie ma w ogóle wpływu (lub ma bardzo niewielki!) na koszty ubezpieczenia OC, wybierając odcień karoserii warto się kierować przede wszystkim własnymi preferencjami estetycznymi oraz kwestiami praktycznymi, np. widocznością ewentualnych zabrudzeń. 

Podsumowanie: kolor samochodu a OC – co warto wiedzieć na ten temat? Zazwyczaj kolor pojazdu nie ma znaczenia dla wysokości składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a nawet jeżeli jakieś towarzystwo bierze pod uwagę tę kwestię wyliczając koszty polisy, wpływ kolorystyki karoserii na cenę OC jest bardzo niewielki. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Chociaż OC jest silnie osadzone w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych, jego specyficzny rodzaj sprawdza się również w innych dziedzinach życia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się przede wszystkim właścicielom nieruchomości i osobom wypoczywającym na wakacjach, ale w […]

więcej
Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Posiadanie i utrzymanie samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Kierowcy muszą szczególnie rozsądnie prowadzić swój budżet. Tym bardziej, że przez zapominalstwo lub celowe unikanie płatności można narazić się na poważne kary finansowe. Wyjaśniamy, ile będą wynosić jedne z […]

więcej
Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu! Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?  Dodatkowa […]

więcej
Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Choć święta wielkanocne spędzone tradycyjnie w gronie bliskich mają pewną sentymentalną wartość, wykorzystane ich na krótki urlop może być świetnym pomysłem. Gdzie spędzić święta wielkanocne? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się!

więcej