Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup ubezpieczenie turystyczne
Planujesz zwiedzić Czechy samochodem? A może po prostu wybierasz się do naszego zachodniego sąsiada w celach służbowych bądź osobistych? W takim razie warto zapoznać się z naszymi wskazówkami. Dowiedz się, jak dobrze zaplanować i zorganizować podróż oraz pobyt w Czechach.

Czechy samochodem – co warto zobaczyć?

W czasach pandemii koronawirusa wiele osób decyduje się na podróże własnym środkiem transportu, co pozwala ograniczyć kontakty z innymi osobami – przynajmniej w trakcie drogi – do niezbędnego minimum (np. tankowania czy zamówienia jedzenia w trasie). Jeśli właśnie planujesz podróż do Czech samochodem, to sprawdź koniecznie, co warto zobaczyć!

  • Praga – stolica Czech jest oczywiście jedną z najchętniej obieranych destynacji turystycznych, ale też biznesowych. Polecamy odwiedzić m.in. Zamek na Hradczanach, Katedrę Św. Wita, Most Karola czy przespacerować się rynkiem.
  • Malownicze Morawy Południowe – to jedna z częstszych propozycji, gdy poruszana jest kwestia pt. „Czechy samochodem co warto zobaczyć”. I wcale się nie dziwimy! To jeden z najbardziej zjawiskowych regionów Centralnej Europy, nazywany nierzadko „Słowiańską Toskanią”. Możemy tu podziwiać imponujące pałace i zamki oraz zachwycać się bajkową scenerią z licznymi winnicami.
  • Karlowe Wary – jest to światowej sławy uzdrowisko, którego klimat tworzy przepiękna architektura. Atutem jest malownicze położenie, w głębokiej dolinie otoczonej zalesionymi zboczami, a podstawową atrakcją aż 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna mająca właściwości lecznicze.
  • Góry – czeskie góry idealnie nadają się do uprawiania sportów zimowych – jeśli jesteś fanem takiej aktywności, Czechy samochodem warto zaliczyć w miesiącach od listopada do marca. Kurortów jest całkiem sporo – np. Harrachov, Benecko, Mała Upa czy Červenohorskie Sedlo.

Czechy samochodem – co trzeba mieć ze sobą?

Czechy samochodem – co trzeba mieć ze sobą?

Wybierasz się autem do Czech i zastanawiasz się, co zabrać? Najpierw sprawdź, czy masz ważną polisę ubezpieczeniową, aby w trakcie wyjazdu nie było konieczności poszukiwania, który ubezpieczyciel ma najtańsze ubezpieczenie OC. Jego ważność lada dzień się kończy, a Twój agent nie ma dla Ciebie dobrej oferty? W takim razie sprawdź nasz kalkulator OC! Znajdziesz tam też bardzo atrakcyjne pakiety i dokupisz ubezpieczenie AC, Assistance czy NNW. Pamiętaj – bez dobrej polisy komunikacyjnej ani rusz, a szczególnie w daleką podróż zagraniczną.

Przejdźmy do konkretów, czyli co zabrać? Przede wszystkim nie musisz martwić się o paszport, Zieloną Kartę ani wizę! Niemniej konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Granicę zwykle przekracza się bez żadnej kontroli, ale w związku z dynamiczną sytuacją na świecie wynikającą z panującej pandemii, mogą się takowe zdarzyć.

W kwestii Czechy samochodem co trzeba mieć, na pewno musimy poruszyć kwestię winiet. Otóż wiele czeskich dróg podlega opłatom, dlatego warto zawczasu wykupić winietę dla samochodu, którym będziemy przemierzać trasy i przykleić ją na przednią szybę. Ceny winiet w Czechach zależą od czasu, na jaki chcemy ją wykupić – roczna dla aut osobowych kosztuje 1500 CZK, miesięczna 440 CZK, z kolei dziesięciodniowa 310 CZK (ceny dotyczą 2020 roku). Winiety zakupimy na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, supermarketach i w punktach Autoklubu Bohemia Assistance, ale już wkrótce możemy spodziewać się wprowadzenia w pełni elektronicznego rozwiązania. Dlaczego przemierzając Czechy samochodem trzeba mieć winietę? Otóż jej brak może skończyć się mandatem w wysokości od 5000 koron czeskich (czyli minimum 800 zł!).

Oczywiście, bardzo istotną kwestią we wszelkich wyjazdach zagranicznych jest ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci pełną ochronę ubezpieczeniową praktycznie w każdym przypadku. Szczególnie przypilnuj kwestii tego, co obejmuje polisa, jeśli zamierzasz uprawiać sporty (np. wybierając się do Czech samochodem na narty). Korzystną ofertę możesz trafić decydując się na pakiet u swojego ubezpieczyciela – np. dobierając ubezpieczenie turystyczne do  ubezpieczenia OC i AC, dokupując ubezpieczenie Assistance na wyjazd do Czech czy rozszerzając polisę o ubezpieczenie NNW.

Planując wyprawę do Czech samochodem, nie musisz obawiać się wielu formalności, Zaplanuj trasę i eksploruj ten piękny kraj! Nie zapominaj o zasmakowaniu lokalnych potraw oraz koniecznie zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Marzysz o wyjeździe na narty, lecz ceny w kurortach w szczycie sezonu przekraczają Twoje możliwości? Choć z narciarstwem jednoznacznie kojarzy się okres od grudnia do lutego, nie brakuje miejsc, w których możesz się oddać tej rozrywce również wczesną […]

więcej
Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na święta lub ferie w góry? A może wybieracie się tylko na weekend? Niewątpliwie czeka Was dużo radości. Upewnij się jednak, że nic nie zakłóci błogiej zabawy i kup ubezpieczenie na ferie. Wybierz właściwe ubezpieczenie […]

więcej
Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

W związku z pandemią koronawirusa, sytuacja na świecie zmienia się z tygodnia na tydzień. Z tego względu, urlopowe koncepcje mogą w mgnieniu oka okazać się niemożliwe. Jeśli planuje się wycieczkę za granicę, najrozsądniej jest zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. […]

więcej
Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej, autostradowej lub tym podobnej. Jest niezbędna, jeśli chce się jeździć po ulicach obcego kraju. Planujesz wyjazd za granicę? Przedstawiamy ceny winiet w 2020 roku! Kierowca wyjeżdżający z Polski musi często […]

więcej