Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup ubezpieczenie turystyczne
Planujesz zwiedzić Czechy samochodem? A może po prostu wybierasz się do naszego zachodniego sąsiada w celach służbowych bądź osobistych? W takim razie warto zapoznać się z naszymi wskazówkami. Dowiedz się, jak dobrze zaplanować i zorganizować podróż oraz pobyt w Czechach.

Czechy samochodem – co warto zobaczyć?

W czasach pandemii koronawirusa wiele osób decyduje się na podróże własnym środkiem transportu, co pozwala ograniczyć kontakty z innymi osobami – przynajmniej w trakcie drogi – do niezbędnego minimum (np. tankowania czy zamówienia jedzenia w trasie). Jeśli właśnie planujesz podróż do Czech samochodem, to sprawdź koniecznie, co warto zobaczyć!

  • Praga – stolica Czech jest oczywiście jedną z najchętniej obieranych destynacji turystycznych, ale też biznesowych. Polecamy odwiedzić m.in. Zamek na Hradczanach, Katedrę Św. Wita, Most Karola czy przespacerować się rynkiem.
  • Malownicze Morawy Południowe – to jedna z częstszych propozycji, gdy poruszana jest kwestia pt. „Czechy samochodem co warto zobaczyć”. I wcale się nie dziwimy! To jeden z najbardziej zjawiskowych regionów Centralnej Europy, nazywany nierzadko „Słowiańską Toskanią”. Możemy tu podziwiać imponujące pałace i zamki oraz zachwycać się bajkową scenerią z licznymi winnicami.
  • Karlowe Wary – jest to światowej sławy uzdrowisko, którego klimat tworzy przepiękna architektura. Atutem jest malownicze położenie, w głębokiej dolinie otoczonej zalesionymi zboczami, a podstawową atrakcją aż 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna mająca właściwości lecznicze.
  • Góry – czeskie góry idealnie nadają się do uprawiania sportów zimowych – jeśli jesteś fanem takiej aktywności, Czechy samochodem warto zaliczyć w miesiącach od listopada do marca. Kurortów jest całkiem sporo – np. Harrachov, Benecko, Mała Upa czy Červenohorskie Sedlo.

Czechy samochodem – co trzeba mieć ze sobą?

Czechy samochodem – co trzeba mieć ze sobą?

Wybierasz się autem do Czech i zastanawiasz się, co zabrać? Najpierw sprawdź, czy masz ważną polisę ubezpieczeniową, aby w trakcie wyjazdu nie było konieczności poszukiwania, który ubezpieczyciel ma najtańsze ubezpieczenie OC. Jego ważność lada dzień się kończy, a Twój agent nie ma dla Ciebie dobrej oferty? W takim razie sprawdź nasz kalkulator OC! Znajdziesz tam też bardzo atrakcyjne pakiety i dokupisz ubezpieczenie AC, Assistance czy NNW. Pamiętaj – bez dobrej polisy komunikacyjnej ani rusz, a szczególnie w daleką podróż zagraniczną.

Przejdźmy do konkretów, czyli co zabrać? Przede wszystkim nie musisz martwić się o paszport, Zieloną Kartę ani wizę! Niemniej konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Granicę zwykle przekracza się bez żadnej kontroli, ale w związku z dynamiczną sytuacją na świecie wynikającą z panującej pandemii, mogą się takowe zdarzyć.

W kwestii Czechy samochodem co trzeba mieć, na pewno musimy poruszyć kwestię winiet. Otóż wiele czeskich dróg podlega opłatom, dlatego warto zawczasu wykupić winietę dla samochodu, którym będziemy przemierzać trasy i przykleić ją na przednią szybę. Ceny winiet w Czechach zależą od czasu, na jaki chcemy ją wykupić – roczna dla aut osobowych kosztuje 1500 CZK, miesięczna 440 CZK, z kolei dziesięciodniowa 310 CZK (ceny dotyczą 2020 roku). Winiety zakupimy na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, supermarketach i w punktach Autoklubu Bohemia Assistance, ale już wkrótce możemy spodziewać się wprowadzenia w pełni elektronicznego rozwiązania. Dlaczego przemierzając Czechy samochodem trzeba mieć winietę? Otóż jej brak może skończyć się mandatem w wysokości od 5000 koron czeskich (czyli minimum 800 zł!).

Oczywiście, bardzo istotną kwestią we wszelkich wyjazdach zagranicznych jest ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci pełną ochronę ubezpieczeniową praktycznie w każdym przypadku. Szczególnie przypilnuj kwestii tego, co obejmuje polisa, jeśli zamierzasz uprawiać sporty (np. wybierając się do Czech samochodem na narty). Korzystną ofertę możesz trafić decydując się na pakiet u swojego ubezpieczyciela – np. dobierając ubezpieczenie turystyczne do  ubezpieczenia OC i AC, dokupując ubezpieczenie Assistance na wyjazd do Czech czy rozszerzając polisę o ubezpieczenie NNW.

Planując wyprawę do Czech samochodem, nie musisz obawiać się wielu formalności, Zaplanuj trasę i eksploruj ten piękny kraj! Nie zapominaj o zasmakowaniu lokalnych potraw oraz koniecznie zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Kierowcy od lat narzekają na zły stan polskich dróg. Takie warunki są nie tylko irytujące, ale też potencjalnie niebezpiecznie. Wyrwa w jezdni może również doprowadzić do poważnych szkód w samochodzie. Czy w takiej sytuacji da się uzyskać jakieś […]

więcej
Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Wybierasz się samochodem na wakacje do europejskich krajów, a może często podróżujesz służbowo poza granice Polski? W takim razie powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie pobytu poza domem. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie assistance w […]

więcej
Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

W ofertach biur podróży nic nie przykuło Twojej uwagi, a może po prostu chcesz pierwszy raz na własną rękę zorganizować swój urlop? Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na udaną wycieczkę. Przedstawiamy 7 prostych wskazówek, które podpowiedzą Ci, […]

więcej
Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Planujesz wyjazd na półwysep Indyjski? To niezwykłe miejsce na ziemi zachwyca swoją egzotyką, dziką naturą oraz niesamowitą kulturą. Piękne buddyjskie świątynie, niesamowite plaże Goa czy barwne targowiska to jedynie kilka atrakcji, które zachwycają turystów z całego świata. Wybierając […]

więcej