Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup ubezpieczenie turystyczne
Planujesz zwiedzić Czechy samochodem? A może po prostu wybierasz się do naszego zachodniego sąsiada w celach służbowych bądź osobistych? W takim razie warto zapoznać się z naszymi wskazówkami. Dowiedz się, jak dobrze zaplanować i zorganizować podróż oraz pobyt w Czechach.

Czechy samochodem – co warto zobaczyć?

W czasach pandemii koronawirusa wiele osób decyduje się na podróże własnym środkiem transportu, co pozwala ograniczyć kontakty z innymi osobami – przynajmniej w trakcie drogi – do niezbędnego minimum (np. tankowania czy zamówienia jedzenia w trasie). Jeśli właśnie planujesz podróż do Czech samochodem, to sprawdź koniecznie, co warto zobaczyć! W naszym artykule znajdziesz również praktyczne wskazówki, które mogą Ci się przydać podczas wyjazdu. 

Podstawowe informacje o podróży po Czechach

Czechy to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu! Nasz południowy sąsiad może pochwalić się nie tylko jedną z najpiękniejszych europejskich stolic – Pragą, która jest perłą w koronie czeskiej turystyki, ale również renomowanymi uzdrowiskami (zwróć szczególną uwagę na Karlowe Wary, o których więcej napiszemy niżej i Mariańskie Łaźnie). Jeżeli natomiast lubisz aktywny wypoczynek, koniecznie odwiedź czeskie Karkonosze, które znajdują się przy granicy z Polską. Poniżej lista 4 atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć w ramach podróży po Czechach. 

    • Pragę – stolica Czech jest oczywiście jedną z najchętniej obieranych destynacji turystycznych, ale też biznesowych. Polecamy odwiedzić m.in. Zamek na Hradczanach, Katedrę Św. Wita, Most Karola czy przespacerować się rynkiem.
    • Malownicze Morawy Południowe – to jedna z częstszych propozycji, gdy poruszana jest kwestia pt. „Czechy samochodem co warto zobaczyć”. I wcale się nie dziwimy! To jeden z najbardziej zjawiskowych regionów Centralnej Europy, nazywany nierzadko „Słowiańską Toskanią”. Możemy tu podziwiać imponujące pałace i zamki oraz zachwycać się bajkową scenerią z licznymi winnicami.
    • Karlowe Wary – jest to światowej sławy uzdrowisko, którego klimat tworzy przepiękna architektura. Atutem jest malownicze położenie, w głębokiej dolinie otoczonej zalesionymi zboczami, a podstawową atrakcją aż 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna mająca właściwości lecznicze.
    • Góry – czeskie góry idealnie nadają się do uprawiania sportów zimowych – jeśli jesteś fanem takiej aktywności, Czechy samochodem warto zaliczyć w miesiącach od listopada do marca. Kurortów jest całkiem sporo – np. Harrachov, Benecko, Mała Upa czy Červenohorskie Sedlo.

    Będąc w Czechach, koniecznie postaraj się lepiej poznać ten kraj również pod względem kulinarnym! Spróbuj knedlików (bułek gotowanych na parze), utopenci (kiełbasek w marynacie), marynowanego sera pleśniowego oraz opłatków przekładanych słodkimi masami, które są popularnymi czeskimi słodyczami. 

Wymagane dokumenty w celu podróży do Czech

Czechy samochodem – co trzeba mieć ze sobą?

Przejdźmy do konkretów, czyli co zabrać ze sobą, jeżeli planujesz wyjazd do południowego sąsiada Polski? Jakich formalności powinieneś dopełnić?

Przede wszystkim nie musisz martwić się o paszport ani wizę! Niemniej konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Granicę zwykle przekracza się bez żadnej kontroli, ale w związku z dynamiczną sytuacją na świecie wynikającą z panującej pandemii, mogą się takowe zdarzyć. Polacy mogą wjeżdżać do Czech i przebywać w kraju do 90 dni na podstawie dowodu osobistego lub, opcjonalnie, paszportu.

Jeżeli Twoja wizyta w Czechach nie przekracza 3 miesięcy, nie potrzebujesz jakiegokolwiek pozwolenia na pobyt. W przeciwnym razie możesz poprosić o wydanie karty pobytu czasowego.

Pamiętaj, że na terenie Czech uznawane jest ubezpieczenie OC, które wykupiłeś w Polsce, dlatego nie potrzebujesz Zielonej Karty, czyli dokumentu potwierdzającego, że auto posiada aktualne OC w kraju, w którym jest zarejestrowane. W związku z tym, jeżeli wybierasz się autem do Czech i zastanawiasz się, co zabrać, w pierwszej kolejności sprawdź, czy masz ważną polisę ubezpieczeniową OC, aby w trakcie wyjazdu nie było konieczności poszukiwania, który ubezpieczyciel ma najtańsze ubezpieczenie OC. Jego ważność lada dzień się kończy, a Twój agent nie ma dla Ciebie dobrej oferty? W takim razie sprawdź nasz kalkulator OC! Znajdziesz tam też bardzo atrakcyjne pakiety i dokupisz ubezpieczenie AC, Assistance czy NNW. Pamiętaj – bez dobrej polisy komunikacyjnej ani rusz, a szczególnie w daleką podróż zagraniczną.

Planując podróż samochodową do Czech zabierz ze sobą również prawo jazdy (jest honorowane w Czechach), dowód zakupu OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Przepisy drogowe w Czechach, na co zawracać uwagę?

Wiesz już, jakie formalności przed wyjazdem samochodem do Czech to konieczność, ale poruszając się samodzielnie po tamtejszych drogach, musisz również pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów drogowych. Poniżej lista 5 najważniejszych przepisów drogowych.

  • W Czechach światła mijania muszą być używane przez cały rok, a kierowca oraz pasażerowie, również Ci siedzący na tylnych siedzeniach, są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa.
  • Podczas jazdy kierowca jest zobowiązany do korzystania z zestawu głośnomówiącego oraz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
  • Dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg należy przewozić w dedykowanych fotelikach bezpieczeństwa.
  • W samochodzie niedopuszczalne jest używanie antyradarów, a kierowca nie może zatrzymywać się i parkować w miejscach dla inwalidów.
  • Osoba prowadząca pojazd musi być trzeźwa – w Czechach dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Planując wyjazd do Czech musisz pamiętać również o surowych karach za zbyt szybką jazdę. Znaczące przekroczenie prędkości może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów na terenie kraju obowiązującym nawet do 6 miesięcy. Jakie są ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych? Jeżeli znaki drogowe nie pokazują inaczej, informacje na temat dopuszczalnej prędkości dla poszczególnych typów dróg znajdziesz w poniższej tabeli.

Rodzaj drogi Dopuszczalna prędkość jazdy
Autostrady 130 km/h
Droga szybkiego ruchu 110 km/h
Teren zabudowany 50 km/h
Poza terenem zabudowanym 90 km/h

 

Za zbyt szybką jazdę ukarać Cię może nie tylko czeska policja, ale również lokalna straż miejska. Pamiętaj, że na niektórych trasach w Czechach, podobnie jak w Polsce, działają odcinkowe pomiary prędkości.
UWAGA: w teorii od 1 stycznia 2024 roku w życie mogą wejść przepisy mówiące o podniesieniu do 150 km/h maksymalnej dopuszczalnej prędkości na wybranych odcinkach autostrad. Kiedy ta zmiana zacznie realnie obowiązywać? Trudno powiedzieć, dlatego śledź aktualności.

Opłaty drogowe i winiety w Czechach

 

W kwestii Czechy samochodem co trzeba mieć, na pewno musimy poruszyć kwestię winiet. Otóż wiele czeskich dróg podlega opłatom, dlatego warto zawczasu wykupić winietę dla samochodu, którym będziemy przemierzać trasy i przykleić ją na przednią szybę. Ceny winiet w Czechach zależą od czasu, na jaki chcemy ją wykupić – roczna dla aut osobowych kosztuje 1500 CZK, miesięczna 440 CZK, z kolei dziesięciodniowa 310 CZK (ceny dotyczą 2023 roku). Dlaczego przemierzając Czechy samochodem trzeba mieć winietę? Otóż jej brak może skończyć się mandatem w wysokości od 5000 koron czeskich (czyli minimum 800 zł!). 

UWAGA: od stycznia 2021 roku w Czechach honorowane są tylko winiety elektroniczne. Elektroniczną winietę na czeskie drogi kupisz bezpośrednio na internetowej stronie lokalnego operatora autostrad: https://edalnice.cz/. Dzięki temu unikniesz płacenia prowizji, która jest niekiedy naliczana przez pośredników. 

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

 

Podróżując samochodem po Czechach musisz pamiętać o odpowiednim wyposażeniu auta. W pojeździe, poza apteczką, powinieneś posiadać również koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Nie zapominaj również o tym, żeby przed wyjazdem zajrzeć do Twojej apteczki samochodowej i upewnić się, że jest ona wyposażona we wszystko, co potrzebne. Część wyposażenia mogłeś w przeszłości zużyć, dlatego pamiętaj o jego uzupełnieniu. 

Jeżeli do Czech chcesz pojechać zimą lub jesienią, uwzględnij lokalne wymagania dotyczące użytkowania opon zimowych. Pojazdy muszą być w nie wyposażone w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeżeli na drodze jest obecna warstwa śniegu, lodu lub szronu bądź pogoda może sugerować pojawienie się takich warunków

Kary i postępowanie w przypadku zatrzymania przez czeską policję

Jeżeli nie zastosujesz się do obowiązujących w Czechach przepisów narażasz się na konkretne kary finansowe.

 

  • Za brak ważnej winiety może zostać na Ciebie nałożony mandat w wysokości do 100 000 CZK. W zależności od aktualnego kursu, kara jest w stanie przekroczyć 17 000 złotych.
  • Kwota mandatu za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu sięga nawet do 20 000 CZK. W tym przypadku grozi Ci również zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego kraju. Należy jednak zaznaczyć, że w 2023 roku prezydent Czech podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego, podnosząc mandat za jazdę po alkoholu do kwoty 25 000 CZK. Znowelizowany kodeks ma obowiązywać od stycznia 2024 roku.
  • Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości jest uzależniony przede wszystkim od tego, o ile kilometrów jechałeś zbyt szybko w stosunku do obowiązującego ograniczenia oraz w jakim terenie doszło do zdarzenia. Przykład: jeżeli w terenie zabudowanym przekroczysz do 5 km/h dopuszczalną prędkość, może na Ciebie zostać nałożona kara w wysokości 1 500 – 2 500 CZK, ale jeżeli będziesz jechał co najmniej o 50 km/h za szybko, kwota mandatu wynosi od 5 000 do 10 000 CZK. 

Łamanie przepisów ruchu drogowego wiąże się nie tylko z dotkliwymi karami finansowymi. Na kierowców nakładane są również punkty karne – przekroczenie określonego progu punktowego skutkuje całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech przez 12 miesięcy. 

Ubezpieczenie podróżne i zdrowotne w podróży do Czech

Bardzo istotną kwestią we wszelkich wyjazdach zagranicznych jest ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci pełną ochronę ubezpieczeniową praktycznie w każdym przypadku. Szczególnie przypilnuj kwestii tego, co obejmuje polisa, jeśli zamierzasz uprawiać sporty (np. wybierając się do Czech samochodem na narty). Korzystną ofertę możesz trafić decydując się na pakiet u swojego ubezpieczyciela – np. dobierając ubezpieczenie turystyczne do  ubezpieczenia OC i AC, dokupując ubezpieczenie Assistance na wyjazd do Czech czy rozszerzając polisę o ubezpieczenie NNW.

Przed wyjazdem do Czech warto dodatkowo postarać się o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument unijny potwierdzający prawo danej osoby do bezpłatnego leczenia w innym niż jej państwie UE bądź EFTA. Musisz jednak pamiętać, że działanie EKUZ jest dość mocno ograniczone. Możesz skorzystać wyłącznie z leczenia, które nie było zaplanowane i jest niezbędne, a świadczenie musi być udzielane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. EKUZ uprawnia Cię do leczenia na zasadach, na których korzystają z niego obywatele kraju. EKUZ zwykle nie obejmuje np. kosztów akcji ratunkowych. Właśnie dlatego, nawet jeżeli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dalej zalecane jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Skorzystaj z porównywarki Kiosku Polis i wybierz polisę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Planując wyprawę do Czech samochodem, nie musisz obawiać się wielu formalności, Zaplanuj trasę i eksploruj ten piękny kraj! Nie zapominaj o zasmakowaniu lokalnych potraw oraz koniecznie zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne! Co musisz zapamiętać, jeżeli planujesz wyjazd samochodem do Czech?

  • W Czechach obowiązują winiety elektroniczne. Brak wymaganej winiety wiąże się z nałożeniem kary nawet do 100 000 CZK.
  • Polacy, żeby wjechać do Czech, potrzebują wyłącznie ważnego dowodu osobistego, ale jeżeli podróżujesz autem nie zapominaj również o prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  • W Czechach zarówno kierowca, jak i pasażerowie pojazdu muszą mieć zapięte pasy. Kierowca nie może również używać telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.
  • Poza mandatami, na kierowców łamiących przepisy drogowe, nakładane są również punkty karne. Przekroczenie dopuszczalnej ich liczby skutkuje rocznym zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech.

FAQ

Czy Polskie ubezpieczenie OC jest akceptowane w Czechach?

Tak, ubezpieczenie OC kupione na terenie Polski jest akceptowane w Czechach, dlatego przed wyjazdem nie musisz starać się o Zieloną Kartę.

Jakie dokumenty są wymagane przy podróży samochodem do Czech?

Poza dowodem osobistym (opcjonalnie paszportem), Polacy podczas podróży samochodowej do Czech muszą pamiętać również o zabraniu prawa jazdy, dowodu zakupu OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Gdzie można zakupić winietę drogową w Czechach?

Winietę elektroniczną kupisz m.in. na stronie internetowej czeskiego operatora autostrad: https://edalnice.cz/. Witryna jest dostępna również w polskiej wersji językowej.

Jakie są ograniczenia prędkości w Czechach?

Ograniczenia prędkości w Czechach zależą od rodzaju dróg oraz tego jakim pojazdem się poruszasz. W przypadku samochodów osobowych na drogach szybkiego ruchu będzie to 110 km/h, w terenie zabudowanym 50 km/h, a w terenie niezabudowanym 90 km/h.

Czy w Czechach obowiązuje jazda ze światłami przez cały dzień?

W czasie jazdy pojazd musi mieć włączone światła pozycyjne, światła mijania lub, jeżeli są zamontowane, światła do jazdy dziennej.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Wyjeżdżając na urlop, z pewnością masz w planach picie alkoholu – szczególnie, jeśli wybrałeś opcję all inclusive i jest on wliczony w cenę. Czy wiesz jednak, że bycie pod wpływem może pozbawić Cię odszkodowania z ubezpieczenia podróżnego, o […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na święta lub ferie w góry? A może wybieracie się tylko na weekend? Niewątpliwie czeka Was dużo radości. Upewnij się jednak, że nic nie zakłóci błogiej zabawy i kup ubezpieczenie na ferie. Wybierz właściwe ubezpieczenie […]

więcej
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej