Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Kalkulator OC

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane nie tylko do pojazdu, ale też jego właściciela. Z tego względu, gdy dane auto bierze udział w wypadku, odpowiedzialność spada na osobę wpisaną w dowód rejestracyjny. Czy zawsze tak jest? Dowiedz się, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu!

Kto płaci za szkodę – co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Zgodnie z prawem, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do pojazdu oraz jego właściciela. Zwykle osoba ta jest też kierowcą, więc w razie szkody, sprawa jest oczywista. Wszystko komplikuje się w momencie, gdy udostępni się auto osobie, która nie jest współwłaścicielem. Jeśli spowoduje ona wypadek, niestety cała odpowiedzialność spada na właściciela auta. Każde pożyczenie auta jest ogromnym ryzykiem, ponieważ w razie kłopotów traci pieniądze z polisy, a także zniżki. Przy kolejnym okresie rozliczeniowym nie ma co liczyć na najtańsze OC, ponieważ składka na pewno będzie o wiele wyższa.

Czy kierowca może zapłacić za uszkodzenie pożyczonego samochodu?

Czy kierowca może zapłacić za uszkodzenie pożyczonego samochodu?

Sytuacja, w której cała odpowiedzialność spada na właściciela wydaje się dużą niesprawiedliwością. Wypadek spowodował kierowca, dlatego wiele osób oczekuje w takiej sytuacji jakiegoś zadośćuczynienia. Jeśli auto pożyczyło się dobremu znajomemu czy komuś z rodziny, można umówić się na rekompensatę. W przypadku gdy szkoda jest niewielka, warto poprosić kierowcę o pokrycie kosztów naprawy. Wtedy nie trzeba zgłaszać sytuacji do towarzystwa i zachowa się ubezpieczenie AC czy OC.

Gdy z kolei uszkodzenie pożyczonego samochodu jest poważne lub doszło do tragedii, wtedy nie obędzie się bez pomocy ubezpieczyciela. Konieczne może być też wykorzystanie ubezpieczenia NNW. W takich okolicznościach można poprosić o zwrot kosztów związanych z podwyżką za składki. Niezależnie od podjętej decyzji, warto spisać krótką umowę – tak by nikt nie miał wątpliwości odnośnie tej ugody.

Niestety, stosunki z osobą, której pożyczyło się samochód mogą wcale nie sprzyjać takim rozwiązaniom. W ostateczności trzeba będzie wejść na drogę postępowania sądowego. Wtedy można ubiegać się o zwrot kosztów oraz uregulowanie opłat związanych z procesem.

Istnieją także przypadki, w których kierowca zostanie bezpośrednio pociągnięty do odpowiedzialności przez ubezpieczyciela, na zasadzie tzw. regresu ubezpieczeniowego. Kierowca musi zwrócić koszty odszkodowania towarzystwu, jeśli:

  • prowadził pojazd pod wpływem alkoholu,
  • celowo doprowadził do wypadku,
  • nie miał uprawnień (a zataił ten fakt przed właścicielem auta),
  • spowodował śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu osób biorących udział w wypadku,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Właściciel samochodu nie musi się też martwić o konsekwencje, gdy jego auto zostało „pożyczone” bez jego zgody lub po prostu skradzione.

Szkoda pożyczonego samochodu bez OC

Wyjątkowo trudną sytuacją jest uszkodzenie pożyczonego samochodu, kiedy ubezpieczenie OC jest nieważne. W tej sytuacji koszty związane z wypadkiem pokrywa UFG, a zarówno kierowca, jak i właściciel są później obciążeni spłatą tego długu. Właściciel auta musi także doliczyć do tego zobowiązania karę za brak obowiązkowej polisy, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Po ewentualnej utracie zniżek dotychczasowa oferta z pewnością przestanie być korzystna, ponieważ cena składki zostanie mocno podniesiona. Jeśli zależy Ci na szerszych pakietach (zawierających np. ubezpieczenia Assistance), możesz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych! Wtedy najrozsądniej jest poszukać nieco korzystniejszych opcji i zerwać umowę. Najwygodniej porównasz ze sobą oferty wykorzystując naszą stronę. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC AC, na podstawie Twoich danych, oblicza wysokość składek, więc możesz od razu porównać najtańsze opcje. W ten sposób możesz wybrnąć z tej trudnej sytuacji!

W przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu odpowiedzialność ubezpieczeniowa spada na właściciela pojazdu. W tej sytuacji straci zniżki, a także szanse na korzystne cenowo polisy. Ubezpieczyciel znacznie podniósł Ci wysokość składki? Poszukaj nowej oferty!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne! Własny samochód […]

więcej
Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Auta z najtańszym ubezpieczeniem – co oprócz marki ma znaczenie? Wyjaśniamy!

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele różnych czynników – m.in. wiek właściciela czy marka samochodu. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać najtańsze OC, koniecznie przeczytaj tej artykuł – przybliżamy kwestie, które wpływają na koszty ubezpieczenia. Ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? Poznaj nasze propozycje na lokalizacje, które dostarczą Ci mnóstwa dobrej zabawy. Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo w ferie […]

więcej
Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Gwałtowny wiatr, ostra ulewa czy grad mogą dotkliwie uszkodzić auto. Koszty naprawy takich szkód są zwykle bardzo duże, dlatego warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność. Jaką polisę należy wykupić, by uzyskać ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? […]

więcej