Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane nie tylko do pojazdu, ale też jego właściciela. Z tego względu, gdy dane auto bierze udział w wypadku, odpowiedzialność spada na osobę wpisaną w dowód rejestracyjny. Czy zawsze tak jest? Dowiedz się, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu!

Kto płaci za szkodę – co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Zgodnie z prawem, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do pojazdu oraz jego właściciela. Zwykle osoba ta jest też kierowcą, więc w razie szkody, sprawa jest oczywista. Wszystko komplikuje się w momencie, gdy udostępni się auto osobie, która nie jest współwłaścicielem. Jeśli spowoduje ona wypadek, niestety cała odpowiedzialność spada na właściciela auta. Każde pożyczenie auta jest ogromnym ryzykiem, ponieważ w razie kłopotów traci pieniądze z polisy, a także zniżki. Przy kolejnym okresie rozliczeniowym nie ma co liczyć na najtańsze OC, ponieważ składka na pewno będzie o wiele wyższa.

 

Czy kierowca może zapłacić za uszkodzenie pożyczonego samochodu?

Czy kierowca może zapłacić za uszkodzenie pożyczonego samochodu?

Sytuacja, w której cała odpowiedzialność spada na właściciela wydaje się dużą niesprawiedliwością. Wypadek spowodował kierowca, dlatego wiele osób oczekuje w takiej sytuacji jakiegoś zadośćuczynienia. Jeśli auto pożyczyło się dobremu znajomemu czy komuś z rodziny, można umówić się na rekompensatę. W przypadku gdy szkoda jest niewielka, warto poprosić kierowcę o pokrycie kosztów naprawy. Wtedy nie trzeba zgłaszać sytuacji do towarzystwa i zachowa się ubezpieczenie AC czy OC.

Gdy z kolei uszkodzenie pożyczonego samochodu jest poważne lub doszło do tragedii, wtedy nie obędzie się bez pomocy ubezpieczyciela. Konieczne może być też wykorzystanie ubezpieczenia NNW. W takich okolicznościach można poprosić o zwrot kosztów związanych z podwyżką za składki. Niezależnie od podjętej decyzji, warto spisać krótką umowę – tak by nikt nie miał wątpliwości odnośnie tej ugody.

Niestety, stosunki z osobą, której pożyczyło się samochód mogą wcale nie sprzyjać takim rozwiązaniom. W ostateczności trzeba będzie wejść na drogę postępowania sądowego. Wtedy można ubiegać się o zwrot kosztów oraz uregulowanie opłat związanych z procesem.

Istnieją także przypadki, w których kierowca zostanie bezpośrednio pociągnięty do odpowiedzialności przez ubezpieczyciela, na zasadzie tzw. regresu ubezpieczeniowego. Kierowca musi zwrócić koszty odszkodowania towarzystwu, jeśli:

  • prowadził pojazd pod wpływem alkoholu,
  • celowo doprowadził do wypadku,
  • nie miał uprawnień (a zataił ten fakt przed właścicielem auta),
  • spowodował śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu osób biorących udział w wypadku,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Właściciel samochodu nie musi się też martwić o konsekwencje, gdy jego auto zostało „pożyczone” bez jego zgody lub po prostu skradzione.

Szkoda pożyczonego samochodu bez OC

Wyjątkowo trudną sytuacją jest uszkodzenie pożyczonego samochodu, kiedy ubezpieczenie OC jest nieważne. W tej sytuacji koszty związane z wypadkiem pokrywa UFG, a zarówno kierowca, jak i właściciel są później obciążeni spłatą tego długu. Właściciel auta musi także doliczyć do tego zobowiązania karę za brak obowiązkowej polisy, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Po ewentualnej utracie zniżek dotychczasowa oferta z pewnością przestanie być korzystna, ponieważ cena składki zostanie mocno podniesiona. Jeśli zależy Ci na szerszych pakietach (zawierających np. ubezpieczenia Assistance), możesz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych! Wtedy najrozsądniej jest poszukać nieco korzystniejszych opcji i zerwać umowę. Najwygodniej porównasz ze sobą oferty wykorzystując naszą stronę. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC AC, na podstawie Twoich danych, oblicza wysokość składek, więc możesz od razu porównać najtańsze opcje. W ten sposób możesz wybrnąć z tej trudnej sytuacji!

W przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu odpowiedzialność ubezpieczeniowa spada na właściciela pojazdu. W tej sytuacji straci zniżki, a także szanse na korzystne cenowo polisy. Ubezpieczyciel znacznie podniósł Ci wysokość składki? Poszukaj nowej oferty!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej
Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Gdy korzysta się z polis komunikacyjnych, warto wiedzieć między innymi, jak sprawdzić VIN samochodu. Zawiera on wszystkie informacje o pojeździe. Z tego powodu wykorzystywany jest w wielu sytuacjach, począwszy od zarejestrowania auta, aż po korzystanie z usług serwisowania. […]

więcej
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela znacznie mniej. Zobacz, co […]

więcej