Co pokrywa ubezpieczenie samochodu?

Co pokrywa ubezpieczenie samochodu?

Oceń ten wpis

Większości z nas jest dzisiaj bardzo trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez auta. Odwozimy dzieci do szkoły, dojeżdżamy do pracy, robimy zakupy – dzięki dostępności samochodów codzienne obowiązki stają się prostsze i zajmują mniej czasu. Ty również jesteś właścicielem pojazdu? W takim razie sprawdź, jakie ubezpieczenie samochodu musisz posiadać, co pokrywają poszczególne rodzaje polis oraz jakich kosztów możesz się spodziewać. Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć na ten temat!

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie na samochód to ubezpieczenie komunikacyjne, którego podstawowym zadaniem jest ochrona właściciela i kierowcy pojazdu przed negatywnymi następstwami zdarzeń związanych z użytkowaniem auta. Ubezpieczenie pojazdu zabezpiecza Cię przede wszystkim przed możliwymi konsekwencjami finansowymi. Ubezpieczenia komunikacyjne w polskim prawie zalicza się do ubezpieczeń majątkowych działu II, określonych w Ustawie o ubezpieczeniach majątkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku. 

Obok ubezpieczenia na życie, polisy komunikacyjne są jednym z podstawowych i najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych w ofercie polskich towarzystw. Obecnie do wyboru masz szeroki wachlarz polis samochodowych, których warunki możesz w dużej mierze dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Które ubezpieczenia pojazdów musisz wykupić, a które są opcjonalne? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu. 

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?

Ubezpieczenia pojazdu dzieli się na dobrowolne i obowiązkowe.

  • Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe to ubezpieczenia komunikacyjne OC (odpowiedzialności cywilnej). Wykupić musi je każdy właściciel samochodu, ale co ważne – OC jest przypisywane do samochodu, a nie konkretnego kierowcy. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy w momencie zdarzenia autem kierował właściciel pojazdu, czy inna osoba, poszkodowany dalej może ubiegać się o odszkodowanie u towarzystwa ubezpieczeniowego. 
  • Ubezpieczenie samochodowe OC chroni sprawcę wypadku lub kolizji przed konsekwencjami finansowymi za szkody, które zostały wyrządzone osobom trzecim, zarówno jeżeli chodzi o zniszczenie samochodu, jak i obrażenia cielesne.
  • Niestety, musisz pamiętać, że ubezpieczenie samochodu OC nie zabezpiecza Twojego auta – jeżeli to Ty byłeś sprawcą zdarzenia, szkody powstałe na Twoim pojeździe będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. 
  • Nieobowiązkowe ubezpieczenia pojazdów samochodowych to AC (autocasco), Assistance i NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Oznacza to, że te ubezpieczenia auta możesz wykupić, ale nie musisz tego robić, jeżeli uznasz, że są Ci niepotrzebne. Bardzo często jednak ubezpieczenie OC i AC samochodu jest kupowane w ramach jednego „pakietu”, zwłaszcza że ubezpieczyciel może wówczas zaproponować konkurencyjne warunki finansowe. 

Jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie na auto to jedna z pierwszych rzeczy, o których myśli świeżo upieczony właściciel pojazdu. Polisa samochodowa to rozsądny krok – jej wykupienie może Ci w przyszłości zaoszczędzić wielu problemów. 

  • Jak już wspomnieliśmy wyżej, ubezpieczenie OC za samochód to konieczność. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia OC auta, narażasz się na otrzymanie kary finansowej – jej wysokość zależy od liczby dni bez OC samochodu oraz minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku kalendarzowym. Na tym jednak nie koniec konsekwencji! Załóżmy, że nie wykupiłeś OC auta, ale spowodowałeś wypadek. Co wtedy? Niestety, konsekwencje finansowe (a te mogą być naprawdę dotkliwe!) są wówczas po Twojej stronie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprawdzie wypłaci osobie poszkodowanej adekwatne odszkodowanie, ale potem zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy. Wniosek jest jeden – ubezpiecz samochód w regulaminowym terminie, a nie narobisz sobie niepotrzebnych kłopotów.
  • Ubezpieczenie AC auta to rozwiązanie dla osób, które dodatkowo chcą ochronić również swój samochód. Musisz jednak pamiętać, że to, jaki zakres ochrony oferuje Ci polisa AC samochodu to kwestia indywidualna, uzależniona od wybranej przez Ciebie oferty. Ubezpieczalnia samochodów może zaproponować Ci kilka opcji i to Ty decydujesz się na tą, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Ubezpieczenie AC za samochód może chronić pojazd przed:
  • Kradzieżą. Polisa AC na samochód to rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć, jeżeli jesteś właścicielem pojazdu marki „lubianej” przez złodziei. To niestety zwiększa ryzyko, że pojazd padnie ich łupem. Ubezpieczenie AC pojazdów jest polecane również, jeżeli w Twojej okolicy często zdarzają się kradzieże lub parkujesz w miejscach, które są na nie narażone,
  • Uszkodzeniami spowodowanymi przez osoby trzecie. Ubezpieczenia AC samochodów często zabezpieczają auto przed zarysowaniami lub wgnieceniami, których winowajcą są inne osoby, np. nieostrożnie parkujące, 
  • Zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie komunikacyjne samochodu AC w wielu przypadkach umożliwia uzyskanie odszkodowania, jeżeli auto zostało częściowo lub całkowicie zniszczone w czasie pożaru, wichury czy gradobicia itp.
  • Zniszczeniami w wyniku wypadków/kolizji, których byłeś sprawcą. Jak już wiesz, OC na samochód pozwala uzyskać zadośćuczynienie osobie poszkodowanej w wypadku, którego byłeś sprawcą. Jednak ubezpieczenia OC samochodów nie chronią Cię przed koniecznością poniesienia kosztów związanych z naprawą auta. Właśnie dlatego warto rozważyć ubezpieczenia na samochód AC.
  • Jeszcze raz przypominamy jednak, że zakres polisy ubezpieczeniowej AC na samochód zależy od oferty, którą wykupiłeś. 
  • Ubezpieczenie Assistance to strzał w dziesiątkę dla osób, które nie chcą martwić się nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze.  Ubezpieczenie samochodu to nie tylko AC i OC – Assistance jest opcją, którą zdecydowanie warto rozważyć. Dlaczego? Oferta ubezpieczenia samochodu Assistance może obejmować np. dostarczenie paliwa, holowanie pojazdu lub jego naprawę na miejscu zdarzenia itp. Należy jednak zaznaczyć, że ostatecznie zakres tego ubezpieczenia samochodów, podobnie jak w przypadku AC, zależy od wykupionej polisy. 

Co pokrywa ubezpieczenie samochodu?

W przypadku ubezpieczenia samochodu OC sprawa jest prosta – wszystkie ubezpieczalnie samochodowe w Polsce oferują ten sam zakres ochrony, ponieważ ubezpieczenie OC pojazdu jest kwestią regulowaną prawnie. To z kolei oznacza, że wybierając, gdzie wykupić polisę na auto, możesz kierować się przede wszystkim proponowaną ceną. 

Schody pojawiają się, jeżeli chodzi o dobrowolne ubezpieczenia samochodów osobowych. Zarówno w przypadku OC, jak i Assistance to Ty decydujesz, jaki zakres ochrony Cię interesuje – będzie on różny, w zależności od wybranej polisy. W związku z tym mamy dla Ciebie radę – wybierając ubezpieczenia samochodowe AC, koniecznie zwróć uwagę na udział własny w szkodzie, czyli część odszkodowania, którą zapłacisz z własnej kieszeni.

Załóżmy, że spowodowałeś wypadek komunikacyjny i naprawa auta będzie kosztowała 30 000 złotych, a udział własny w szkodzie wynosi 20%. To oznacza, że od ubezpieczyciela możesz ubiegać się odszkodowania w kwocie 24 000 złotych, a 6 000 złotych kosztów musisz pokryć samodzielnie. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, co dokładnie pokrywają polisy ubezpieczeniowe samochodu, sprawdź również OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz informacje o wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których odszkodowanie nie zostanie Ci wypłacone. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC samochodu to podstawowe ubezpieczenia motoryzacyjne. Dla wysokości składki za ubezpieczenie OC kluczowe znaczenie mają Twoje zniżki – rabaty przyznawane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie takich czynników, jak bezszkodowa jazda czy wiek kierowcy. Koszty AC samochodu zależą natomiast m.in. od:

  • Wartości samochodu,
  • Zakresu ochrony,
  • Miejsca parkowania,
  • Wieku kierowcy. 

W przypadku ceny ubezpieczenia AC samochodu zasada jest prosta: im wyższe ryzyko ponosi Twój ubezpieczyciel, tym prawdopodobnie suma składek będzie wyższa. Jednym ze sposobów na jej zmniejszenie jest zwiększenie udziału własnego w szkodzie, o którym wspominaliśmy wyżej. 

Masz mało czasu? Jesteś bardzo zajęty? Ubezpiecz auto online! Skorzystaj z naszej porównywarki AC i OC i zestawiaj ze sobą oferty bez wychodzenia z domu. Nie tracisz czasu i energii na zbędne dojazdy – wszystko załatwisz przez Internet.  

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

Brałeś udział w kolizji lub wypadku samochodowym i Twoje auto zostało uszkodzone? Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną, masz prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy! Samochód zastępczy z OC sprawcy zazwyczaj jest załatwiany przez ubezpieczyciela, jednak warto wiedzieć, […]

więcej