Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? Analiza

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? Analiza

Podczas pierwszego spotkania z rodzicami w roku szkolnym wychowawcy wspominają o możliwości wykupienia ubezpieczenia. Nawet najspokojniejsze dziecko może spotkać nieszczęśliwy wypadek, dlatego warto zapłacić za tę usługę. Co jednak gwarantuje taka polisa? Analizujemy, co obejmuje ubezpieczenie szkolne!

Każdemu odpowiedzialnemu rodzicowi zależy na tym, by jego pociecha – w razie kłopotów ze zdrowiem –  mogła otrzymać należną pomoc. Z tego względu większość bez zastanowienia wykupuje polisę oferowaną przez placówkę edukacyjną, do której uczęszcza dziecko. Zanim ureguluje się składkę, warto jednak sprawdzić, za co się płaci. Dowiedz się, jak działa ubezpieczenie szkolne!

Ubezpieczenie szkolne – czym dokładnie jest ta polisa?

Ubezpieczenie szkolne – czym dokładnie jest ta polisa?

Ubezpieczenie szkolne to w rzeczywistości potoczne określenie polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków, dedykowanej dziecku w wieku szkolnym. Zapewnia finansowe wsparcie w postaci odszkodowania, wypłacanego na poczet kosztów leczenia. Obowiązuje w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci dziecka. Szkoły podpisują specjalne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki którym mogą proponować tzw. ubezpieczenia grupowe, ze składkami w przystępnej cenie.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie szkolne jako polisa NNW gwarantuje odpowiednią kwotę odszkodowania w razie wystąpienia określonego urazu lub utraty życia. Wszystkie dopuszczalne rodzaje obrażeń są opisane w dodatkowym dokumencie, czyli specjalnej tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na jej podstawie oblicza się, ile ma wynosić wypłacona kwota. Mniej poważne przypadki kwalifikują ubezpieczonego do otrzymania określonej części sumy gwarantowanej. W razie poważnych wypadków, trwałego kalectwa czy śmierci wypłaca się całą tę kwotę. Przyzwoite oferty powinny zapewniać przynajmniej 20 tys. złotych.

Ubezpieczenie szkolne działa zazwyczaj nie tylko na terenie placówki edukacyjnej, ale też w każdym innym miejscu. Pieniądze otrzyma się także wtedy, gdy dziecku stanie się krzywda np. w drodze do szkoły, na wycieczce, czy podczas aktywności w czasie wolnym. Świadczenie zwykle działa również przez 12 miesięcy, dlatego chroni pociechę nawet na wakacjach!

Szkolne NNW działa nie tylko w chwili, gdy dziecko dozna fizycznego urazu, bo np. złamie sobie nogę czy skręci kostkę. Obejmuje także m.in. poparzenia, porażenia, zatrucia czy udary. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala jednak własne tabele, dlatego warto upewnić się, jakie sytuacje są wyłączone z zakresu usługi. Najczęściej odszkodowania nie przyznaje się np. w związku z uprawianiem sportu ekstremalnego lub o podwyższonym ryzyku (choć są także polisy, które obejmują m.in. część sportów walki).

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie szkolne?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie szkolne?

Podpisanie umowy w szkole jest bardzo wygodne, dlatego wiele osób od razu się na to decyduje. Zawsze warto jednak sprawdzić warunki takiej polisy. Może się okazać, że proponowana oferta jest bardzo podstawowa i zapewnia niską kwotę gwarantowaną. Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, dlatego jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, możesz z niego zrezygnować, by wykupić lepszy wariant we własnym zakresie. Na naszej stronie znajdziesz wygodną porównywarkę, która pomoże Ci szybko zapoznać się z najlepszymi opcjami od znanych ubezpieczalni. W ten sposób w pełni odpowiedzialnie wybierzesz absolutnie najkorzystniejszą ofertę!

Ubezpieczenie szkolne przedstawione przez wychowawcę Twojego dziecka nie wydaje Ci się wystarczające? Podziękuj i znajdź lepszą ofertę! Zadbaj o to, by w razie nieszczęścia Twoje dziecko mogło liczyć na kompleksową pomoc medyczną!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

Dzieci uwielbiają się bawić i są niezwykle żywiołowe. Niestety, czasem wystarczy chwila nieuwagi, by radosne psoty skończyły się nieszczęściem. Każdego dnia na Twoją pociechę czeka wiele niebezpieczeństw. Przedstawiamy 5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie […]

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
NNW szkolne dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

NNW szkolne dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

Nawet najlepiej pilnowane dziecko może w każdej chwili ulec wypadkowi. Wystarczy chwila nieuwagi, by ruchliwy maluch zrobił sobie mniej lub bardziej poważną krzywdę. Z tego względu w placówkach edukacyjnych oferowane jest specjalne ubezpieczenie. Czy jest ono obowiązkowe, czy […]

więcej
Ubezpieczenie szkolne NNW – 3 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Ubezpieczenie szkolne NNW – 3 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Dziecko w wieku szkolnym spędza wiele czasu na terenie placówki edukacyjnej wraz z wieloma kolegami w różnym wieku. W takich warunkach bardzo łatwo o wypadki. Z tego względu dyrektorzy są zobowiązani do ubezpieczenia swoich uczniów. Przedstawiamy 3 rzeczy, […]

więcej