Chcesz dodatkowo zabezpieczyć samochód? Oto 3 dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które warto mieć!

Chcesz dodatkowo zabezpieczyć samochód? Oto 3 dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które warto mieć!

5/5 - (Ocen: 1)

Polscy kierowcy, zgodnie z przepisami, są zobligowani wyłącznie do posiadania  ubezpieczenia OC. Ponieważ polisy komunikacyjne są dość drogie, większość posiadaczy pojazdów ogranicza się jedynie do wykupienia obowiązkowego świadczenia. Nie jest to jednak dobre podejście. Przedstawiamy 3 dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które warto mieć!

Polisa odpowiedzialności cywilnej w praktyce gwarantuje ochronę tylko w razie wypadku. Jeśli z winy kierowcy dojdzie do kolizji drogowej, OC pokryje koszty napraw oraz odszkodowań. Samochód oraz jego właściciel są jednak każdego dnia narażeni na wiele innych niebezpieczeństw. W wyniku różnych zdarzeń losowych można narazić się nie tylko na ogromne wydatki, ale też poważne problemy. Z tego względu, najrozsądniej jest mimo wszystko rozważyć zakup nieobowiązkowych świadczeń. Poznaj 3 dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które warto mieć!

1. AutoCasco (AC)

Jedną z najczęściej dobieranych polis komunikacyjnych jest AC, czyli AutoCasco. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną samochód, a czasami też jego wyposażenie dodatkowe (np. foteliki dziecięce, radio, nawigację). Towarzystwa mają dużą swobodę w ustalaniu warunków oraz zakresu tego świadczenia, dlatego oferty poszczególnych firm mogą się od siebie znacząco różnić.

AC zapewnia wsparcie w razie szkód, do których doszło z winy kierowcy lub w wyniku rozmaitych zdarzeń losowych. Zwykle polisa uwzględnia skutki działań sił natury, żywiołów lub osób trzecich. Gwarantuje pokrycie kosztów naprawy pojazdu uszkodzonego przez np. gwałtowne zjawiska atmosferyczne, powódź, pożar, dzikie zwierzęta, wandali czy nieznanych sprawców (kierowców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia). Zapewnia również wypłatę odszkodowania w razie szkody całkowitej (doszczętnego zniszczenia auta) lub kradzieży.

Nie każdego stać na to, by w razie potrzeby wyłożyć całą sumę potrzebną na naprawę samochodu. O ile drobne usterki można zignorować (np. zarysowane drzwi czy lekko wgnieciony błotnik), o tyle poważniejsze uszkodzenia mogą uniemożliwiać normalną jazdę. Całkowite zniszczenie albo kradzież auta również będzie ogromnym problemem, w szczególności dla osób, którym pojazd jest potrzebny codziennie (np. w związku z pracą). Wykupując AutoCasco ma się pewność, że otrzyma się niezbędne wsparcie finansowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na oferowane warunki – wiele towarzystw wyklucza wybrane zdarzenia czy okoliczności.

Świadczenie to jest tak popularne, ponieważ w większości towarzystw można nabyć korzystny cenowo pakiet OC+AC. Często w ramach takiego zestawu obowiązkowa polisa jest nawet nieco tańsza. Inwestycja w taką ochronę bardzo się opłaca, ponieważ pozwala ustrzec się przed ogromnymi stratami i nagłymi utrudnieniami.

2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Kolejnym powszechnie wybieranym dodatkowym ubezpieczeniem jest polisa następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Świadczenie to obejmuje ochroną zdrowie i życie kierowcy, a także jego pasażerów. Podczas jazdy można nie tylko uszkodzić pojazd, ale też doznać poważnych obrażeń.

Problemy ze zdrowiem często pochłaniają ogromne sumy pieniędzy, w szczególności, gdy konieczne są dodatkowy sprzęt medyczny, drogie leki czy długa rehabilitacja.  Nagła śmierć z kolei naraża bliskie osoby nie tylko na wydatki związane z pogrzebem, ale może także przyczynić się do problemów finansowych (gdy np. zginie ojciec utrzymujący rodzinę). NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, którego wysokość oblicza się na podstawie specjalnej tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku. Im poważniejsze problemy ze zdrowiem, tym większy odsetek sumy gwarantowanej się otrzyma. W przypadku trwałego kalectwa czy śmierci wypłacane jest 100% odszkodowania.

Jeśli chce się mieć pewność, że zawsze będzie się w stanie opłacić najlepsze leczenie dla siebie czy swoich bliskich, koniecznie trzeba dokupić NNW. Nawet najbardziej ostrożni, doświadczeni kierowcy nie są przecież całkowicie bezpieczni na drodze. Zanim jednak wybierze się dodatkową polisę, trzeba uważnie zapoznać się z dokumentem OWU. Ubezpieczyciele mają różne podejście do pewnych spraw, dlatego w pewnych sytuacjach mogą wypłacić mniej pieniędzy lub nawet w ogóle nie przyznać odszkodowania.

3. Assistance (ASS)

Trzecim niezwykle przydatnym ubezpieczeniem dodatkowym jest Assistance, czasami zapisywane skrótowo jako ASS. Polisa ta jest świadczeniem gwarantującym profesjonalne wsparcie w razie kłopotów w trasie. Zapewnia pomoc serwisową, medyczną, informacyjną, a w niektórych przypadkach nawet prawną. Towarzystwa oferują najróżniejsze warianty tej usługi – od podstawowych, do bardzo rozszerzonych, obejmujących rozmaite sytuacje mające miejsce w Polsce i za granicą.

jakie dodatkowe ubezpieczenie dla samochodu wybrać

Zazwyczaj Assistance przydaje się w chwili nagłej awarii (np. przebicie opony, uszkodzenie silnika), czy innej sytuacji, która uniemożliwia dalszą jazdę (np. zatrzaśnięcie kluczyków). W ramach świadczenia kierowca może skorzystać ze specjalnej całodobowej infolinii. Po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem uzyska odpowiedne wsparcie – na miejsce zostaną wysłani fachowcy i/lub laweta. Konsultanci odpowiedzą również na wszystkie pytania oraz pomogą znaleźć odpowiednią trasę (kiedy zgubi się drogę) albo alternatywny sposób na dotarcie do celu. W zakres polisy Assistance często wchodzi też możliwość korzystania z auta zastępczego w wyznaczonym okresie lub do momentu, gdy pojazd zostanie naprawiony.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenia komunikacyjne?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenia komunikacyjne?

Zakres i warunki dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych nie są w żaden sposób regulowane prawnie, dlatego różnią się w zależności od wybranego towarzystwa. Jeśli chce się świadomie wybrać najlepszą oraz najbardziej opłacalną opcję, najlepiej jest porównać przynajmniej kilka dostępnych ofert. Na szczęście nie trzeba w tym celu udawać się do oddziałów ubezpieczyciela czy przeglądać po kolei strony internetowe.

KioksPolis.pl pomoże Ci błyskawicznie znaleźć idealne ubezpieczenia dodatkowe. Wypełnij formularz na naszej stronie, wpisując do niego swoje dane oraz informacje o posiadanym aucie. W mniej niż 3 minuty algorytm wyszuka odpowiednie polisy oraz uszereguje je od najtańszej, do najdroższej. W ten sposób możesz uważnie je przeanalizować i wybrać najlepszy wariant. Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie, za pomocą kilku kliknięć sfinalizujesz transakcję.

Opisane przez nas 3 dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne są niezwykle przydatne. Zależy Ci na tym, by mieć kompleksową ochronę? Porównaj dostępne oferty znanych towarzystw, by znaleźć idealny pakiet polis!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i […]

więcej
Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Wybierasz się samochodem na wakacje do europejskich krajów, a może często podróżujesz służbowo poza granice Polski? W takim razie powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie pobytu poza domem. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie assistance w […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile kosztuje AC i Assistance […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej