Awaria auta w trasie – wszystko co musisz wiedzieć na wypadek awarii samochodu kiedy jesteś w trasie

Awaria auta w trasie – wszystko co musisz wiedzieć na wypadek awarii samochodu kiedy jesteś w trasie

Oceń ten wpis

Żadna awaria samochodu nie jest mile widziana. Jednak te, które zdarzają się podczas pokonywania autostrady – są bardziej kłopotliwe. Jedynym sposobem na opanowanie nerwów w tej stresującej sytuacji jest wiedza na temat tego, jak właściwie się zachować. Jeśli chcesz wiedzieć, czy na autostradzie można holować, albo jak zatrzymać samochód krok po kroku – zapraszamy do lektury naszego przewodnika.

Dlaczego warto wiedzieć, jak poradzić sobie z awarią samochodu w trasie?

Bezpieczeństwo – w zasadzie w tym jednym zdaniu można byłoby zawrzeć odpowiedź na pytanie powyżej. Każda awaria pojazdu jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Jednak przejdziesz przez nią dużo łatwiej i z mniejszym ryzykiem doprowadzenia do nieszczęśliwych zdarzeń, jeśli znasz procedury zachowania się w takiej sytuacji. Od wiedzy na temat tego, jak zastosować trójkąt ostrzegawczy na autostradzie, po zrozumienie, jak ustawić samochód na drodze – to wszystko ma znaczenie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

W razie awarii auta w trasie pierwsze, co musisz zrobić, to starać się zatrzymać w miejscu możliwie jak najbezpieczniejszym i najmniej utrudniającym płynne poruszanie się innym samochodom. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi zasadami bezpieczeństwa.

Co zrobić po zatrzymaniu samochodu po awarii w trasie?

  • opuść pojazd drzwiami od strony pasażera,
  • natychmiast załóż kamizelkę odblaskową,
  • umieść trójkąt ostrzegawczy 100 m za pojazdem.

 

Nie możesz też zapomnieć o bezpieczeństwie swoich pasażerów, jeśli nie podróżowałeś samotnie. O ile to możliwe – najlepiej byłoby, aby oczekiwali na pomoc w bezpiecznym miejscu, poza autostradą. Na taką okoliczność warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie – możesz wygodnie znaleźć je na Kioskpolis.pl – to wygodna porównywarka wielu ofert na rynku. Możesz znaleźć tam między innymi oferty na ubezpieczenie Assistance i wiele innych. Sprawdź koniecznie!

Przyczyny i sposoby unikania awarii samochodu

Chociaż awaria samochodu na autostradzie zwykle pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, nie zapominaj, że możesz wiele zrobić, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Sęk w tym, by lepiej poznać najczęstsze przyczyny takich sytuacji oraz jak ich uniknąć.

Awaria samochodu – Najczęstsze przyczyny

Jeśli mijasz na ekspresówce zepsute auta możesz założyć, że kierowca właśnie ma do czynienia z jednym z najczęstszych typów awarii.

Jakie awarie najczęściej zaskakują kierowców w trasie?

  • awaria układu elektrycznego,
  • awaria silnika,
  • usterka sprzęgła,
  • przebita opona,
  • awaria hamulca.

 

Pamiętaj jednak, że choć zepsuty samochód niejedno ma imię – to i tak, gdy znajdujesz się w środku trasy mniej ważne jest to, co jest przyczyną awarii, aniżeli wiedza o tym, jak się zachować w danym momencie. Niemniej jednak, zdecydowanie warto robić wszystko, co w naszej mocy, by do takich sytuacji nie doszło.

Jakie elementy samochodu są najbardziej narażone na awarie?

Awaria na drodze zwykle generuje pytanie: czy w tej sytuacji wolno Ci kontynuować jazdę? Odpowiedź będzie w dużym stopniu uzależniona od tego, co się zepsuło i w jakim stopniu. Warto w tym kontekście mieć większe rozeznanie na temat elementów samochodu, które narażone są na awarie z największą częstotliwością. Warto tutaj wymienić takie podzespoły jak klocki hamulcowe, pasek rozrządu, czy też sprzęgło.

Jak uniknąć awarii samochodu?

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć problemu takiego jak zepsute auto na środku autostrady jest sumienna konserwacja samochodu. Nie chodzi tylko o obowiązkowe, okresowe przeglądy. Konieczne jest pójść choć o krok dalej i podejmować własny wysiłek na rzecz sprawdzania tak prozaicznych, a znaczących kwestii, jak poziom płynu hamulcowego, czy ciśnienie w oponach.

Co zrobić w przypadku awarii samochodu?

Uszkodzone auto na drodze – zwłaszcza ekspresowej, to nie lada problem. Jednak dużo mniejszy, gdy wiesz co robić. Na wstępie już nieco nakreśliliśmy właściwy schemat zachowania w takiej sytuacji. Poniżej postaramy się temat ten omówić jeszcze bardziej szczegółowo.

Awaria samochodu – Jak zatrzymać samochód krok po kroku

Jeśli zaskoczy Cię awaria na autostradzie – zachowaj spokój. Powinieneś postarać się bezpiecznie zatrzymać samochód, lokując go na pasie awaryjnym. W końcu nazwa tej części drogi nie jest przypadkowa. Następnie umieść na jezdni trójkąt ostrzegawczy – odległość rekomendowana w takiej sytuacji to 100 metrów za pojazdem.

 

Jeśli to konieczne, wezwij pomoc i oczekuj w bezpiecznym miejscu. Jeśli awaria jest możliwa do naprawienia na miejscu bez pomocy z zewnątrz, możesz zająć się tym samodzielnie, ale podejmując wszelkie możliwe środki ostrożności.

Jakie narzędzia powinny być w samochodzie na wypadek awarii?

Zanim dotrze pomoc drogowa na autostradzie a4, bądź innym miejscu trasy – jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie. Odpowiednie narzędzia i trochę wiedzy oraz zręczności to coś, co wręcz może Cię uchronić przed koniecznością wzywania wsparcia.

Jakie narzędzia warto mieć w aucie, aby być przygotowanym na ewentualną awarię?

  • klucz do kół,
  • podnośnik,
  • kombinerki,
  • śrubokręt,
  • podstawowy zestaw kluczy,
  • szczypce,
  • młotek.

 

Zanim zadzwonisz po pomoc, sprawdź więc, czy możesz samodzielnie wykonać takie naprawy jak wymiana koła na autostradzie, bądź inna usterka. To może zaoszczędzić Ci wiele kłopotów. Pamiętaj jednak, że jeśli brak Ci doświadczenia w tym zakresie – finalnie lepiej, taniej i bezpieczniej będzie postawić na holowanie na autostradzie, dzwoniąc i spokojnie czekając na profesjonalne wsparcie.

 

 

Kiedy można samemu naprawić zepsute auto, a kiedy należy wezwać pomoc drogową?

Nie w każdym przypadku awaria musi się skończyć wezwaniem pomocy drogowej i holowaniem na drodze ekspresowej. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich narzędzi, wiedzy motoryzacyjnej i zwyczajnie nie możesz sobie poradzić, albo też sama usterka jest na tyle poważna (patrz kontrolki!) – nie da się rozwiązać problemu inaczej, jak poprzez wykonanie telefonu do służby drogowej.

Czy można holować na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Jeśli zastanawiasz się, czy można holować samochód na drodze ekspresowej – powinieneś wiedzieć, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami jest to możliwe. Pamiętaj jednak, że samochody poruszające się w ten sposób powinny być właściwie oznaczone i mogą poruszać się z prędkością maksymalną 60 km/h. Od razu należy też odpowiedzieć na pytanie o to, czy można holować na autostradzie – absolutnie nie! Tutaj pozostaje tylko laweta.

Zepsuty samochód – Co zrobić w przypadku braku możliwości dalszej jazdy?

Bez względu na to, czy jest to autostrada, czy oznaczenie wskazuje na drogę ekspresową – musisz wiedzieć co robić. Kluczowe jest dbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Wiesz, już jak daleko powinieneś ustawić trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj też, by oczekiwać na pomoc za barierkami.

Jak skorzystać z pomocy drogowej?

Aby skorzystać z pomocy drogowej warto upewnić się, jaki zakres takiego wsparcia obejmuje Twój pakiet assistance. Warunki są bardzo różne – dlatego dobrze jest zorientować się w tym temacie u swojego ubezpieczyciela już teraz, nie czekając na ewentualną awarię w trasie.

Jak zminimalizować ryzyko awarii samochodu w trasie?

Jest kilka kluczowych działań, które należy wykonywać, aby szansa na awarię w trasie była jak najmniejsza. Pamiętaj o nich wybierając się w dłuższą drogę, ale i podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Nieważne jest bowiem aby wiedzieć z jaką prędkością jedzie się na drodze ekspresowej ważne jest wcześniej upewnić się, czy Twój pojazd na pewno do takiej jazdy jest przygotowany.

Regularne przeglądy techniczne samochodu

Już wiesz, kiedy i za co możesz dostać mandat za holowanie na drodze ekspresowej. Lepiej w pierwszej kolejności jednak skupić się na tym, by nie zaniedbywać regularnych przeglądów technicznych samochodu. Te ustawowo wymagane raz na rok. Jeśli zakupiłeś nowy samochód prosto z salonu – taki obowiązek pojawi się dopiero w trzecim roku od pierwszej rejestracji pojazdu.

Jakie elementy samochodu warto regularnie wymieniać?

Płyny eksploatacyjne to numer jeden na liście elementów, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba regularnie wymieniać. Zmniejszasz szansę na to, że obsługa autostrady a4 będzie Ci w trasie potrzebna (i to wielokrotnie!) nie zaniedbując regularnej wymiany oleju silnikowego, czy dbając o właściwy poziom płynu do chłodnicy. Inne elementy, o których wymianę należy dbać na bieżąco to: filtry kabinowe, klocki hamulcowe, czy też pasek rozrządu.

Jakie czynności warto wykonywać przed dłuższą trasą?

  • sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych,
  • skontroluj stan opon,
  • zobacz, czy żadna z żarówek się nie przepala,
  • upewnij się, że nic nie brakuje w ramach obowiązkowego wyposażenia auta.

Jak zapobiec awarii podczas jazdy?

Nie ma lepszego sposobu na to, by uniknąć kłopotliwej i stresującej awarii podczas jazdy niż wizyta u zaufanego mechanika przed wyruszeniem w trasę. Wiedza, doświadczenie i kompetencje takiego specjalisty nie tylko pomogą wyeliminować ewentualne obszary problemowe, ale też dadzą Ci coś, co nie da się przeliczyć na pieniądze: spokój ducha.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie

W odróżnieniu od indywidualnej polisy, ubezpieczenie grupowe na życie jest gotowym produktem. Zatem nie ma możliwości dokonania zmiany umowy według własnych preferencji. Jednak takie produkty, które najczęściej dostępne są w miejscu pracy, mają swoje zalety. Decydując się na […]

więcej
Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Nie stać Cię na to, by kupić sobie auto z własnych środków? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt na samochód. Zanim w całości się go spłaci, bank musi się zabezpieczyć na rożne sposoby. Jednym z […]

więcej
Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Niskie temperatury zimą nie są Ci w smak? Może masz ochotę choć na chwilkę przenieść się na rajską wyspę lub magicznie złotą plażę? Oto nasze propozycje na wakacje zimą w ciepłych krajach.

więcej
Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

Czasami kierowcom zdarza się nie opłacić kolejnej raty za polisę albo przedłużonej umowy. Jedni po prostu o tym zapominają, inni zaś nie mogą tego zrobić przez problemy finansowe. Co dzieje się w takiej sytuacji? Wyjaśniamy, jak działa windykacja […]

więcej