Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

5/5 - (Ocen: 1)

Czy jesteś jedną z osób, które marzą o nowym samochodzie, jednak stan finansowy nie pozwala na tak kosztowny zakup? Mamy świetną wiadomość – nie musisz kupować, a wystarczy wybrać abonament na samochód. Zastanawiasz się jak to działa i z jakimi kosztami jest to związane? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, bo być może jest to idealna opcja dla Twojej rodziny.

Skoro można podpisać umowę na abonament telefoniczny, niebawem będą także abonamentowe loty w jednej z linii lotniczych, to dlaczego auto na abonament miałoby być czymś nadzwyczajnym? Jak się okazuje, w Polsce jest coraz więcej firm, które oferują tego typu usługi przy bardzo korzystnych warunkach współpracy. Chcesz wiedzieć więcej? Zaczynamy!

Samochód w abonamencie – jak to działa?

Wybór auta - palec

Firmy oferujące auto abonament argumentują misję swojej firmy następująco. Uważają, że przez rok, na który podpisywane są umowy, użytkownik może najbardziej cieszyć się z nowego auta. W kolejnym roku ta radość maleje i powstaje chęć zakupu zupełnie innego modelu. Dlatego oferowanie takich pakietów ma wiele zalet.

Jedną z nich jest cena samej usługi. W zależności od firm obowiązują naprawdę bardzo atrakcyjne warunki „wypożyczenia”. Toyota Aygo oferowana jest w cenie nawet 499 zł brutto za miesiąc plus opłata początkowa w wysokości 999 zł. Za luksusowe BMW zapłacisz od 1399 zł brutto za miesiąc. Łatwo więc policzyć, że opcja abonamentowa okazuje się korzystniejsza finansowo od zakupu i płacenia wysokich rat kredytu samochodowego lub leasingu. Takie firmy przygotowują umowy na auto na abonament dla osób fizycznych, ale i firm. Dlatego bez problemu otrzymasz fakturę, która upoważni do obniżenia wymiaru podatków. Całkiem korzystna oferta, prawda? Jednak jak wygląda kwestia serwisowania?

Abonament samochodowy – co obejmuje?

Kupując własny samochód, musisz się martwić o roczne przeglądy na stacji kontroli pojazdów, a także serwis u autoryzowanego dealera, jeżeli wybrałeś nowy model. Inaczej stracisz gwarancję. Są to bardzo kosztowne usługi, bo sam przegląd serwisowy Toyoty Aygo to 700-1100 złotych – w zależności od wybranego serwisu i trzeba go wykonywać co rok lub po przekroczeniu 15 000 km. Do tego dochodzi zakup opon, ich wymiana, a także ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC, które jest wręcz konieczne przy leasingowanych samochodach.

Jak sprawa wygląda, gdy sięgasz po auto w abonamencie? Najczęściej przeglądy i serwisy w autoryzowanych punktach są już zawarte w cenie! Mało tego, auto zwykle otrzymujesz z pakietem opon (sezonowych), a dopłacając możesz dobrać na zimę i lato z umówioną wymianą. Jest jednak pewien haczyk przy takim abonamencie. Podpisując umowę należy odgórnie zadeklarować liczbę kilometrów, które będziesz chciał wykonać. Jest to trudne do oszacowania, ponieważ jak określić ile pokona się tras przez najbliższe 12 miesięcy? Pakiet startowy obejmuje 10 000 km, a zwiększając, rośnie opłata miesięczna o 50-100 złotych.

A co z ubezpieczeniem?

Kalkulator pieniądze i samochód

Ciekawe rzeczy dotyczą ubezpieczenia samochodu na abonament. Podstawową zasadą jest zakup polisy na siebie, nie można korzystać z tej na firmę, która użycza pojazdu za opłatą. Jeżeli nie chcesz szukać, możesz śmiało skorzystać z gotowych pakietów w miejscu, w którym bierzesz abonament na auto. Jednak powinieneś liczyć się z tym, że może się to okazać zdecydowanie droższą usługą, dlatego koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora OC i sprawdzić dostępne opcje.

Przy skorzystaniu z usługi abonamentowej, firmy ubezpieczeniowe z reguły respektują zniżki, które możesz posiadać, a tym samym możesz liczyć na najtańsze OC.

Jak widać, opcja auta na abonament jest bardzo kusząca. Ma ona wiele zalet – każdego roku możesz zmieniać pojazd, dostosowując go do swoich potrzeb czy pragnień. Marzysz o sportowym AUDI? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś przez okrągłe 12 miesięcy cieszył się dużą mocą silnika i luksusem, jaki oferuje ten producent. Planujesz powiększyć rodzinę? W pierwszym roku życia dziecka docenisz wygodę kombi czy SUVa, w sam raz by zmieścić wózek i wiele walizek przy rodzinnych wyjazdach. A za rok? Możesz wziąć w abonament sedana. Jedno jest pewne – taka opcja jest bardzo wygodna, ponieważ obniża koszty i nie musisz od razu nastawiać się na bardzo wysokie koszty związane z zakupem. Z drugiej strony – samochód, który opłacasz nigdy nie będzie Twój. Chyba, że tak się spodoba, że skorzystasz z usługi wykupu tego modelu, która też jest możliwa.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej
AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno auta w leasingu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Takie świadczenie wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami i warunkami. Jednym z nich jest konieczność stosownego ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jak działa AC samochodu w leasingu oraz co jeszcze warto […]

więcej