AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

4.5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Kupno auta w leasingu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Takie świadczenie wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami i warunkami. Jednym z nich jest konieczność stosownego ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jak działa AC samochodu w leasingu oraz co jeszcze warto o nim wiedzieć!

Zanim auto nie zostanie całkowicie spłacone i wykupione, jego prawnym właścicielem jest leasingodawca. Z tego względu może on decydować o wielu kwestiach związanych z użytkowaniem pojazdu. Umowa często wskazuje konkretne polisy komunikacyjne. To logiczne, że pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zwykle konieczne są też inne świadczenia. Dowiedz się, dlaczego tak często dodatkowo wykupywane jest jeszcze AC samochodu w leasingu!

AC samochodu w leasingu – czy jest obowiązkowe?

Leasing jest świetną alternatywą dla kredytu na samochód, ale ma też swoje minusy. Przez cały okres spłaty właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Daje mu to prawo do decydowania o losie pojazdu – może on m.in. narzucić polisy, jakie mają zostać na nie wykupione. W warunkach umowy może pojawić się zapis, wedle którego AC samochodu w leasingu będzie obowiązkowe. W związku z tym klient nie otrzyma auta do użytku, dopóki go nie wykupi.

Dodatkowe polisy komunikacyjne są w tym przypadku korzystne dla obu stron. Dzięki nim nikt nie jest stratny w chwili, gdy pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Ubezpieczenie AC przysługuje oczywiście właścicielowi auta, ale jest pomocne również dla jego kierowcy. Ponieważ cały czas jest spłacane, jakiekolwiek szkody musiałyby zostać pokryte z kieszeni klienta. W przypadku kradzieży leasingobiorca zostałby zobowiązany do spłaty pozostałych rat. Dzięki AC właściciel odzyskuje pieniądze, dlatego umowa po prostu wygasa. Korzystający nadal jest stratny, ale w o wiele mniejszym stopniu.

W wielu przypadkach trzeba wykupić nie tylko AC, ale też ubezpieczenia Assistance. Dzieje się tak szczególnie często w przypadkach, gdy leasingodawca współpracuje z konkretnym towarzystwem. W ten sposób obie firmy czerpią obopólną korzyść ze współpracy z danym klientem.

AC Samochodu w Leasingu

Czy AC samochodu jest narzucane przez leasingodawcę?

AutoCasco oraz inne dodatkowe świadczenia mogą, ale nie muszą być narzucone. W niektórych przypadkach klient może wybrać przedstawioną ofertę albo zaproponować inną, spełniającą jednak określone warunki. W ten sposób ma się szansę znaleźć pakiet w korzystniejszej cenie – często zdarza się, że bardzo podobne czy nawet lepsze świadczenia są tańsze w innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Korzystając z tej usługi, ma się już i tak sporo wydatków, dlatego warto spróbować je nieco zmniejszyć.

Jeśli leasingodawca dopuszcza możliwość przedstawienia własnej propozycji polis komunikacyjnych, warto z niej skorzystać. Jedni klienci mogą w ten sposób zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, inni zaś dodatkowo rozszerzyć zakres ochrony, np. o ubezpieczenie NNW. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze. Zdarza się, że w pierwszym roku firma zaproponuje korzystną cenę w ramach „promocji”, ale w następnym znacznie ją podniesie. Jeśli samodzielnie wybierze się polisę, nie ma mowy o takich niespodziankach.

Leasing Auta AC

Jak znaleźć korzystne AC?

Szukasz korzystnych ubezpieczeń komunikacyjnych? Dzięki porównywarce KioskPolis.pl błyskawicznie znajdziesz tanie OC, a także AC, Assistance i NNW. Na naszej stronie możesz skorzystać z krótkiego, przejrzystego formularza online. Wypełnij go, wpisując swoje dane oraz informacje o samochodzie. Następnie nasz kalkulator OC w mniej niż dwie minuty obliczy ceny składek ofert dostępnych u najlepszych ubezpieczycieli. Całe poszukiwania mogą zająć Ci maksymalnie kilkanaście minut, dlatego koniecznie poświęć na nie tę chwilę.

AC samochodu w leasingu w większości przypadków jest jednym z wymagań współpracy. Nie zawsze oznacza to jednak, że trzeba przyjąć ofertę proponowaną przez leasingodawcę. Jeśli umowa nie uwzględnia takiego przymusu, spróbuj samemu znaleźć najlepszą opcję!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz! […]

więcej
Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Korzystając z polisy komunikacyjnej, warto dokładnie zapoznać się z tym, czy następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia tego, czy będzie można kontynuować ubezpieczenie. Bywa to ważne, gdy regularnie jeździ się na dłuższych […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem […]

więcej