Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

5/5 - (Ocen: 1)

Nawet jeżeli dysponujesz małym zasobem gotówki, w niemal każdym zakresie  cenowym znajdziesz kilka ciekawych modeli, które warto kupić. Pamiętaj jednak, że samochód ekonomiczny to nie tylko taki, który jest oszczędny w spalaniu paliwa, ale i taki, który jest tani w codziennym utrzymaniu. Korzystne pod kątem ceny części zamienne, a także ubezpieczenie OC w atrakcyjnej kwocie. Chcesz poznać modele do 10 tysięcy, które warto kupić? Zaczynajmy!

Auto do 10 tysięcy? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. W dodatku nie będą to przestarzałe modele czy uszkodzone i powypadkowe. Nawet w tak niskiej cenie można znaleźć pojazdy, które od lat są cenione i polecane przez kierowców. Zanim jednak przejdziemy do przeglądu czterech wyselekcjonowanych modeli, warto o czymś przypomnieć.

Posiadając mały zasób gotówki, nie kieruj się rokiem produkcji. Nie zawsze samochód młodszy będzie lepszy. Może on pochodzić z floty samochodowej firmy handlowej, albo zaliczyć kilka wypadków, które znacząco wpłyną na późniejszą eksploatację. Dlatego kieruj się przede wszystkim stanem technicznym i wyposażeniem, a dopiero po preferowanym kolorze – datą produkcji. Jesteś ciekawy, jakie przygotowaliśmy samochody do 10 tyś. ?

Niezawodne auto za 10 tyś. – Toyota Avensis II

Toyoty

Nie ma wątpliwości, że Toyoty należą do ekonomicznych aut. Do 10 tyś. można kupić naprawdę wiele modeli, między innymi Avensis drugiej generacji. Zadebiutowała ona w 2003 roku i właśnie z tego rocznika są dostępne egzemplarze za 10 tysięcy. Niezawodne silniki diesela 2.0 lub 2.2 w wersji 160 i 177 koni mechanicznych. Spalanie w mieście wynosi nawet 7,5 litra na 100 km, a na trasie z powodzeniem można zejść poniżej 5 litrów na 100 km. To jednak nie koniec zalet tego modelu.

W testach Euro NCAP przeprowadzonych w roku wprowadzenia modelu, za ochronę osób dorosłych wewnątrz auta, Avensis otrzymał notę 5/5 gwiazdek. Z reguły modele tego auta są bezawaryjne (najczęstsze usterki powstają po założeniu instalacji gazowej w silnikach benzynowych). Ponadto kierowcy skarżą się na dość szybką eksploatację układu hamulcowego i niską trwałość tapicerki na fotelach, która się ściera. Jednak tak drobne mankamenty nie powinny znacząco wpłynąć na decyzję. Warto też podkreślić, że z powodzeniem kupisz najtańsze OC na ten model. Firmy ubezpieczeniowe lubią Toyoty i polisy zawsze oferują uczciwe i korzystne warunki.

Ford Fiesta Mk7 – auto tanie w utrzymaniu do 10 tyś.

Fordy Fiesta

Jeżeli wciąż się zastanawiasz jaki samochód do 10 tys. wybrać, być może interesująca będzie druga propozycja. Jest nią Ford Fiesta Mk7. Amerykanie mocno przeanalizowali poprzedni model i wprowadzili wiele korzystnych zmian. Jedną z nich jest poprawa komfortu w kabinie. Jest w nim zdecydowanie więcej miejsca, a wszystkie elementy są intuicyjnie ułożone. W dodatku użyte przy wykończeniu materiały są bardzo dobrej jakości, jak na taką cenę!

Ford Fiesta Mk7 to model sprzedawany od 2008 roku przez kolejne 10 lat. Stąd z rynku wtórnego można znaleźć świeże modele, na które jeszcze będzie obowiązywać ubezpieczenie AC, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wielu kierowców. Ekonomiczne jednostki silnikowe (m.in. 1.0 12V EcoBoost o mocy 65 KM, a także większe), sprawią, że będziesz rzadkim gościem na stacjach benzynowych. Spalanie w mieście w przypadku mocniejszej jednostki będzie oscylować w okolicy 7 l/100 km i rozpędzi tę machinę do 168 km/h!

Najczęstsze usterki? Korozja, korozja i jeszcze raz korozja. Niestety, pod tym względem firma powinna jeszcze poprawić jakość blach i odpowiednio zabezpieczyć je na niekorzystny klimat w Polsce. Poza tym, w przypadku elementów zawieszenia, szybko się wybijają gumy stabilizatorów. Więcej grzechów ten model nie pamięta.

Europejski bestseller – Peugeot 207

Jakie auto do 10 tys. można jeszcze kupić? Nasz trzeci typ to Peugeot 207. Model, który zna praktycznie każdy użytkownik samochodów, szukający odrobiny sportowej sylwetki w cenie nudnego miejskiego samochodu. Co prawda są to bardzo małe samochody i polecane raczej dla osób, które samotnie się przemieszczają lub tylko z jedną dodatkową osobą, to wciąż model jest wart zainteresowania.

Samochody te były produkowane w kilku wersjach silnikowych. W przypadku benzyny zasilano je jednostkami 1.4 litra o mocy 70, 90 oraz 95KM oraz 1.6l o mocy 109 KM. Niestety, są one mało ekonomiczne pod względem spalania paliwa. Inaczej jest przy silnikach diesela. 1.4 HDI to 68 KM mocy, większe – 1.6 HDI oferują wersje o mocy 92, 109 i 112 KM. Naturalnie, najlepiej jest wziąć najmocniejszy, ponieważ nie ma różnic w spalaniu, a w komforcie jazdy – przepaść. Kupując używanego Peugeota z silnikiem wysokoprężnym warto sprawdzić filtr cząstek stałych. To w jego przypadku można odczuć koszty. A co z polisą? Sprawdzając cenę przez nasz kalkulator OC można zauważyć, że ten model również jest lubiany przez towarzystwa ubezpieczeniowe i pomimo swojego wieku (na rynku można kupić dobre 10-letnie modele w cenie do 10 tysięcy złotych) wciąż obowiązują przyjazne ceny za polisy.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Dla wielu osób złomowiska wyglądają odstraszająco, ale kryją się na nich prawdziwe skarby. Można znaleźć tam m.in. oryginalne elementy samochodów w całkiem przyzwoitym stanie. Ściąganie ich od producenta nie tylko bywa kosztowne, ale i czasem jest po prostu […]

więcej
Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Majątek uzyskany podczas egzekucji może podlegać licytacji, co pozwala między innymi uzyskać samochód od komornika. Natomiast zanim podejmie się decyzję o uczestnictwie w takich zakupach, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dokona się […]

więcej
Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Wydaje się, że za 20 tysięcy złotych nie można kupić ani dobrego, ani nowego samochodu. Jednak na rynku modeli używanych pojawiają się prawdziwe perełki w niezwykle konkurencyjnych cenach. Jeżeli chcesz kupić auto za 20 tys, zobacz jakie modele […]

więcej
Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Jeżeli masz do dyspozycji całe 15 tysięcy złotych i szukasz ekonomicznego i niezawodnego auta – świetnie trafiłeś! Zrobiliśmy mały przegląd rynku i wyłoniliśmy cztery modele, które warto kupić. Postawiliśmy nie tylko na małe i miejskie pojazdy, ale również […]

więcej