AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Kalkulator OC
Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością można się jednak zabezpieczyć. Wyjaśniamy, jak działa AC od pożaru samochodu, a także dlaczego warto je kupić!

Zgodnie z polskim prawem, jedyną obowiązkową polisą komunikacyjną jest ubezpieczenie OC. Pojazdy mechaniczne są jednak zwykle dość kosztowne, więc ich właściciele chcą je dodatkowo zabezpieczyć. Mogą przecież zostać uszkodzone, zniszczone lub skradzione. Jedną z najbardziej dramatycznych sytuacji jest doszczętne spalenie pojazdu. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w AC od pożaru samochodu!

AC od pożaru samochodu – kiedy może się przydać?

AC od pożaru samochodu – kiedy może się przydać?

Ubezpieczenie AC jest jedną z najpowszechniejszych polis dodatkowych. Wiele towarzystw oferuje korzystne pakiety, łączące najtańsze OC właśnie z tym świadczeniem. AutoCasco gwarantuje wsparcie finansowe w chwili, gdy posiadany pojazd został uszkodzony, zniszczony lub utracony w wyniku sytuacji losowych, niezależnych od kierowcy. Ponieważ jest to ubezpieczenie dodatkowe, towarzystwa mogą przedstawiać własne warunki oraz zakres tej polisy. W kompleksowych ofertach uwzględnione są takie sytuacje jak m.in. kradzież, wandalizm, skutki działań zjawisk przyrody / dzikich zwierząt czy właśnie pożar.

Mogłoby się wydawać, że samochód zamknięty w garażu czy postawiony na strzeżonym parkingu jest całkowicie zabezpieczony przed ogniem. AC od pożaru samochodu może jednak okazać się przydatne w wielu sytuacjach. W garażu (czy to prywatnym, czy wspólnym) zawsze może dość do zaprószenia ognia. U mechanika, w myjni samochodowej czy innych punktach także istnieje ryzyko pożaru. Ponieważ są to przestrzenie zamknięte, ogień szybko się rozprzestrzeni, a także może zostać późno wykryty.

W pojazdach czasem dochodzi też do samozapłonu – szczególnie w autach, które mają wady fabryczne, nienaprawione usterki czy źle wykonane modyfikacje. Niestety, pożar może być też wynikiem wandalizmu lub celowych działań osób trzecich. Jeśli sprawca nie zostanie wykryty, wtedy koszty naprawy mogą zostać pokryte właśnie z AC.

Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy AC?

Ponieważ każde towarzystwo ustala własne warunki polisy AutoCasco, przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeczytać dokument OWU. Wiele z nich wyróżnia sytuacje, które są wyłączone z zakresu AC. Najczęściej na pokrycie kosztów naprawy czy odszkodowanie nie mogą liczyć osoby, które umyślnie spowodowały pożar lub doprowadziły do niego przez rażące niedbalstwo.

Wiele towarzystw odmawia też wsparcia, gdy zapłon wywołała np. wada fabryczna pojazdu, źle wykonane modyfikacje czy niewykryta usterka (bo np. kierowca nie wykonał okresowego przeglądu). Niektóre firmy nie uwzględniają również skutków działań wojennych, ataków terroryzmu, akcji protestacyjnych, zamieszek itp. Firmy miewają jednak różne zasady – niekiedy ostrzejsze, a niekiedy łagodniejsze, dlatego zawsze trzeba dokładnie przeczytać treść warunków umowy.

Kupując AC warto też spytać o dodatkowe świadczenia, np. w ramach ubezpieczenia Assistance. W chwili, gdy auto spłonie podczas wyjazdu, konieczna będzie pomoc w przetransportowaniu wraku czy nawet zorganizowaniu powrotu do domu. Niestety czasem może się też zdarzyć, że ogień pojawi się wewnątrz auta w chwili, gdy znajdują się w nim kierowca i/lub pasażerowie. Jeśli dojdzie wtedy do poparzenia ciała, można uzyskać odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC/AC?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC/AC?

Chcesz znaleźć korzystne ubezpieczenie, które zagwarantuje Ci pomoc w razie pożaru samochodu i innych wypadków? Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych. Na dokładne zapoznanie się z ich ofertami można stracić nawet kilka tygodni! Na szczęście istnieje o wiele wygodniejszy sposób na znalezienie najlepszej polisy. Dzięki KioksPolis.pl w kilka minut można odszukać najbardziej opłacalne propozycje od znanych ubezpieczalni. Wystarczy wypełnić formularz on-line, wpisując w niego podstawowe dane kierowcy i auta. Na podstawie tych informacji nasz kalkulator OC/AC obliczy wysokość składek wszystkich dostępnych ofert, a następnie przedstawi zestawienie najbardziej opłacalnych opcji. Wtedy można z łatwością wybrać najciekawsze z nich, by dokładnie się z nimi zapoznać. W ten sposób świadomie wykupi się odpowiednią polisę!

AC od pożaru samochodu jest bardziej przydatne niż mogłoby się wydawać. Wielu kierowców myśli, że pewne sytuacje są tak rzadkie, że ich nie dotyczą. Nic bardziej mylnego! Jeśli zależy Ci na tym, by w każdej chwili uzyskać niezbędne wsparcie, zadbaj o korzystny pakiet polis komunikacyjnych!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert […]

więcej
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie […]

więcej
Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy OC i AC przebiega na innych warunkach i należy przeprowadzić je osobno. W niniejszym artykule pochyliliśmy się wyłącznie nad kwestią wypowiedzenia umowy AC. Przekonaj się, kiedy możesz to zrobić i w jaki sposób. Zastanawiasz się, czy […]

więcej
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej