ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują przewożenie dzieci w samochodzie i jak powinno to wyglądać w praktyce.

Fotele samochodowe są zaprojektowane w sposób zapewniający komfort i bezpieczeństwo przeciętnej osobie dorosłej. Oznacza to, że zapięcie dziecka – które znacznie odbiega posturą od osób dorosłych – pasami jest niewystarczającym zabezpieczeniem. To, w jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć dziecko w samochodzie jest determinowane przez jego wiek.

Przewóz dzieci – co mówią przepisy?

Przewóz dzieci – co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami, kierowca-rodzic ma obowiązek przewożenia swojego dziecka w foteliku lub innym akcesorium podtrzymującym (specjalnej podkładce, podwyższeniu itp.). Dawniej konieczność jego używania była uzależniona od wieku dziecka, czyli konieczna dla maluchów poniżej 12 roku życia. Współcześnie przepis ten uległ zmianie i jest związany ze wzrostem – każdy podopieczny mierzący mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożony w takim wyposażeniu. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, a także spełniać wymogi określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ.

Oczywiście, zasady te uwzględniają różne wyjątki. W sytuacji, w której jest się rodzicem trójki dzieci i możliwe jest zamontowanie tylko dwóch fotelików, trzeci maluch może podróżować przypięty jedynie pasami. Także podopieczni mierzący więcej niż 135 cm, jeśli nie mieszczą się w standardowych fotelikach, mogą być przewożeni na tylnych siedzeniach.

Przewożenie dzieci w samochodzie – co jest surowo zabronione?

Policja karze mandatem w wysokości 150 zł za brak fotelika. Jego niepoprawne założenie jest traktowane na równi z jego brakiem. Niedozwolone jest także przewożenie dziecka na przednim siedzeniu bez odpowiedniego sprzętu.

Jeżeli chcesz przewozić dziecko z przodu, zaleca się zdezaktywowanie poduszki powietrznej po tej stronie auta. Dziecko na przednim siedzeniu powinno siedzieć w foteliku, twarzą do kierunku jazdy. Umiejscowienie go tyłem również traktowane jest jako nieprawidłowe, więc wiąże się z mandatem.

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i auta?

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i auta?

Dobrej jakości fotelik samochodowy jest dość kosztowny. Z tego względu niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne polisy uwzględniające ochronę tego wyposażenia. Jeśli więc wybierasz właśnie ubezpieczenie samochodu, koniecznie powinieneś zwrócić na to uwagę. Dzięki temu kompleksowo zadbasz o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, ale i samochodu. Taką ofertę pomoże Ci znaleźć nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy, że wypełnisz formularz on-line, a w zamian otrzymasz zestawienie najkorzystniejszych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu spersonalizowane ceny składek (uwzględniając wszystkie zniżki OC), więc w kilka chwil znajdziesz najtańsze OC, AC oraz inne polisy! Po wybraniu najlepszej opcji możesz od razu ją zakupić, bez wychodzenia z domu!

Jeśli jesteś rodzicem, zadbaj o to, by przewożenie dzieci w samochodzie było zgodne z zasadami bezpieczeństwa i obowiązującymi przepisami. Pamiętaj także o najmłodszych pasażerach, wybierając ubezpieczenie AC i OC! Znajdź ofertę, która obejmuje ochronę fotelika oraz inne przydatne świadczenia, spełniające Twoje wszystkie oczekiwania i potrzeby!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej
Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Choć posiadanie służbowego samochodu jest naprawdę komfortowe, niesie też za sobą ogromną odpowiedzialność. Co się stanie, gdy podczas jazdy służbowym samochodem staniesz się uczestnikiem stłuczki? Zobacz, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie!

więcej