Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

5/5 - (Ocen: 1)

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

Jak i kiedy spisać protokół szkody?

Słoneczny dzień, sucha nawierzchnia, pogoda do podróżowania autem – idealna. Niestety, wystarczy tylko chwila nieuwagi, by stało się to, czego kierowcy woleliby raczej uniknąć – stłuczka. Wraz ze sprawcą szkody zjeżdżacie na pobocze i, jeśli nie stało się nic poważnego (nie ucierpieli ludzie, a straty są jedynie materialne) – nie wzywacie policji.

Protokół szkody – jak go spisać?

Samodzielnie spisujecie dwa dokumenty:  oświadczenie sprawcy szkody i wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym oraz robicie zdjęcia powstałych szkód. Dlaczego? Ponieważ pozwala to:

  • zaoszczędzić czas – samodzielne opisanie i udokumentowanie szkody zajmie nie dłużej niż 1-2 godziny; w przypadku zgłoszenia kolizji na policji na sam przyjazd służb można czekać nawet kilka godzin,
  • dokładnie opisać zdarzenie – formularze są proste i intuicyjne; pozwalają zebrać wszystkie dane potrzebne m.in. do zgłoszenia zdarzenia ubezpieczycielowi,
  • uzyskać szybciej odszkodowanie – dzięki drukom łatwiej i szybciej rozwiążesz sprawę z ubezpieczycielem i otrzymasz należne świadczenie.

Porównaj oferty

Warto pamiętać o sytuacjach, w których należy wezwać policję. Kiedy? Przede wszystkim, gdy ktoś ucierpiał, ale również wtedy, gdy uczestnik zdarzenia nie ma przy sobie dokumentów (np. dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy), masz podejrzenia, że jest nietrzeźwy, jest obcokrajowcem, auta są poważnie uszkodzone, nie ma jasnych okoliczności wypadku i nikt nie przyznaje się do winy lub gdy uczestnik kolizji uciekł z miejsca zdarzenia.

JAK WYPEŁNIĆ PROTOKÓŁ SZKODY?

Jeśli byłeś uczestnikiem stłuczki, w której nie ucierpieli ludzie, a jedynie pojazdy – masz do czynienia z kolizją drogową, a nie z wypadkiem. W tej sytuacji możesz wraz ze sprawcą szkody (podpisuje on oświadczenie sprawcy szkody) spisać też wspólne oświadczenie i nie musisz zawiadamiać policji. Wzór takiego pisma znajdziesz na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Taki protokół szkody zawiera m.in. informacje o okolicznościach zdarzenia, dane kierowców i ich pojazdów, a nawet szkic zdarzenia drogowego.

Był wypadek – mam oświadczenie sprawcy szkody. Kiedy odszkodowanie?

Masz już spisany wspólnie ze sprawcą protokół szkody komunikacyjnej. Kiedy zatem możesz spodziewać się wypłaty odszkodowania?  Termin likwidacji szkody określony jest w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie:

  • do 30 dni – termin wypłaty liczony jest od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie; w terminie do 30 dni wypłaca się też bezsporną część odszkodowania,
  • do 90 dni – w sytuacji, gdy w terminie 30 dni nie było możliwe wyjaśnienie okoliczności, a co za tym idzie np. ustalenie wysokości odszkodowania; 90 dni liczone jest od momentu złożenia zawiadomienia o szkodzie,
  • powyżej 90 dni – wyjątek od zasady; wypłata odszkodowania później niż maksymalne 90 dni jest możliwa, gdy w sprawie toczy się postępowanie karne lub cywilne i od niego zależy stwierdzenie odpowiedzialności zakładu lub określenie wysokości odszkodowania.

ZA NISKIE ODSZKODOWANIE?

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma od 30 do 90 dni na uregulowanie Twojego odszkodowania. Co jeśli będzie ono zaniżone? Po pierwsze, do 30 dni nastąpi wypłata bezspornej części odszkodowania. Nawet jeśli nie zgadzasz się z podaną kwotą, musisz ją przyjąć – zaznacz jednak w korespondencji z towarzystwem ubezpieczeniowym, że kwota ta nie stanowi pełnego zaspokojenia zgłaszanych roszczeń. Pamiętaj, przyjęcie wpłaty nie zamknie drogi do dochodzenia Twoich dalszych roszczeń (nawet do 3 lat po zdarzeniu). Podstawą do zakończenia sprawy jest tylko i wyłącznie ugoda z ubezpieczycielem. To obustronne porozumienie, które uniemożliwia dalsze roszczenia.

Zgłoszenie szkody Generali. AXA – zgłoszenie szkody. Kiedy i jak to zrobić?

Brałeś udział w kolizji drogowej i byłeś stroną poszkodowaną? Jesteś zobligowany do tzw. niezwłocznego powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o zdarzeniu. Warto pamiętać, że jak najszybsze poinformowanie ubezpieczyciela o kolizji leży w Twoim interesie. Opieszałość i odwlekanie może być przyczyną późniejszej wypłaty świadczenia, a nawet zmniejszenia jego wysokości. Co więcej, im szybciej zgłosisz szkodę, tym sprawniej TU ją zlikwiduje.

Oświadczenie sprawcy szkody

Pamiętaj, że swoje roszczenie zgłaszasz do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Możesz skontaktować się z nim osobiście, telefonicznie lub przez Internet. Jak wygląda to w największych towarzystwach ubezpieczeniowych? Większość z nich (np. Generali, AXA, Benefia, Europa Ubezpieczenia) preferuje zgłoszenie szkody komunikacyjnej przez formularz online lub telefonicznie.

Jakie dokumenty przygotować? Przede wszystkim:

  • dowód rejestracyjny,
  • dane uczestników zdarzenia,
  • oświadczenie sprawcy,
  • dokumentację fotograficzną.

Sprawdź ceny OC i AC

Brałeś udział w kolizji drogowej? Niezwłocznie zgłoś szkodę do ubezpieczyciela. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC. Pamiętaj też o regularnym płaceniu składek za polisę OC.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Poznaniu! W […]

więcej
Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Nie stać Cię na to, by kupić sobie auto z własnych środków? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt na samochód. Zanim w całości się go spłaci, bank musi się zabezpieczyć na rożne sposoby. Jednym z […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej