Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

4.8/5 - (Ocen: 5)

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i co zrobić, by je otrzymać!

Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie z AC?

Zastanawiasz się nad tym, kiedy otrzymasz wypłatę odszkodowania z AC? Szkoda z AC jest wypłacana w kilku określonych sytuacjach. Oto najczęstsze przypadki, w których możesz na to liczyć:

  • odszkodowanie AC z własnej winy – w przypadku szkody, która powstała z Twojej nieumyślnej winy,

  • nieumyślne spowodowanie szkody z winy innej osoby,

  • jeśli nie znasz danych sprawcy, który uszkodził Twój samochód,

  • gdy szkodę spowodowały warunki pogodowe – grad, wichura lub powódź,

  • w sytuacji, gdy za szkodę odpowiada zwierzę – np. sarna, która wbiegła Ci przed maskę,

  • jeśli Twój pojazd zostanie skradziony lub zdewastowany przez nieznanego sprawcę.

 

wysokość odszkodowania z AC

 

UWAGA!

Istnieje sporo ograniczeń polisy AC, które uniemożliwiają późniejszą wypłatę odszkodowania. Należą do nich przede wszystkim sytuacje, w których działasz celowo, znajdujesz się pod wpływem substancji odurzających lub jeździsz pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego. Przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznaj się z wyłączeniami zawartymi w OWU, a unikniesz późniejszego zaskoczenia.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak otrzymać wypłatę odszkodowania z AC w 5 krokach?

Otrzymanie wypłaty z AC niewiele różni się od postępowania w przypadku OC. Jeśli mimo to nie jesteś pewien, jak to zrobić, podążaj za naszymi instrukcjami – poniżej 5 kroków które Ci w tym pomogą.

1. Zgłoś szkodę

Najlepiej zrobić to jak najszybciej po powstaniu szkody. Pamiętaj o tym, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby zgłosić im kradzież samochodu w ciągu jednej doby od zdarzenia!

2. Wyceń szkodę

Zaczekaj na wizytę rzeczoznawcy, który określi koszt naprawienia szkód. Ważne jest to, by przed jego wizytą nie naprawiać nic na własną rękę – w ten sposób tylko obniżysz wysokość późniejszego odszkodowania.

3. Oczekuj decyzji ubezpieczyciela

Po wizycie rzeczoznawcy towarzystwo ubezpieczeniowe oceni, czy szkoda jest częściowa czy całkowita – od tego będzie zależeć to, jak zostanie wyceniona.

4. Wybierz sposób wypłaty odszkodowania

Do wyboru masz rozliczenie gotówkowe (kosztorysowe) oraz bezgotówkowe (serwisowe).

PORADA EKSPERTA

W przypadku wariantu gotówkowego ubezpieczyciel ma prawo obniżyć wysokość odszkodowania o tzw. amortyzację, czyli stopień zużycia pojazdu do dnia wystąpienia szkody. W wycenie kosztorysowej zostaną też uwzględnione ceny zamienników, a nie oryginalnych części do samochodu.

5. Czekaj na decyzję

W ciągu 30 dni o zgłoszenia szkody powinieneś otrzymać odpowiedź – pozytywną lub odmowną, od której możesz się oczywiście odwołać.

Porównaj oferty

Odszkodowanie AC – od czego dokładnie zależy jego wysokość?

Na wysokość odszkodowania z AC wpływają takie czynniki, jak:

  • suma ubezpieczenia – ustalana na samym początku, przy podpisywaniu umowy. W praktyce to nic innego jak górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w sytuacji, gdy zajdzie konieczność wypłaty świadczenia. Może równać się wartości rynkowej pojazdu, choć nie jest to obligatoryjne. Suma ubezpieczenia może być stała przez cały czas trwania polisy lub zmienna – w tej drugiej sytuacji pod uwagę jest brana wartość pojazdu w momencie zdarzenia, a nie zakupu ubezpieczenia,

  • udział własny – dokładnie określona w OWU polisy kwota, którą w razie wystąpienia szkody pokrywasz z własnej kieszeni. Dopiero po jej przekroczeniu możesz liczyć na wypłatę odszkodowania AC,

jak ustala się wysokość odszkodowania z AC

  • amortyzacja – procentowy ubytek wartości pojazdu wraz z czasem użytkowania. Ma znaczenie tylko wtedy, gdy suma ubezpieczenia jest zmienna,

  • typ szkody – uszkodzenie pojazdu może zostać zakwalifikowane jako szkoda częściowa lub całkowita. Odszkodowanie wyniesie zawsze tyle, ile będzie kosztować przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody – lub też tyle, ile wynosiła jego wcześniejsza wartość w przypadku szkody całkowitej.

WARTO WIEDZIEĆ

Szkoda całkowita z AC równa się automatycznemu rozwiązaniu polisy przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Koniecznie sprawdź też, czym dokładnie jest szkoda całkowita i co warto o niej wiedzieć – komplet przydatnych informacji znajdziesz tutaj: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w takim razie gwarantuje taka […]

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej