Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak znieść współwłasność samochodu!

W chwili, gdy pojazd ma dwóch właścicieli, podczas kalkulacji zniżek na ubezpieczenie OC brane pod uwagę są dane wszystkich osób wpisanych do dowodu rejestracyjnego. Najczęściej na taki zabieg decydują się np. rodzic i dziecko, które dopiero co uzyskało uprawnienia. Nowi kierowcy płacą jedne z najwyższych składek – dzięki współdzieleniu ich cena jest znacznie mniejsza. Często takie rozwiązanie wybierają też osoby, które wspólne kupiły pojazd i chcą być za niego po równo odpowiedzialne. Czasem takie ustalenia trzeba jednak w pewnym momencie rozwiązać. Dowiedz się, jak znieść współwłasność auta!

Jak znieść współwłasność samochodu?

Jak znieść współwłasność samochodu?

Bywają sytuacje, w których jeden z właścicieli pojazdu zgłasza potrzebę jego posiadania na własność. Najtańsze OC przestaje być priorytetem, a ważniejszy okazuje się komfort posiadania auta na wyłączność. Jeśli wszystkie osoby są zgodne co do wprowadzenia takiej zmiany, cały proces nie jest przesadnie skomplikowany.

Jak znieść współwłasność samochodu? Na początku osoba, która ma zostać wykreślona z dowodu rejestracyjnego, musi spisać specjalną umowę zrzeczenia się praw do części pojazdu. Dokument ma zawierać:

  • dane wszystkich współwłaścicieli,
  • procentową wysokość udziałów, z których rezygnuje,
  • wartość zbywanych udziałów.

Proces może odbyć się na zasadzie sprzedaży albo darowizny. W przypadku transakcji, należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, celem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Z darowizny trzeba się rozliczać wtedy, jeśli jej wartość przekroczy określony próg. Z podatku zwolnione są osoby najbliższe, tj.: małżonek, dziecko, dziadkowie, wnuki itp.

Następnie w ciągu 30 dni należy złożyć do Wydziału Komunikacji wniosek o zniesienie współwłasności. Wraz z nim przedstawić trzeba dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli istnieje) oraz polisę OC. Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji trzeba wymienić dokumenty. Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli osoba zbywająca udział jest wpisana w dowodzie na drugim lub dalszym miejscu, wystarczy, że urzędnik wykreśli jej nazwisko. W przypadku, gdy znajduje się na początku, trzeba będzie niestety wyrobić nowy dokument.

O zmianach tego typu trzeba też poinformować swoje towarzystwo. Rekalkulacja składek za polisy zwykle wypada mniej korzystnie, więc zazwyczaj najrozsądniej jest znaleźć nową ofertę. Wtedy można od razu zainwestować też w dodatkowe świadczenia, jak np. ubezpieczenie AC.

Jak znieść współwłasność samochodu, gdy jeden z właścicieli zmarł, jest zadłużony lub nie wyraża zgody?

Niestety, nie zawsze zniesienie współwłasności samochodu może przebiec bezproblemowo. Czasem zdarza się, że jeden z właścicieli wpadł w poważne długi. W pewnym momencie należną mu część auta może zająć komornik. Wtedy można wykupić udziały lub oddać swoją część na licytację – po spłaceniu długów współwłaściciela uzyska się należne pieniądze. Wiele osób woli jednak unikać takich sytuacji. Jeśli nie uda się polubownie porozumieć z drugą stroną, spór trzeba będzie rozwiązać sądownie.

Specyficzną sytuacją jest też śmierć współwłaściciela. W chwili, gdy zginie w wypadku, odszkodowanie z ubezpieczenia NNW przysługuje członkom rodziny, czyli często właśnie osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym. Jego udziały dziedziczy jednak ten, kto jest wymieniony w testamencie lub wskazany w spadku. Może być to zupełnie ktoś inny. Wtedy wszystkie negocjacje trzeba przeprowadzać z nowym współwłaścicielem.

Zdarza się również, że współwłaściciel, pomimo prób porozumienia, nie chce zrezygnować ze swoich udziałów. Wtedy można skierować sprawę do sądu. Postępowanie wiąże się oczywiście z określonymi kosztami i może długo trwać. Sąd ustali, komu zostanie przyznany samochód oraz kto otrzyma spłatę swojej części udziałów.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie w pojedynkę?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie w pojedynkę?

Po uzyskaniu pełni prawa do własności auta najrozsądniej jest zainwestować w nowy pakiet polis komunikacyjnych. Towarzystwo musi wykonać rekalkulację, a ta rzadko kiedy wypada korzystnie. Wiele osób chce też przy okazji wykupić dodatkowe świadczenia, jak np. rozszerzenia ubezpieczenia Assistance. Jak jednak najszybciej i najwygodniej znaleźć odpowiednią ofertę? Wykorzystując naszą porównywarkę ubezpieczeń! By skorzystać z porównywarki ubezpieczeń KioskPolis.pl wystarczy wypełnić krótki formularz online, wpisując podstawowe dane pojazdu oraz kierowcy. Na ich podstawie nasz kalkulator OC obliczy wysokość składek i przygotuje zestawienie najbardziej opłacalnych propozycji od znanych ubezpieczalni.

Wiedząc już, jak znieść współwłasność samochodu, dopilnuj wszystkich formalności i postaraj się polubownie załatwić tę sprawę. Pamiętaj o tym, że od tego momentu będą obowiązywać Cię inne ceny składek. W międzyczasie postaraj się już znaleźć dla siebie idealną ofertę polis komunikacyjnych!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Szukając polis ubezpieczeniowych można natrafić na ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Jest to bardzo specyficzna instytucja, dlatego zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do tego zgromadzenia, należy dobrze poznać jego sposób funkcjonowania. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa TUW! […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej