5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5/5 - (Ocen: 1)

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne!

Własny samochód potrafi rocznie pochłonąć sporo pieniędzy. Paliwo, przeglądy, naprawy, a także polisy mogą znacznie obciążyć budżet. Jednym z największych cyklicznych wydatków jest konieczność uregulowania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Gdy jeszcze do tego posiada się dodatkowe świadczenia, takie jak AC czy NNW, jest to szczególnie trudny pod względem finansowym moment. Co więcej, z roku na rok ceny polis rosną. Sprawdź 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne, by nie przepłacać!

1. Dopisanie współwłaściciela do samochodu

Jeśli chce się jak najmniej płacić za obowiązkowe OC oraz inne polisy, dobrym sposobem jest posiadanie auta wspólnie z kimś bliskim i zaufanym, najlepiej małżonkiem. Takie rozwiązanie szczególnie się opłaca, gdy ta druga osoba ma znacznie większe doświadczenie za kierownicą lub posiada już jakieś zniżki.

Właściciele pojazdu są traktowani przez ubezpieczycieli na równi, dlatego kalkulator OC AC oblicza cenę składki na podstawie połączonych danych. Gdy np. mąż zrobił prawo jazdy już w wieku 18 lat i może pochwalić się bezszkodową jazdą, a jego żona brała już udział w wypadku lub zdobyła uprawnienia niedawno, mąż doskonale sprawdzi się w roli współwłaściciela. W oczach ubezpieczyciela „poprawi wizerunek” pojazdu, co przełoży się na cenę polisy.

2. Ubezpieczenie auta wraz z rodzicami

Najwięcej za polisy komunikacyjne muszą płacić kierowcy poniżej 26. roku życia. Posiadają prawo jazdy od niedawna, więc nie mają doświadczenia. Co więcej, ich młody wiek jest często sugestią dla firmy ubezpieczeniowej, że mogą zachowywać się nierozsądnie czy wręcz brawurowo. Z tego względu są uznawani za potencjalnie ryzykownych klientów, którzy mogą powodować sporo problemów, a przez to często potrzebować wsparcia towarzystwa.

Ubezpieczenie auta wraz z rodzicami

Między innymi właśnie z tego powodu wiele osób swój pierwszy samochód kupuje wspólnie z rodzicami. Na plus działa doświadczenie oraz zniżki wypracowane przez opiekunów, ale przede wszystkim wiek. Starsze osoby (do 65 roku życia) uchodzą za bardziej rozsądne, stateczne i opanowane. Co więcej, skoro mają rodzinę, zachowują się tym ostrożniej za kierownicą. Przez to ich dobry wizerunek ma dobry wpływ na wyliczoną cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Rodzic może więc być współwłaścicielem pojazdu „na papierze”, nie będąc jednocześnie jego użytkownikiem.

3. Skorzystanie z pakietu lub promocji

Dobrą metodą na ograniczenie wydatków na polisy jest kupowanie ich podczas promocji lub dobieranie ich w korzystne pakiety. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zniżki i rabaty, np. przy poleceniu oferty komuś znajomemu, połączeniu OC z innymi usługami czy wykupieniu ubezpieczenia przez Internet. Niektóre firmy proponują również drobne upusty dla stałych klientów. W ten sposób można zazwyczaj zaoszczędzić stosunkowo niedużo, choć w przypadku zmiany ubezpieczyciela różnica może wynosić 50 – 100 zł…. a każdy grosz się liczy! Poza tym, czasami może się okazać, że dobranie do OC dodatkowego ubezpieczenia AC tylko w niewielkim stopniu zwiększy cenę składki. W takiej sytuacji opłacalnie tylko podstawowego ubezpieczenia jest po prostu stratą pieniędzy.

4. Płatność z góry

Chociaż jednorazowy wydatek z pewnością jest bardziej obciążający niż raty, czasami lepiej jest od razu uregulować całą należność. Chociaż większość ubezpieczalni dopuszcza możliwość uiszczenia składki w częściach, nie zawsze się to opłaca. W ten sposób w efekcie wydaje się więcej, ponieważ firmy mogą doliczyć sobie prowizję za tę usługę.

Najrozsądniej jest po prostu zawczasu odkładać pieniądze na ten cel. Można podzielić kwotę przez 12 miesięcy – wtedy z pewnością uzyska się sumę, którą łatwo da się zaoszczędzić. Najprawdopodobniej wyniesie ona około kilkadziesiąt złotych, więc nie powinno to być żadne wyzwanie. Jest to jednak sposób chroniący raczej przed dodatkowymi wydatkami niż pozwalający na ich zmniejszenie. Niemniej, warto o tym pamiętać i mieć to na względzie!

5. Znalezienie najtańszej opcji

Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na to, by mniej płacić za ubezpieczenia komunikacyjne, jest wybranie po prostu najbardziej opłacalnego wariantu. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że sporo przepłaca, od lat uiszczając składkę w tej samej firmie. Zwykle wybiera się ją z polecenia kogoś z rodziny czy znajomego. Tymczasem konkurencja może mieć przygotowaną ciekawszą, a do tego tańszą ofertę.

O ile polisa OC musi obejmować w każdym towarzystwie te same świadczenia, o tyle jej cena nie jest standaryzowana. W kwestii dodatkowych ubezpieczeń firmy w ogóle mają już dużą swobodę. Przekłada się to na zróżnicowanie ofert, a także ich cen. Często okazuje się, że bardzo podobny (czy nawet lepszy!) pakiet może kosztować w innym towarzystwie o wiele mniej. Gdy zaś chce się wykupić tylko obowiązkowe świadczenie, tym bardziej nie ma powodu, by do niego dopłacać.

W znalezieniu najbardziej opłacalnego wariantu niezwykle pomocna jest nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy, że wpiszesz w przygotowany przez nas formularz podstawowe dane właściciela i samochodu oraz uzupełnisz pozostałe informacje (m.in. o miejscu zamieszkania), a w kilka chwil uzyska się zestawienie najlepszych propozycji od znanych towarzystw, posegregowane od najtańszego, do najdroższego. Przejrzysta lista pozwala dobrze zapoznać się z dostępnymi opcjami. Dzięki temu ostatecznego wyboru dokonasz w pełni świadomie. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Oto 5 sposobów z których możesz skorzystać, chcąc płacić mniej za ubezpieczenia komunikacyjne. Są łatwe, sprawdzone i w pełni zgodne z prawem. Nie da się jednak ukryć, że najlepiej jest po prostu znaleźć towarzystwo, które od razu proponuje najlepszą stawkę. Wypełnij formularz na KioskPolis.pl i przekonaj się, gdzie warto wykupić polisę!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków. Co to […]

więcej
Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już od końca ubiegłego roku przewidywano podwyżki cen za obowiązkowe polisy komunikacyjne. Jakie kwoty muszą płacić kierowcy dbający o bezpieczeństwo na drodze? Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC/AC w Szczecinie w 2020 roku! Ceny polis są zależnie od […]

więcej