Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Już od kilku lat Chorwacja należy do najczęściej wybieranych kierunków turystycznych wśród Polaków. Wybierasz się na wakacje w Chorwacji? Zanim wyjedziesz, wykup odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci opiekę medyczną na wypadek niespodziewanej choroby. Jaką polisę wybrać na wyjazd do Chorwacji? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie odpowiedniej oferty – zobacz!

Jakich kosztów nie pokryje karta EKUZ – Chorwacja

Z pewnością wiesz o tym, że od 2013 roku – kiedy to Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej – podczas wakacji w tym kraju możesz korzystać z publicznej opieki medycznej, jeśli tylko posiadasz darmową kartę EKUZ. Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystkie usługi są tak całkowicie bezpłatne – za niektóre z nich zapłacisz z własnej kieszeni. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie płatnych usług medycznych.

 

Rodzaj usługiKoszt
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

10 kun chorwackich

Leczenie stomatologiczne

10 kun chorwackich (podstawowa pomoc medyczna)

Specjalistyczna pomoc płatna w 100%

Transport do Polski

Płatne w 100%

Leczenie szpitalne

Płatne w 100%

Leczenie prywatne

Płatne w 20% – od 10 do maks. 2000 kun chorwackich

Ratownictwo górskie

Płatne w 100%

Zakup potrzebnych leków

Płatne w 100%

Właśnie z tego powodu warto wykupić osobne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje większość luk w zakresie ochrony oferowanej przez EKUZ. W ten sposób zaoszczędzisz sobie późniejszego stresu i konieczności płacenia rachunków wystawionych przez szpital na niebotyczne kwoty.

 

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chorujesz na przewlekłe choroby (takie jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie), powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela i wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy na wypadek nagłego zaostrzenia swoich dolegliwości. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli w czasie wakacji w Chorwacji Twój stan zdrowia nagle się pogorszy i okaże się, że jest to efektem powikłań choroby przewlekłej, zwykła polisa turystyczna nie pokryje kosztów Twojego leczenia. Pomimo wykupienia ubezpieczenia, będziesz więc musiał zapłacić za wszystko z własnej kieszeni.

Aktywny wypoczynek w Chorwacji – ubezpieczenie zdrowotne

Chorwacja to idealna destynacja turystyczna dla osób, które kochają sporty wodne. Warunki terenowe oraz panujący tam klimat sprawiają bowiem, że chorwackie kurorty są wręcz stworzone do tego, by cieszyć się radością płynącą z uprawiania ekstremalnych sportów w wodzie – takich jak chociażby windsurfing, nurkowanie czy kitesurfing.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sporty te należą do tzw. grupy wysokiego ryzyka. Oznacza to, że podczas ich uprawiania nietrudno o poważny w skutkach wypadek. Dlatego też ewentualne zdarzenia powstałe na skutek uczestnictwa w takiej rozrywce, nie są objęte zakresem standardowej polisy turystycznej. Konieczne jest zatem rozszerzenie podstawowego pakietu ubezpieczenia. W tej sytuacji co prawda zapłacisz wyższą składkę, jednak w razie wypadku i konieczności udzielenia Ci profesjonalnej pomocy medycznej, będziesz mógł liczyć na pełne lub choćby częściowe pokrycie kwoty leczenia i hospitalizacji – która najpewniej nie będzie niska.

Podróż do Chorwacji

WARTO WIEDZIEĆ

Choć wskaźnik przestępczości w Chorwacji jest na podobnym poziomie jak w Polsce, kradzieże wśród turystów są dość częstym zjawiskiem. Dotyczy to szczególnie profesjonalnego sprzętu sportowego, który zazwyczaj nie należy do najtańszych. Właśnie z tego powodu opłaca się go dodatkowo ubezpieczyć – tak od kradzieży, jak od zniszczenia. Dzięki temu w razie jego utraty będziesz mógł odzyskać chociaż część jego wartości.

Warto też upewnić się, że rozszerzona polisa turystyczna obejmuje nie tylko koszty leczenia, lecz również ratownictwa. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zamierzasz żeglować lub wspinać się po górach. Nie zapominaj o tym, że rachunki za poszukiwania na morzu czy też ewakuację z obszarów górskich są 100-procentowo płatne przez Ciebie – jeśli jednak posiadasz polisę obejmującą ratownictwo, możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Wyjazd samochodem do Chorwacji – jak się ubezpieczyć?

Choć Warszawę i Dubrovnik dzieli około 1600 km, czyli jakieś 16 godzin drogi, wielu Polaków decyduje się na podróż do Chorwacji samochodem. Dlaczego? Najpewniej dużą rolę odgrywa tutaj niezależność od transportu miejscowego i możliwość swobodnego przemieszczania się po kraju – dzięki temu można w końcu zobaczyć więcej urokliwych miejsc.

W przypadku tak długiej trasy, wszystko się może zdarzyć – przebita opona, problem z uruchomieniem silnika czy nawet stłuczka na drodze. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów naprawy samochodu na miejscu, ubezpiecz swój samochód – przyda Ci się tutaj ubezpieczenie assistance na wyjazd zagraniczny. Taka polisa najczęściej obejmuje następujące usługi:

  • pomoc w przypadku kolizji z innym samochodem,

  • pomoc w przypadku awarii samochodu poza granicami kraju,

  • samochód zastępczy lub zakwaterowanie na czas naprawy Twojego samochodu,

  • bezpłatną infolinię służącą pomocą w załatwieniu wszystkich formalności,

  • pomoc prawnika i/lub tłumacza.

Wakacje w Chorwacji

UWAGA!

Dokładny zakres ubezpieczenia samochodu za granicą różni się w zależności od konkretnej oferty. Warto więc zawsze dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by wiedzieć, na jaką pomoc możesz liczyć w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub awarii samochodu w Chorwacji lub innym kraju, przez który będziesz przejeżdżać. Pamiętaj również o tym, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalny wiek pojazdu, który może zostać objęty ochroną ubezpieczeniową – taką informację także znajdziesz w OWU.

Kupując ubezpieczenie samochodu na czas wakacji w Chorwacji, upewnij się też koniecznie, że obejmuje także ewentualne holowanie samochodu w przypadku poważniejszej awarii – nie jest to bowiem usługa oferowana przez wszystkich ubezpieczycieli. Z tego artykułu dowiesz się, jak znaleźć polisę, która pokryje koszty takiej usługi: Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Co warto wiedzieć, jadąc do Chorwacji – kilka wskazówek na koniec

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, wybierając się w podróż do Chorwacji? Oto kilka końcowych porad, z których możesz skorzystać:

  • upewnij się, że ubezpieczenie pokryje koszty leczenia na kwotę nie mniejszą niż 30 000 złotych – dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zapłacisz dodatkowo zarówno za podstawowe, jak i za bardziej profesjonalne usługi medyczne,

  • na wyjeździe zagranicznym zawsze warto posiadać ubezpieczenie OC. Wystarczy tylko wyobrazić sobie sytuację, w której Twoje dziecko porysuje samochód innego urlopowicza – polisa pokryje wszystkie koszty jego naprawy,

  • koniecznie ubezpiecz swój bagaż tak od zgubienia i zniszczenia, jak od kradzieży. W tej sytuacji będziesz mógł liczyć na odszkodowanie nawet wtedy, gdy Twoja walizka zaginie na lotnisku,

  • większość polis turystycznych nie pokrywa kosztów leczenia, jeśli do wypadku doszło pod wpływem alkoholu lub zażywania środków odurzających. Korzystaj więc z wolnego czasu za granicą rozważnie i odpowiedzialnie – a przed wyjazdem zapoznaj się z OWU i sprawdź konkretny zakres swojego pakietu ubezpieczenia,

  • pamiętaj o tym, że koszt ubezpieczenia podróżnego zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Koszty ewentualnego leczenia i pobytu w szpitalu za granicą bez ważnej polisy mogą z kolei sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto więc wykupić pakiet assistance i nie martwić się przez całe wakacje tym, co zrobisz w sytuacji, gdy będziesz musiał nagle skorzystać z pomocy medycznej.

Nie masz czasu na stacjonarne szukanie ubezpieczenia na wyjazd do Chorwacji? Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online, by znaleźć ofertę odpowiednią dla swoich potrzeb. Możesz także zajrzeć do tego artykułu, by dowiedzieć się, jak wykupić polisę online.

* informacje pozyskane z https://www.ekuz.nfz.gov.pl/praca/wyjezdzam-do/chorwacja, stan na 17.10.2018 r

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

W tym roku planujesz egzotyczne wakacje? Brzmi doskonale. Pamiętaj jednak, że wypadki, nieszczęśliwe wydarzenia czy choroby tropikalne urlopu nie biorą. Zestawiliśmy ubezpieczenia na wakacje, które pozwolą Ci odpocząć podczas wyjazdu. Przeczytaj, które polisy zapewnią Ci spokojne wczasy egzotyczne.

więcej
Wakacje zimą? Jakie kierunki są najczęściej wybierane?

Wakacje zimą? Jakie kierunki są najczęściej wybierane?

Już niedługo rozpocznie się bajeczny, kilkumiesięczny sezon dla fanów sportów zimowych. Stoki narciarskie znów będą tętniły życiem, ale… nie wszyscy oddają się tej dyscyplinie sportu. Wielu turystów w okresie zimowym poszukuje kierunków, gdzie skorzysta z wysokich temperatur i […]

więcej
Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

Czy wiesz, że zgodnie z tegorocznym badaniem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Grecja jest najpopularniejszą destynacją wakacyjną wśród Polaków? W tym roku również i Ty wybierasz się na wczasy w Grecji? Zobacz, jak się dobrze ubezpieczyć przed wyjazdem!

więcej
Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które w razie nieprzewidzianych zdarzeń, pomoże Ci […]

więcej