W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

5/5 - (Ocen: 3)

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? W niektórych krajach ochronę od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci posiadanie OC. Są jednak państwa, w których niezbędna okaże się Zielona Karta. Sprawdź, które kraje ją honorują. Przekonaj się też, czym zastąpić Zieloną Kartę, jeśli nie miałeś czasu lub zapomniałeś o jej zakupie.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument, którego wyrobienie powinny rozważyć osoby planujące dłuższą podróż zagraniczną poprzez rozmaite kraje. W Polsce, krajach należących do Unii Europejskiej oraz tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne, masz prawo do korzystania ze standardowej ochrony samochodowej OC. W niektórych państwach jednak polisa ta nie jest honorowana. Zamiast niej wymaga się od kierowców posiadania Zielonej Karty.

zielona karta oc

Dokument powszechnie znany jako Zielona Karta możesz też spotkać pod oficjalną nazwą: Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Warto wiedzieć, że ma dokładnie taki sam zakres ochrony jak OC, czyli chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej na terenie zagranicznego kraju. Ma za to krótszą ważność: od kilkunastu dni do kilku miesięcy, w zależności od wariantu.

Sprawdź ceny OC i AC

Jakie kraje obejmuje Zielona Karta?

Z zakupem Zielonej Karty powinieneś się liczyć w przypadku wyprawy do następujących krajów:

  • Albanii,
  • Białorusi,
  • Bośni i Hercegowiny,
  • Czarnogóry,
  • Iranu,
  • Izraela,
  • Macedonii,
  • Maroka,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,
  • Ukrainy.

Ciekawym przykładem jest Chorwacja. Jak wynika z popularności hasła wpisywanego w wyszukiwarkę, wiele osób sądzi, że aby wjechać do Chorwacji, trzeba mieć Zieloną Kartą. To prawda tylko częściowa. W rzeczywistości po samej Chorwacji można poruszać się ze standardowym OC. Wyłącznie kierowcy planujący odwiedzić chorwackie miasto Dubrownik powinni zakupić Zieloną Kartę, ponieważ wjazd do niego prowadzi przez Bośnię i Hercegowinę.

UWAGA!

Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wydania Zielonej Karty na niektóre kraje. Dobry przykład to Rosja. Pamiętaj więc, by dokument zakupić odpowiednio wcześnie. Jeśli spotkasz się z odmową w kilku firmach, będziesz miał czas na znalezienie takiej, w której dokonasz zakupu bez problemu.

Co zamiast Zielonej Karty?

Wybierasz się w spontaniczną podróż samochodem, nie masz czasu zakupić Zielonej Karty lub źle sprawdziłeś kraje, w których ten dokument jest wymagany, i teraz się martwisz, że będziesz musiał zawrócić? Nie bój się, zamiast Zielonej Karty możesz wybrać alternatywę w postaci ubezpieczenia granicznego.

UWAGA!

Kosowo, jako jedyny kraj Europie, w ogóle nie akceptuje ani ubezpieczenia OC, ani Zielonej Karty. W związku z tym, jeśli chcemy wjechać na terytorium tego kraju samochodem, będziemy musieli wykupić na granicy dodatkowe ubezpieczenie graniczne. Polisa na 15 dni kosztuje 30 euro, a na 30 dni 41 euro.

zielona karta oc

Ubezpieczenie graniczne – jak wskazuje nazwa – jest polisą, którą wykupuje się na granicy, czyli tuż przed wjazdem do kraju. Ma ten sam zakres ochrony co OC i Zielona Karta, więc jesteś w pełni chroniony od odpowiedzialności cywilnej w państwie, przez które będziesz przejeżdżać. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie graniczne przeważnie jest droższe i zapewnia ochronę krócej niż Zielona Karta, więc jeśli tylko masz możliwość i czas, by zakupić ją przed wyjazdem za granicę, zrób to.

Gdzie kupić Zieloną Kartę?

Zielona Karta dostępna jest w towarzystwach ubezpieczeniowych. Czasem można uzyskać ją za darmo, czasem za niewielką opłatą. Niestety niektóre firmy żądają wyższej kwoty, co jest nieopłacalne dla kierowców, którzy podróżują po świecie często.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Podczas wykupywania ubezpieczenia OC na kolejny rok koniecznie sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje Zieloną Kartę za darmo lub za drobną opłatą. Stosowną informację znajdziesz w porównywarce ofert ubezpieczeniowych KioskPolis.pl, do skorzystania z której zachęcamy.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Aneta
    - -

    Samochód na niemieckich blachach w Polsce-wyjazd do rodziny.Zatrzymala nas policja. Mieliśmy ważne ubezpieczenie na tablicach karty nie mieliśmy bo w ubezpieczalni powiedziano nam, że mieć nie musimy bo UE….mandat za brak ubezpieczenia….wiec jak to jest….polski sędzia nie zna przepisów?Chamsko powiedział tu jest Polska.Jest jakaś podstawa prawna na to?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Poruszając się autem zarejestrowanym w Niemczech należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC w Niemczech. Przy kontroli Policji należy okazać dokument, który będzie poświadczał posiadanie ubezpieczenia OC.

Więcej artykułów i porad
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich warto mieć!

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej