Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

5/5 - (Ocen: 2)

Jesteś za granicą i zauważyłeś, że Cię okradziono? Jeśli masz ubezpieczenie podróżne – nie musisz się martwić. Straciłeś aparat ze zdjęciami, telefon lub portfel z pieniędzmi i dokumentami albo, co gorsze, wszystko naraz? Sprawdź, jak w takim momencie chroni Cię wykupiona wcześniej polisa!

Ubezpieczenie podróżne. Jak chroni, gdy zostałeś okradziony?

Ubezpieczenie podróżne, w zależności od jego ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), pokrywa, oprócz kosztów leczenia i transportu, OC, NNW również ochronę bagażu, sprzętu czy dokumentów. Na czym to polega? Towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia Ci ochronę przed utratą lub uszkodzeniem bagażu podróżnego w przypadkach opisanych i wyszczególnionych w OWU.

Przykładowo, firma AXA chroni od utraty, kradzieży, uszkodzenia bagażu podróżnego lub kradzieży albo utraty dokumentów osobistych, jeśli do zdarzenia doszło podczas podróży zagranicznej w okresie ochrony ubezpieczeniowej. Jaka jest w tym przypadku definicja kradzieży? To zbiór rzeczy stanowiącej własność ubezpieczonego w celu przywłaszczenia przez osobę trzecią.

Ubezpieczenie podróżne i kradzież

Innym przykładem jest polisa Signal Iduna, która zapewnia ochronę bagażu nawet do 5 tys. zł w momencie kradzieży z włamaniem, rozboju lub zagubienia torby, walizki lub plecaka wskutek zdarzenia losowego albo akcji ratowniczej. Ważnym jest, aby w takim przypadku udokumentować to zdarzenie – przez zawiadomienie policji i uzyskanie pisemnego potwierdzenia tego faktu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Warto mieć też listę utraconych przedmiotów – ich rodzaj i liczbę, a także podać cechy identyfikacyjne (marka, model, numer seryjny, kolor, znaki szczególne). Co więcej, należy powiadomić przewoźnika o każdorazowym wystąpieniu szkody, która miała miejsce w publicznym środku komunikacji lub kierownictwa, jeśli szkoda miała miejsce w hotelu, hostelu, domu wczasowym itp. Tu też potrzebne będzie pisemne potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia i wyszczególnienie straconych przedmiotów.

Zminimalizuj ryzyko i wykup ubezpieczenie za granicą

Jeśli wyjeżdżasz w podróż i nie chcesz dodatkowych problemów w sytuacji, gdy zostaniesz okradziony – pomyśl o ubezpieczeniu na wyjazd. Dodatkowo, jeżeli potrzebujesz pełnej ochrony mienia – szukaj polis z ubezpieczeniem bagażu i dobrze zapoznaj się z ich OWU.

Polisy mogą ubezpieczać nie tylko Twój bagaż, ale również np. sprzęt elektroniczny. Taki pakiet z ochroną nawet do 3 tys. zł oferuje Generali. Na czym polega ubezpieczenie sprzętu? Podróżny, wykupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę, ubezpiecza nie tylko swój bagaż (walizka, plecak, torba, neseser wraz z zawartością), ale również:

  • telefony przenośne,
  • sprzęt fotograficzny,
  • kamery wideo,
  • przenośny sprzęt komputerowy,
  • sprzęt do odtwarzania i nagrywania dźwięku,
  • gry wideo.

Porównaj oferty

Ubezpieczenie dotyczy sytuacji rabunkowej, która opisana jest w tym przypadku w OWU Generali. Co więcej, sprzęt chroniony jest, gdy podróżny ma go przy sobie – czyli podczas zwiedzania miasta czy poruszania się metrem.

CO ROBIĆ, JEŚLI W PODRÓŻY STRACISZ DOKUMENTY?

Wykupienie ubezpieczenia podróżnego przed wyjazdem – to jedna kwestia. Inna – jak zachować się, gdy będąc poza Polską stracimy dokumenty? Kradzież należy zgłosić na najbliższym posterunku policji i odebrać wydane zaświadczenie o dokonaniu takiego zgłoszenia. Co z paszportem? Zgłoszenie o utracie paszportu przyjmuje konsul właściwy dla miejsca pobytu osoby. Na tej podstawie wydaje on paszport tymczasowy. Jeśli oprócz najważniejszych dokumentów straciłeś także pieniądze, możesz wykonać bezpłatny telefon do Polski na koszt abonenta (usługa Poland Direct). Co więcej, przysługuje Ci tzw. pożyczka konsularna, którą zwracasz po powrocie do kraju. Możesz też skorzystać z usług firm obsługujących natychmiastowe przelewy (np. Western Union). Pozwoli Ci to szybko zapewnić sobie pieniądze od rodziny lub przyjaciół np. na bilet powrotny do kraju.

Ubezpieczenie na wyjazd to przezorność. Jak wybrać ubezpieczenie podróżne online?

Ubezpieczenie podróżne to nie tylko wykupiona polisa, ale również nasza przezorność podczas wyprawy. W podróży zawsze warto mieć przy sobie ksero albo zapisane na mailu lub w telefonie zdjęcie najważniejszych dokumentów (paszport, dowód osobisty). Co więcej, dobrze dodać do listy kontaktów numer do banku, aby w razie kradzieży móc szybko zablokować utracone karty płatnicze.

Ubezpieczenie za granicą

Pomocne będzie też trzymanie pieniędzy w różnych miejscach (plecak, kieszeń, portfel), na dwóch kontach (jedno – do operacji bieżących z użyciem karty, drugie – bez karty, do trzymania reszty pieniędzy i przelewania ich na konto pierwsze) oraz korzystanie z sejfów i depozytów w hotelach. Dobry trik to posiadanie „fałszywego” portfela z nieaktywnymi kartami i polskimi pieniędzmi sprzed denominacji – taka atrapa może zmylić złodzieja.

Wybierasz się w podróż? Koniecznie sprawdź nasz artykuł – Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie turystyczne. Pamiętaj też, że ubezpieczenie podróżne online wybierzesz i porównasz na naszej stronie.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z rodzajów polis osobowych, czyli obejmujących zdrowie i życie (a nie materialne przedmioty). O konieczności posiadania tego ubezpieczenia najczęściej przypominasz sobie przed wakacjami. Jednak ubezpieczenie NNW znajduje uzasadnienie jeszcze w wielu […]

więcej
Kolonie i obozy dla dzieci. Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Kolonie i obozy dla dzieci. Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Wakacje, ferie zimowe, kolonie czy zielone szkoły. Czy rodzic powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla dziecka? Co z wyjazdami za granicę? Jakie się obowiązki organizatora wyjazdu? O czym warto pamiętać, aby bezpiecznie wysłać dziecko na wypoczynek? Sprawdź w […]

więcej
O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

O jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

Sport wyczynowy, zdarzenia po alkoholu, a nawet akty terrorystyczne. Polisę, a co za tym idzie odszkodowanie z NNW, można dowolnie rozszerzać. Sprawdź, jak dopasować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do swoich potrzeb.

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Wybierasz się w swoją pierwszą większą podróż? A może podróżujesz coraz częściej? Nieznacznie od sytuacji warto, byś znał podstawowe pojęcia ubezpieczeniowe w ubezpieczeniu turystycznym. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, a także podejmować świadome i najkorzystniejsze decyzje. Przekonaj […]

więcej