Według Kodeksu Karnego art. 278, kradzieżą jest zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Przez pojęcie „zaboru” rozumiemy fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Warto dodać, że termin ten obowiązuje również, gdy przedmiot został pozostawiony w określonym miejscu, a właściciel ma zamiar go później zabrać. Zaborem jednak nie jest kradzież znalezionej rzeczy lub takiej, która została powierzona tej osobie.
Kradzieży można dokonać na rzeczy materialnej – np. pojazdu mechanicznego, telewizora, telefonu komórkowego itp. Jednak ten termin nie dotyczy nieruchomości (ponieważ nie jest to rzecz ruchoma), ale działa w przypadku części składowych, czyli jej wyposażenia. Przywłaszczenie obcego mienia dotyczy także zwierząt.
Kradzieżą jest aktywne działanie na szkodę osób trzecich poprzez pomniejszenie ich majątku, za pomocą przywłaszczenia sobie mienia ruchomego. Nawet jeżeli sprawca przekazuje go innej osobie, nie zwalnia go z odpowiedzialności karnej. Według kodeksu karnego, za kradzież grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, za przywłaszczenie – do trzech lat.