Co to jest immobilizer i do czego służy?

Co to jest immobilizer i do czego służy?

Oceń ten wpis

Co to jest immobilizer i do czego służy?

Producenci samochodów sięgają po coraz to nowsze rozwiązania, których zadaniem jest ustrzec właścicieli przed kradzieżą, a więc tym, z czym z pewnością nikt nie chciałby się zetknąć. Jednym z tych, które stosowane są powszechnie jest immobilizer – to niewielkie urządzenie, dzięki któremu potencjalny złodziej nie będzie mógł odpalić jednostki napędowej, co uniemożliwi mu kradzież pojazdu. Jeśli Twój samochód posiada immobilizer, to oznacza, że będzie można odpalić go wyłącznie oryginalnym kluczykiem. Warto dodać, że takie zabezpieczenie stosowane jest dzisiaj we wszystkich rodzajach samochodów: zarówno tych tradycyjnych, jak i elektrycznych oraz hybrydowych.

Co to jest immobilizer?

Jak już wspomnieliśmy, immobilizer samochodowy to urządzenie, którego zadaniem jest zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Obecnie coraz więcej marek traktuje go jako wyposażenie standardowe samochodu, co oznacza, że nie trzeba dopłacać za jego obecność w aucie. Ciekawostką jest fakt, że ci, którym zależy na szczególnej ochronie pojazdu, mogą zdecydować się na immobilizer dodatkowy, co jeszcze bardziej utrudni potencjalnym złodziejom odjechaniem nie swoim samochodem.

Na pierwszy rzut oka immobilizer ma naprawdę prostą budową, kiedy jednak bardziej mu się przyjrzymy, okaże się, że jest to niewielkie urządzenie zaawansowane technologicznie. Warto zaznaczyć, że poszczególne immobilizery mogą się dość mocno między sobą różnić, w każdym można jednak wskazać kilka podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest zawsze centrala, która montowana jest w samochodzie – znajdziesz ją w kabinie pojazdu. To, gdzie dokładnie będzie zlokalizowana uzależnione jest od technologii, po jaką sięgnął producent samochodu. Drugim elementem, który stosowany jest w każdym przypadku, jest transponder – ten element znajduje się najczęściej w kluczyku, ale może być wbudowany również w breloczek.

Jak działa immobilizer?

Wiesz już co to jest immobilizer, pora więc na to, aby przyjrzeć się temu, jak działa immobilizer. Ten system chroniący przed kradzieżą wbudowany jest w Electronic Control United (ECU), czyli elektroniczny moduł sterujący. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do uruchomienia auta bez oryginalnego kluczyka – aby można był odjechać samochodem, niezbędny jest specjalny zakodowany kluczyk, który pasuje wyłącznie do danego auta.

Wyróżnia się kilka rodzajów immobilizerów – największą popularnością cieszy się model transponderowy, ale nie jest on jedynym, po który sięgają producenci samochodów. Immobilizer do samochodu to także:

  • OEM;
  • kontaktowy;
  • klawiaturowy;
  • sensor.

Immobilizer OEM montowany jest na specjalnym przenośniku taśmowym – aby samochód mógł pracować, niezbędny jest specjalny sygnał, który wysyła jednostka odpowiedzialna za zabezpieczenie. Samodzielny demontaż takiego immobilizera jest bardzo trudny – lepiej tego nie robić.

Model kontaktowy to przede wszystkim kluczyk, w którym znajduje się immobilizer. Aby można było uruchomić samochód, należy włożyć go do specjalnego czytnika, który zawsze montowany jest we wnętrzu auta.

Immobilizer klawiaturowy posiada specjalną klawiaturę, na której wpisuje się kod PIN. Jeśli błędna kombinacja zostanie podana pięciokrotnie, immobilizer zostanie zablokowany na minutę.

Immobilizer sensor montuje się w jednym z dwóch miejsc:

  • pod kokpitem;
  • pod tapicerką.

Aby rozrobić system, a więc by odpalenie silnika było możliwe, niezbędne jest zbliżenie palca.

Jak sprawdzić czy immobilizer działa?

Z pewnością zastanawiasz się, jak sprawdzić czy immobilizer działa. Zacznijmy od tego, że system ten stosowany jest w samochodach produkowanych po 1998 roku. To oznacza, że jeśli masz starszy pojazd, najprawdopodobniej immobilizera w nim nie ma.

Jeśli kupujesz auto prosto z salonu, problemu nie ma – wystarczy zapytać o wyposażenie dealera. Co jednak w sytuacji zakupu używanego pojazdu? Może być tak, że poprzedni właściciel zdecydował się na wymontowanie tej jednostki kontrolującej lub jej wyłączenie, dlatego tak ważne jest, aby to sprawdzić – najszybciej zrobisz to, odwiedzając dobrego mechanika. Za odpowiednią opłatą sprawdzi on, czy Twój samochód wyposażony jest w immobilizer, a jeśli tak, to czy wszystko działa tak, jak należy.

Jak zresetować immobilizer?

Wiesz już do czego służy immobilizer, a także co zrobić, aby upewnić się, czy działa tak, jak należy. Warto więc przyjrzeć się teraz bliżej ewentualnym problemom, które mogą się zdarzać. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby każdy element tego systemu działał prawidłowo – w przeciwnym razie mogą pojawić się poważne problemy z uruchomieniem pojazdu. Do objawów uszkodzonego immobilizera zalicza się:

  • Trudności z otwarciem/zamknięciem drzwi. Jeśli mimo naciskania odpowiedniego przycisku drzwi nie będą się otwierać/zamykać, musisz liczyć się z tym, że komunikacja kluczyka z systemem nie przebiega prawidłowo. W takim przypadku pomoże zapasowy kluczyk, który pozwala na ręczne otwieranie drzwi. Jeśli jednak nie masz kluczyka, a specjalny brelok, musisz liczyć się z koniecznością wizyty w warsztacie.
  • Trudności z zapłonem. Jeśli immobilizer nie otrzyma prawidłowego kodu bezpieczeństwa, uruchomienie jednostki napędowej nie będzie możliwe. Pamiętaj, że jeśli pojawią się kłopoty z zapłonem, a wyjaśnienia problemu nie ma, prawdopodobnie winę ponosi immobilizer.
  • Brak możliwości obrócenia kluczyka w stacyjce. Jeśli taki problem pojawia się w przypadku tradycyjnego kluczyka, musisz liczyć się z tym, że problem wynika z awarii chipa znajdującego się w jego wnętrzu – najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy immobilizer nie otrzymuje kodu zabezpieczającego. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, kiedy kluczyk zamókł bądź upadł.

Wiele osób na myśl o tym, jak naprawić immobilizer odczuwa silny stres – wynika to przede wszystkim z tego, że koszt, jaki trzeba w związku z tym ponieść jest na ogół naprawdę wysoki. Na szczęście nie zawsze trzeba panikować – zdarza się, że z wieloma problemami można sobie poradzić samemu. Zanim zdecydujesz się na wyrobienie nowego kluczyka, wymienić baterię w starym – być może problem wynika z tego, że ta dotychczasowa po prostu się wyczerpała. Jeżeli jednak nowa bateria nie zmieni sytuacji, musisz liczyć się z tym, że chip transpondera został uszkodzony – konieczny będzie zakup nowego kluczyka wyposażonego w immobilizer.

Jak zresetować immobilizer?

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest odblokowanie immobilizera – jest to jednak dość skomplikowane – immobilizer w samochodzie służy przecież temu, aby nie można było go uruchomić bez oryginalnego kluczyka. W razie jakichkolwiek problemów rozsądniej jest więc skorzystać z pomocy fachowca.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem?

Pamiętaj, że każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie OC. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, dobrym wyborem są ubezpieczenia AC – nie są one obowiązkowe, ale nieraz warto rozważyć zakup takiej polisy. Ci, którzy jeżdżą naprawdę często i na duże odległości powinni wykupić ubezpieczenie assistance, a także ubezpieczenie NNW komunikacyjne. W wyborze najlepszej polisy pomocna jest porównywarka OC AC.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2022/2023]

Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2022/2023]

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli oddać się swoim ulubionym sportom. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Wyciągi narciarskie na Słowacji są dla Polaków bardzo kuszące – długie stoki […]

więcej
OC spedytora – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

OC spedytora – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

Transport i logistyka to kluczowe gałęzie każdej gospodarki. Przedsiębiorcy, którzy mają z tymi branżami trochę wspólnego wiedzą jednak, że podobne działalności wiążą się ze sporym ryzykiem. Mniejsze lub większe wypadki zdarzają się podczas transportu bardzo często, a to […]

więcej
Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta

Według przepisów polskiego prawa każdy z pojazdów poruszających się po drogach musi być ubezpieczony. Ustawodawca przewiduje jednak dowolność w zakresie tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupi się polisę. Trzeba jednak wiedzieć, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu.  Polisa […]

więcej
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej