Wiza Schengen – jakie są warunki jej otrzymania przez Ukraińców?

Wiza Schengen – jakie są warunki jej otrzymania przez Ukraińców?

5/5 - (Ocen: 6)

Wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Strefą Schengen oraz Ukrainą (w 2017 r.) z całą pewnością było ważnym wydarzeniem. Podkreśliło ono prozachodni kurs Ukrainy i ułatwiło setkom tysięcy obywateli wspomnianego kraju wyjazd na zachód. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ruch bezwizowy pomiędzy Ukrainą oraz krajami UE podlega pewnym ograniczeniom. Wizy Schengen nie muszą uzyskiwać tylko Ukraińcy posiadający paszport biometryczny i przebywający na terenie Schengen przez okres wynoszący do 90 dni w ciągu każdych 180 dni. W związku z powyższym, część obywateli Ukrainy nie uniknie formalności związanych z ubieganiem się o Wizę Schengen. W naszym artykule tłumaczymy, jakie są zasady uzyskiwania takiej wizy i czym różni się ona od wizy krajowej.

Wiza Schengen posiada charakter krótkookresowy

Wiza Schengen

Obywatele Ukrainy ubiegający się o wizę, już na samym wstępie powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, czy celem ich podróży jest głównie Polska. Jeżeli odpowiedź na takie pytanie jest twierdząca, to lepszym wyborem będzie wiza krajowa („D”). Uprawnia ona do wjazdu na teren Polski i pobytu w naszym kraju przez okres przekraczający 3 miesiące albo do kilku pobytów o takiej długości (pow. 3 m – cy). Dodatkowo krajowa wiza typu „D” pozwala na poruszanie się po Strefie Schengen przez trzy miesiące w każdym okresie sześciomiesięcznym. Wiza krajowa jest wydawana na okres nieprzekraczający roku i stosowny do czasu pobytu zadeklarowanego przez cudzoziemca. Warto pamiętać, że osoba wnioskująca o wizę krajową w związku z pracą w Polsce, nie powinna podawać innego celu podróży. Tylko wiza pracownicza dla Ukraińca daje możliwość ubiegania się o pozwolenie na pracę.

Wiza SchengenWiza Schengen (typu „C”) będzie z kolei potrzebna, obywatelom Ukrainy, którzy chcą przebywać na obszarze Schengen do 90 dni w ciągu każdych 180 dni. Wspomniana wiza jest wymagana również wtedy, gdy Ukrainiec planuje się poruszać po terytorium Schengen w celach tranzytowych (przy pomocy pociągu lub samochodu). W kontekście tranzytu warto pamiętać, że strefa Schengen nie obejmuje Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji oraz Cypru.

Do uzyskania wizy potrzeba będzie nie tylko wniosku

Obywatel Ukrainy zamierzający uzyskać jedną z wiz uprawniających do pracy w Polsce, będzie musiał przygotować się na formalności. Lista dokumentów oraz elementów dokumentacji potrzebnych do uzyskania Wizy Schengen przedstawia się następująco:

  • wniosek wizowy wypełniony literami łacińskimi (wraz z podpisem)
  • aktualna, kolorowa fotografia
  • dokument podróży wydany przez ostatnie 10 lat, posiadający co najmniej dwie wolne strony oraz ważny min. 3 miesiące od daty planowanego powrotu
  • dokument potwierdzający wykupienie polisy zapewniającej zwrot kosztów leczenia na terenie krajów Schengen o kwocie wynoszącej min. 30 000 euro (urząd konsularny powinien podać listę akceptowanych ubezpieczycieli)
  • dodatkowe dokumenty potwierdzające: cel wjazdu, posiadanie zakwaterowania, dysponowanie środkami potrzebnymi do sfinansowania pobytu oraz gotowość opuszczenia terytorium Schengen po upływie terminu ważności wizy (wymagania związane z tymi dokumentami mogą się różnić w zależności od konsulatu)

Nie można również zapominać, że urzędnicy sprawdzą, czy wiza dla Ukraińca została odpowiednio opłacona. Warto dodać, że zdrowotne ubezpieczenie Ukraińca w Polsce związane w wykonywaniem pracy najemnej, prowadzeniem działalności gospodarczej lub opłacaniem dobrowolnej składki NFZ zwalnia z obowiązku posiadania prywatnego ubezpieczenia turystycznego podczas wnioskowania o wizę Schengen lub wizę krajową.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Promocje na bilety lotnicze – 5 okazji na tanią podróż

Promocje na bilety lotnicze – 5 okazji na tanią podróż

Marzy Ci się podróż za granicę, ale bilety na samolot są bardzo drogie i w efekcie koszt wyprawy przekracza budżet, którym dysponujesz? Poznaj aż pięć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na lotach samolotem. Zobacz też, jak wybrać tanie ubezpieczenie […]

więcej
Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

Jesteś za granicą i zauważyłeś, że Cię okradziono? Jeśli masz ubezpieczenie podróżne – nie musisz się martwić. Straciłeś aparat ze zdjęciami, telefon lub portfel z pieniędzmi i dokumentami albo, co gorsze, wszystko naraz? Sprawdź, jak w takim momencie […]

więcej
Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie turystyczne?

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne znajdziesz w internecie. Jak go szukać i na jakie aspekty zwracać wówczas uwagę? Właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy niniejszy poradnik. Przeczytaj go, by zakupić ubezpieczenie turystyczne najtaniej i móc więcej wydać na miejscu: na wycieczki, lokalne […]

więcej