Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

5/5 - (Ocen: 3)

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

Ubezpieczyciele muszą zmierzyć się z coraz droższymi usługami w warsztatach oraz wzrostem sum gwarancyjnych, co może mieć przełożenie na ceny polis. Jak realnie wygląda obecna sytuacja? Podpowiadamy co zrobić, by znaleźć najtańsze OC!

Czy ubezpieczenia OC będą coraz droższe?

Podwyżki OC

Polacy coraz częściej poruszają się samochodami – ruch jest intensywny, ale przy tym spada liczba wypadków i kolizji. Niestety, ta pozytywna tendencja nie prowadzi do obniżek cen polis OC. Ubezpieczyciele muszą za wypadki wypłacać wyższe odszkodowania, zapewniają coraz więcej świadczeń w zakresie polisy (np. auto zastępcze) oraz innych udogodnień. Nie bez znaczenia są także rosnące ceny za usługi w warsztatach samochodowych – Polacy poruszają się coraz lepszymi i droższymi pojazdami, których naprawa wiąże się z większymi kosztami. Wszystko to sprawia, że chociaż wypadków jest stosunkowo mniej, ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej pieniędzy.

Taka sytuacja przyczynia się do tego, że nie można liczyć na ogólne zniżki OC, ale nie odnotowuje się drastycznych podwyżek. Ta swego rodzaju stabilizacja nie jest jednak korzystna – ceny już i tak są dość wysokie, szczególnie dla początkujących kierowców. Każdy jest zobowiązany do wykupienia polisy OC, ale osoby pokonujące swoje pierwsze kilometry za kierownicą mają zbyt krótki staż, by uzyskać jakiekolwiek zniżki OC. Te opłaty mogą natomiast nawet przekroczyć wartość posiadanego auta! Najrozsądniej jest więc szczegółowo zapoznać się z ofertą wszystkich dostępnych na rynku ubezpieczycieli.

Jak uzyskać najtańsze OC?

Podwyżki OC

Różnice w cenach OC mogą być zaskakująco duże – w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej, a także posiadanego auta, miejsca zamieszkania itp. Dysproporcje sięgają kwot rzędu nawet kilkuset złotych! Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe, dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszej oferty.

Wiele osób decyduje się zarejestrować swój pierwszy samochód na bliską osobę, która ma dłuższą historię ubezpieczeniową, a co za tym idzie – ulgi w cenie OC. Takie rozwiązanie pozwala wiele zaoszczędzić, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. Po pierwsze – nowy kierowca nie buduje swojej własnej historii ubezpieczeniowej. Po drugie – w razie kolizji, które często zdarzają się niedoświadczonym, młodym osobom, wszystkie zniżki starszego kierowcy za bezszkodową jazdę przepadną. Na szczęście istnieją inne metody, które są pomocne nie tylko dla nowicjuszy, ale także wszystkich innych osób, które chcą znaleźć najtańsze OC.

Porównywarka ubezpieczeń OC – szybki sposób na analizę

Najwygodniejszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej polisy jest  porównanie kilkudziesięciu ofert w ciągu kilku minut. Jak tego dokonać ? Z pomocą przychodzi nasza porównywarka ubezpieczeń OC. Za pomocą kilku kliknięć można uzyskać zestawienie propozycji najlepszych firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać podstawowe dane auta oraz jego właściciela, by uzyskać spersonalizowane oferty. Nie musisz tracić wielu godzin na przeszukiwanie stron ubezpieczycieli, dowiadywanie się o szczegóły wybranych opcji i samodzielne obliczenia. Wszystkie te informacje możesz uzyskać w kilka minut!

Kalkulator OC jest w pełni bezpieczny. Twoje dane trafiają jedynie do ubezpieczycieli – samodzielnie szukając ofert i tak musiałbyś je im podać. Służą one jedynie do obliczenia ceny polisy. Nie musisz się obawiać, że będą wykorzystywane do żadnych innych celów.

Już w kilka minut możesz znaleźć najtańsze OC – bez wychodzenia z domu, rozmów telefonicznych i zbędnego zachodu! W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale także dużo pieniędzy. Ubezpieczenia OC wcale nie muszą być drogie. Nie czekaj więc dłużej – wybierz najlepszą ofertę!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady […]

więcej
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się również na rynku pierwotnym […]

więcej
Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Jeśli zainteresowała Cię kwestia zrzeczenia ubezpieczenia OC, oznacza to, że albo masz w planach zakup, albo sprzedaż pojazdu mechanicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad przydatnych w obu wymienionych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu, który […]

więcej