Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Oceń ten wpis

Nie każdy z nas cieszy się z urlopu w wersji all inclusive – nie brakuje osób, dla których najlepsze wakacje to wakacje z plecakiem. Gwarantują one większą niezależność, pozwalają poznać wybrane miejsce nieco z innej strony niż wtedy, kiedy decydujemy się na pobyt w luksusowym hotelu. Ci, którzy planują pierwszą podróż z plecakiem po Europie mogą mieć jednak wiele wątpliwości dotyczących tego, jak zaplanować budżet, o czym pamiętać, a także gdzie się wybrać.

Jak zorganizować wycieczkę z plecakiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że urlop z plecakiem nie musi pod wieloma względami różnić się od luksusowego wyjazdu z walizką w ręku. Jeśli nie nastawiasz się na spędzanie czasu w hotelu, zawsze musisz mieć przygotowany plan. Na kilka tygodni przed wyjazdem warto poświęcić nieco czasu na lekturę o najbardziej atrakcyjnych miejscach w Twoim kraju docelowym. Sprawdź, gdzie najczęściej udają się turyści, ale spróbuj odnaleźć również te lokalizacje, które mają mniej turystyczny charakter. Zastanów się, czego oczekujesz od urlopu: jedni nastawiają się na odwiedzanie muzeów, inny chcą oglądać zabytki na świeżym powietrzu, a jeszcze inni uwielbiają spędzać czas na odwiedzaniu kolejnych plaż – pamiętaj, że to od Ciebie zależy, na co się zdecydujesz.

Co wziąć ze sobą na wyjazd z plecakiem?

Jeśli rozważasz wakacje tego typu, z pewnością zastanawiasz się, co zabrać w podróż z plecakiem. Wiele zależy od tego, gdzie się wybierasz, co planujesz, a także jak duży jest Twój plecak. Na pewno powinieneś spakować do niego szczoteczkę do zębów oraz podstawowe przybory toaletowe. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spać w hotelu, a wybierzesz prywatne kwatery, hostele bądź pensjonaty, możesz nie dostać kosmetyków – warto mieć je ze sobą.

Oczywiście przyda się także odzież na zmianę – przed wyjazdem sprawdź, czy możliwe będzie zrobienie niewielkiego prania. Jeśli tak, ogranicz liczbę majtek, skarpet i koszulek – szybko odświeżysz je na miejscu, jeśli będzie taka potrzeba.

W plecak warto spakować również przewodnik oraz mapę miejsca, do którego się wybierasz – z pewnością ułatwią one zwiedzanie. Pamiętaj o dokumentach – niezbędny jest oczywiście dowód osobisty lub paszport, a także dowód ubezpieczenia. Nie zapominaj, że ubezpieczenie turystyczne to absolutne must have, jeśli w czasie wyjazdu chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie. Oferty ubezpieczycieli możesz wygodnie sprawdzić na Kioskpolis.pl – to porównywarka, która pozwala szybko znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Jakie koszty należy wziąć pod uwagę podczas wycieczki z bagażem podręcznym?

To jedno z częściej zadawanych pytań – wiele osób zastanawia się, jak wygląda planowanie budżetu na wakacje w takim przypadku. Warto zaznaczyć, że większość linii lotniczych nie pobiera od swoich klientów opłaty za bagaż podręczny – pamiętaj jednak, że plecak musi zmieścić się w określonych rozmiarach. UWAGA: na niektórych lotniskach jest to bardzo dokładnie sprawdzane! Jeśli będzie on za duży, nie będziesz mógł go ze sobą zabrać. Bagaż rejestrowany to z kolei dodatkowe opłaty, które w większości przypadków są naprawdę wysokie – zdecydowanie lepiej jest ich uniknąć, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przykład na dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli Ci szybko obliczyć koszty, jakie trzeba ponieść w związku z kupnem polisy. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie turystyczne ranking jest tym, z czym warto się zapoznać.

Wydatki na transport

Jeśli już wiesz gdzie wybierzesz się na wakacje z plecakiem, pamiętaj, aby dokładnie obliczyć wydatki na transport. W większości miejsc możesz poruszać się komunikacją publiczną, ale jeśli zależy Ci na większej niezależności, niezbędny będzie wynajem samochodu. Za dzień możesz zapłacić nawet sześćdziesiąt euro, do tego dojdzie koszt paliwa, a także ewentualnych parkingów.

Wydatki na noclegi

Bez względu na to, czy jest to Twoja pierwsza podróż z plecakiem, czy masz już doświadczenie, musisz uwzględnić wydatki związane z noclegami. Najmniej zapłacisz w hostelach – pamiętaj jednak, że często śpi się w nich w wieloosobowych salach, co nie dla każdego jest komfortowe. Koszt pokoju w hotelu uzależniony jest oczywiście od standardu.

Wydatki na wyżywienie

Wycieczka z plecakiem to zawsze również wydatki związane z wyżywieniem. Jeśli chcesz zjeść dobrze, spróbować lokalnych smaków, a jednocześnie nie wydać majątku, pamiętaj, aby unikać typowo turystycznych miejsc. Czasem wystarczy pójść kilka ulic dalej, aby trafić na świetną tawernę, w której jadają miejscowi – to naprawdę dobry wybór.

Niespodziewane wydatki w podróży

Nawet najlepiej zaplanowana wycieczka z plecakiem może Cię zaskoczyć – planując budżet, pamiętaj, aby uwzględnić w nim nieprzewidziane wydatki. W czasie wyjazdu może przytrafić Ci się choroba, która będzie wymagała zakupu leków. Może być również tak, że coś z Twojego wyposażenia ulegnie uszkodzeniu i trzeba będzie wymienić to na nowe, dlatego warto mieć zapas gotówki.

Jak znaleźć balans między budżetowym wyjazdem a doświadczaniem?

Podróż z plecakiem to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić, a jednocześnie zwiedzać świat. Pamiętaj, że zwiedzanie budżetowe naprawdę jest możliwe – musisz jedynie dokładnie zaplanować swoje wydatki przed wyjazdem. Zaoszczędzić możesz na przykład na noclegach – nie musisz spać w luksusowym hotelu. Podobnie jest, jeśli chodzi o jedzenie – nie musisz jeść w najlepszych restauracjach.

Jak efektywnie zarządzać budżetem na wycieczkę z plecakiem? – podsumowanie

Planując budżet na wakacje, pamiętaj, aby uwzględniać nie tylko standardowe wydatki. Musisz liczyć się z tym, że zawsze może coś się wydarzyć. Przed wyjazdem dokładnie uwzględnij wszystkie koszty, a do uzyskanej kwoty dodaj pewną zapasową sumę – jej wysokość powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty płatniczej – w razie potrzeby będzie można z niej skorzystać.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Dziś, w 18 lat po tragedii, jaka spotkała osoby pracujące w World Trade Center, jasnym jest, że ataki terrorystów mogą się zdarzyć nawet w najspokojniejszych miejscach – wiedzą o tym również ubezpieczyciele. Wyjeżdżając na wakacje w zakątki świata, […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej
Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Jeśli jesteś młodym kierowcą, z pewnością wiesz, że posiadając współwłaściciela samochodu, zapłacisz mniej za OC. Czy jesteś jednak świadomy wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą taki proces? Zobacz, z czym się wiąże posiadanie współwłaściciela auta i jak wpisać […]

więcej