Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

4.8/5 - (Ocen: 5)

Czy choć raz zdarzyło Ci się utknąć na lotnisku z powodu opóźnionego lotu? A może miałeś problem z powrotem z wakacji, gdyż Twój lot został odwołany? W obu tych sytuacjach możesz walczyć o swoje prawa i domagać się rekompensaty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w otrzymaniu odszkodowania za opóźniony lot!

Odszkodowanie za opóźniony lot – co przysługuje Ci na miejscu?

W przypadku opóźnienia trwającego ponad 2 godziny, przewoźnik ma obowiązek otoczenia czekających pasażerów opieką. Dotyczy to przede wszystkim:

  • zapewnienia ciepłego posiłku i napojów,

  • opłacenie noclegu w hotelu, jeśli masz oczekiwać aż do rana,

  • bezpłatnych przewozów na trasie hotel-lotnisko,

  • umożliwienie kontaktu z bliskimi.

Opóźnienie lotu – na jaką rekompensatę za opóźniony lot możesz liczyć?

Wysokość możliwego odszkodowania za opóźniony lot zależy od długości oczekiwania oraz dystansu lotu. Zależności te przedstawiamy w poniższej tabeli:

Dystans Czas opóźnienia Wysokość odszkodowania

1500 km

3 h

125 euro

1500 km do 3500 km lub powyżej 3500 km, jeśli startujesz i lądujesz na terenie UE

3 h

200 euro

Więcej niż 3500 km

4 h

300 euro

Pamiętaj tylko, że wysokość odszkodowania może się zmniejszyć o połowę, jeśli przewoźnik zaproponuje Ci alternatywny lot w ciągu odpowiednio 2, 3 i 4 godzin.

Ile natomiast wynosi wysokość odszkodowania w przypadku odwołanego lotu? Możliwe do uzyskania odszkodowania za odwołany lot znajdziesz w tabeli:

 

Dystans Wysokość odszkodowania

1500 km

250 euro

1500 km do 3500 km lub powyżej 3500 km, jeśli startujesz i lądujesz na terenie UE

400 euro

Więcej niż 3500 km

600 euro

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Pamiętaj o tym, aby od razu na lotnisku pobrać dokument stwierdzający dokładny czas opóźnienia samolotu – lub też potwierdzający, że Twój lot został odwołany. Bez tego dokumentu niewiele wskórasz w kwestii rekompensaty za odwołany lot. Kolejny krok stanowi wypełnienie specjalnego formularza, który znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej przewodnika. Opisz w nim dokładnie całą sytuację, załącz uzyskane wcześniej potwierdzenia i wyślij w wymaganym terminie – masz na to czas przez rok od odwołanego lotu.

Odszkodowanie za opóźniony lot

 

WARTO WIEDZIEĆ

Nie ulega wątpliwości, że linie lotnicze niezbyt chętnie wypłacają odszkodowanie ze opóźniony lot – usiłują maksymalnie przedłużać wszystkie formalności czy też kierują sprawę na drogę sądową. Dlatego też ostatnio powstaje coraz więcej firm wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu odszkodowań od firm lotniczych. Choć ich skuteczność jest bardzo wysoka, nic nie jest za darmo – takie usługi będą Cię kosztować od 25 do 50% całej kwoty odszkodowania.

Odpowiedź powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni. Jeśli jest odmowna, pozostają Ci dwie możliwości: przenieść postępowanie na drogę sądową lub odwołać się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Odszkodowanie za odwołany lot – kiedy nie przysługuje Ci rekompensata?

Na odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot nie możesz liczyć, jeśli:

  • zostałeś o tym powiadomiony do dwóch tygodni wcześniej,

  • sytuacja ta jest wynikiem czynników zewnętrznych – strajków, złych warunków pogodowych, gwałtownych zmian politycznych w kraju,

  • zaproponowano Ci inne warunki, maksymalnie zbliżone do tych pierwotnych – np. nowy lot 2 godziny po tym, którym miałeś lecieć.

Rekompensata za opóźniony lot AG!

Korzystając z usług linii lotniczych warto też posiadać osobne ubezpieczenie bagażu. Wbrew pozorom przypadki jego zgubienia w czasie lotu wcale nie należą do rzadkich. Więcej informacji na temat takiej polisy znajdziesz tutaj: Kiedy warto ubezpieczyć bagaż?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

8 marca, czyli Dzień Kobiet, to niezwykła data. Warto o tym pamiętać i podarować ukochanej kobiecie prezent, o którym nie zapomni przez długi czas. Zamiast kwiatów czy czekoladek – podróż w wyjątkowe miejsce. Warto celebrować każdą z dobrych […]

więcej
Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w […]

więcej
Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

Jeśli wybierasz się na urlop w dłuższą podróż, koniecznie musisz się do niej odpowiednio przygotować. W trasie i na miejscu mogą niestety spotkać Cię różne nieprzyjemności. Jak najbezpieczniej spędzić swój wolny czas? Podpowiadamy, gdzie udać się na wakacje […]

więcej
Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Zgubiony na lotnisku bagaż, ukradzione w metrze dokumenty czy skręcona podczas pieszej wędrówki kostka. Wykupienie polisy turystycznej przez internet pomoże Ci uporać się ze wszystkimi niespodziewanymi zdarzeniami wakacyjnymi. Przeczytaj, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne online i spraw, by wypoczynek […]

więcej